zajtrajšie zasadnutie predkladá hlavný kontrolór mesta Ondrej Bernát, ktorého zistenia len potvrdili závery poslaneckej komisie zo sklonku roku 1998.
Poslanecká komisia preverovala proces prideľovania bytov potom, čo bol v roku 1998 za machinácie s obecnými bytmi odvolaný z funkcie zodpovedný námestník primátora Štefan Andrejko a následne svoju stoličku riaditeľa Bytového podniku opustil aj Ján Jankura. Vtedajší primátor Rudolf Schuster odmietol zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré by sa závažnými zisteniami poslancov zaoberalo a prijalo opatrenia.
"Som rád, že všetci poslanci dostali konečne správu hlavného kontrolóra, ktorý mal našu poslaneckú previerku k dispozícií a de facto potvrdil naše zistenia. Jasne sme vtedy poukázali na porušovanie interných predpisov mesta pri prideľovaní bytov, Zásad hospodárenia s majetkom mesta. Predpokladám, že mestské zastupiteľstvo príjme prísne opatrenia, keďže sa potvrdili evidentné prešľapy proti právnym normám," zdôraznil včera poslanec KDH Marián Dittrich, ktorý vtedy pracoval v poslaneckej komisii a je rád, že aj keď po dlhom čase jeho práca predsa len nevyšla nazmar.
Hlavný kontrolór zistil, že pri postupnom presťahovaní obyvateľov družstevných bytov na Luniku IX do iných mestských častí, ako sa k tomu mesto zaviazalo zmluvne, dochádzalo k neoprávneným prideleniam obecných bytov. V roku 1997 boli uzatvorené nájomné zmluvy na 100 bytových jednotiek v nových činžiakoch na Bruselskej ulici 11 až 16. Lenže BPMK ich do správy prevzal 104, zvyšné štyri trojizbové byty vyčlenili a pridelili námestník primátor Štefan Andrejko spolu s exstarostom Alexandrom Weberom ako domovnícke a poprideľovali ich nájomcovi, ktorý mal trvalé bydlisko v Rožňave a s Lunikom IX nemal nič spoločné, alebo občanovi, ktorý mal družstevný byt na Titogradskej ulici, tretí byt získal občan, ktorý si už jeden obecný odkúpil do vlastníctva a štvrtý nájomca z Luniku IX, ktorého rodičia dostali okrem toho pridelený 4-izbový byt. Pripomeňme si, že v tom čase sa cena za trojizbový byt na Ťahanovciach pohybovala okolo 800 tisíc korún, prečo ich asi Andrejko, starosta a Jankura takto poprideľovali?
Po pridelení 100 bytov na Bruselskej zostalo na Luniku IX nevyriešených ešte 124 užívateľov z bývalých družstevníkov, ktorých mesto postupne malo presťahovať do bytov v iných mestských častiach. Kontrolou bolo zistené, že do poradovníka sťahovania občanov Lunika IX na pridelenie bytu boli zaradení aj takí užívatelia bývalých družstevných bytov, ktorým už bol pridelený jeden primeraný byt. Celkovo 10 bytov bolo pridelených občanom, ktorí sa vôbec nenachádzali v zozname bývajúcich na Luniku IX. Tieto byty pridelili exnámestníci Buday, Andrejko a exstarosta Weber.
Ešte väčšie prešľapy objavil hlavný kontrolór pri riešení uvoľnenia obytného domu na Povstaní českého ľudu 7 na Furči, ktorý mesto predalo Ministerstvu vnútra SR v decembri 1995.
Mesto bolo nútené vysťahovať tam bývajúcich nájomníkov do iných mestských častí. A hoci v dome bolo 32 bytov, náhradných pod rúškom riešenia pre vnútro bolo pridelených až 87 obecných bytov. Pri poskytovaní náhradných bytov pre nájomníkov PČL 7 bol riešený celý rad nájomníkov, ktorí tam nikdy nebývali. Mesto tak prišlo o 22 obecných bytov, ktoré námestník primátora Štefan Andrejko poprideľoval, ako sa mu zachcelo.
Kontrolór zaregistroval aj také machinácie, keď občan uvoľnil svoj obecný byt pre riešenie vysťahovania nájomníka z predaného domu a následne mu boli pridelené dva i viac obecných bytov.
"Všetky nájomné zmluvy súvisiace s riešením PČL 7 boli podpisované za mesto Košice exnámestníkom Štefanom Andrejkom a exriaditeľom BPMK Jánom Jankurom," informoval nás hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.