detí je nájsť v západnej Európe, konkrétne v Holandsku, prácu a lepšie životné podmienky, k čomu by im v začiatkoch mali pomôcť súkromné osoby i charitatívne organizácie.
Skupinu sprevádza podpredseda Rómskeho parlamentu József Krasznai, podľa slov ktorého sú maďarskí Rómovia v beznádejnej situácii: nemajú prácu, sú odkázaní na sociálnu pomoc, nedokážu uhrádzať poplatky za služby, ani nájomné, v dôsledku čoho im hrozí masové vysťahovanie. Podľa Krasznaiho, ktorý je známy ako hovorca tzv. štrasburskej skupiny maďarských Rómov, by bol potrebný komplexný vládny program riešenia rómskej otázky zameraný na vzdelávanie, vytváranie pracovných príležitostí a zabezpečenie humánnejších životných podmienok pre príslušníkov rómskeho etnika.
Koncom júla opustilo Maďarsko viac ako 40 Rómov z obce Zámoly, ktorí sa v súvislosti s diskrimináciou v ich vlasti obrátili so sťažnosťou na Európsky súdny dvor pre ľudské práva v Štrasburgu, požiadali francúzske úrady o azyl a od Maďarska žiadajú odškodné vo výške 130 miliónov forintov. Francúzska republika nevyhostila maďarských Rómov ani po uplynutí trojmesačného povolenia na pobyt. Aj keď sa na rozhodnutie o ich žiadosti ešte čaká, časť detí navštevuje školy, dospelých pripravujú v jazykových kurzoch pre prípad, že by odpoveď úradov bola pozitívna, informoval Krasznai.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.