sprivatizovala za Mečiarovej vlády podľa jeho informácií skupina známych a rodinných príslušníkov bývalej prednostky Okresného úradu v Gelnici Jarmily Michalovovej. Hoci podľa neho podnik po privatizácii vykazoval stratu, títo ľudia zastúpení vo vrcholových orgánoch Vápenky Margecany a. s. a v spoločnosti Silikát s. r. o. si nadeľovali každoročne odmeny vo výške asi stotisíc korún hrubej ročnej mzdy na každého. Silikát si navyše nemal plniť svoje záväzky voči Fondu národného majetku vyplývajúce z kúpno-predajnej zmluvy pri privatizácii podniku. Obstarávacia cena všetkých 97 percent akcií mala predstavovať šesť miliónov korún.
Po objasnenie celej situácie sme si zašli za generálnym riaditeľom podniku Ing. Dušanom Jakubišinom. Ako nám povedal, štátny podnik bol v roku 1997 zrušený bez likvidácie a jeho nástupcom sa stala Vápenka Margecany a. s., ktorej stopercentným vlastníkom bol Fond národného majetku. Následne došlo k privatizácii a tak spoločnosť Silikát získala 97 percent akcií. Zvyšok ostal v majetku FNM a reštitučného fondu.
"O privatizáciu sa uchádzala aj spoločnosť Vama, ktorú založili členovia vedenia a niekoľkí zamestnanci," upresnil D . Jakubišin. "Keďže im tento zámer nevyšiel, spoločnosť bola zlikvidovaná."
Zaujímalo nás, ako vyzerajú súčasné vlastnícke vzťahy. Dozvedeli sme sa, že 22. novembra sa uskutočnilo mimoriadne valné zhromaždenie akciovky, na ktorom došlo k zmene vo vrcholových orgánoch spoločnosti. Obmena nastala aj v samotnom Silikáte, kde sa spolumajiteľom stala eseročka Slovenské minerály so sídlom v Bratislave, ktorej jediný majiteľ je z Medzilaboriec.
Podlžnosti voči FNM Silikát, kde ostal konateľom Ing. Jakubišin, nemá, dohodnutý splátkový kalendár firma podľa neho plní. Rovnako tak vápenka nemá žiadne záväzky voči daňovým úradom, fondom alebo poisťovniam. Ako zdôraznil riaditeľ, zamestnancom nikdy nemeškali mzdy a rovnako tak nedošlo k žiadnemu hromadnému prepúšťaniu. V roku 1992 vápenka zamestnávala 130 ľudí, dnes je ich síce už len 96, redukcia sa ale riešila prirodzeným úbytkom.
"Pred privatizáciou posledné štyri roky hádam s výnimkou roku 1993 a 1996, kedy bolo dosiahnuté vyrovnané hospodárenie, podnik vykazoval stratu," vyjadril sa D. Jakubišin o otázke hospodárenia firmy. "V roku 1997 bol vykázaný zisk 189 tisíc korún, rok na to sme mali stratu 8,12 milióna korún, rok 1999 sme ukončili so ziskom 302 tisíc korún a predpoklad za rok 2000 je opäť zisk vo výške zhruba 850 tisíc. Čo sa týka vyplácania odmien pre členov štatutárnych orgánov, rozhodujú o nich akcionári na valných zhromaždeniach. Priemerná mzda zamestnancov v súčasnosti predstavuje 9010 korún, vlani to bolo 8667 korún."
Spoločnosť sa orientuje na ťažbu vysoko percentného vápenca a jeho ďalšie spracovanie na viaceré druhy vápna a vápenca najmä pre oblasť poľnohospodárstva a cestného staviteľstva. Medzi najväčších odberateľov patrí Chemko Strážske a SE Vojany. Všeobecná recesia stavebníctva a poľnohospodárstva sa odrazila aj na hospodárení vápenky, pretože väčšinu produkcie umiestňuje na slovenskom trhu, hoci kvalitatívnymi parametrami jej produkty zodpovedajú napríklad aj nemeckým normám. Vývoz skomplikovali zmeny podmienok prepravy. Jedným z produktov, ktoré vápenka vyváža aj do okolitých krajín, je nevýbušná zmes na rozpojovanie tuhých zmesí. V budúcom roku sa plánuje uskutočnenie veľkej investičnej akcie za 10 až 20 miliónov korún, ktorá bude mať za cieľ modernizáciu mlynice a rozšírenie sortimentnej škály.
Margecanská vápenka je najstaršou na Slovensku. Prvé oficiálne záznamy o pálení vápna v tejto oblasti pochádza z roku 1840. Pôvodný závod sa staval v rokoch 1885 až 1893.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.