nezáujmu. Holandská strana, ktorá celý projekt iniciovala, očakávala, že v budúcnosti sa aj slovenská strana zapojí do financovania pomoci nikaragujským mestám. V ministerstva zahraničných vecí sa však zatiaľ nenašli financie na pomoc konkrétnej krajine tretieho sveta.
Projekt N.E.W.S., kde sa v skratke skrývajú názvy štyroch svetových strán, vznikol v roku 1992, ešte za čias Česko-Slovenska. Holanďania navrhli spoločnú pomoc samospráv niekoľkým nikaragujským mestám. Holandská strana vložila finančné prostriedky, Čechoslováci skúsenosti a pomoc, Nikaragujčania mali prostriedky zhodnotiť do nových škôl, rekonštrukcií tých starších, elektrifikovania, stavania hygienických zariadení... Medzi prvými mestami v projekte bola spišská Gelnica. V roku 1996 pribudli Košice s partnerským holandským Entschede a nikaragujským mestom Rivas. Okrem Košíc sú do projektu zapojené Trnava, Nitra, Prievidza a Gelnica.
Z poslednej návštevy v Rivase sa pred niekoľkými dňami vrátili zástupcovia košickej samosprávy Ladislav Lumtzer a Jozef Pavelka. Spolu s nimi aj zástupkyňa riaditeľa Gymnázia v Košiciach Šaci Alena Bobáková a stredoškolská profesorka Helena Jeníková. Keďže toto gymnázium má španielsku bilingválnu sekciu, nadviazali spoluprácu s tamojším Colégio Nuestra seňora del Rosario de Fátima.
"Colégio Fátima je súkromná cirkevná škola, ktorú vedu tri sestry dominikánky, riaditeľka pochádza zo Španielskej Astúrie. Navštevuje ju 800 žiakov od prvej triedy po maturitu," hovorí Helena Jeníková. "Školský systém v Nikarague je podobný ako v Španielsku, existujú tu štátne školy, tzv. publico a súkromné školy. V tej našej nedostávajú žiadne prostriedky od štátu, financuje ju cirkev, rodičia a nejaký príjem má aj z rôznych projektov a grantov. Chodia do nej nielen deti bohatých rodičov. V rámci sociálneho programu za minimum školného môžu študovať aj deti z chudobných rodín hombres. Úrovňou sa dala porovnať s našimi školami. Keďže sme bývali a pracovali spolu s miestnymi obyvateľmi, mohli sme okúsiť skutočný život. Veľmi nás zaujalo ohromné vlastenectvo, úcta k tradíciám, vzájomná súdržnosť. Ľudia tam žijú spoločne. Majú síce iný životný štýl, sú chudobní, ale hrdí. Deti majú napríklad povinné hodiny národných tancov."
Za štyri roky spolupráce Košíc s Rivasom sa v rámci projektu preinvestovalo 120 tisíc dolárov. Postavila sa za ne nová škola v komunite Los Cerros, opravilo niekoľkých starších, peniaze boli použité aj na elektrifikáciu, výstavbu latrín, zabezpečenie pitnej vody, výstavbu basketbalového ihriska.
Česká republika, s ktorou sme za čias spoločného štátu v projekte začínali, dala už do projektu N.E.W.S. 15 miliónov českých korún a prisľúbila ďalších 30 miliónov. Slovenský výbor združenia N.E.W.S., v ktorom sú primátori účastníckych miest a koordinátori projektu, chcú znova požiadať MZV SR o podporu. Snáď zaváži aj skutočnosť, že pri vstupe do EÚ je dôležitá aj pomoc chudobným krajinám tretieho sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.