firmy TRADET naopak verím, že budem bývať, hoci budem mať možno najdrahší dvojizbový byt v Prešove. Spoločníci postupujú rigorózne. Musia to robiť, inak by nemohli byty dokončiť a odovzdať," reagoval na náš článok (K streche nad hlavou vedie dlhá a tŕnistá cesta), jeden zo stavebníkov Ivan Leškanin. Nielen on, ale aj skupina klientov, ktorí podpísali dodatky k zmluve a súhlasili so zvýšenou cenou bytu majú iný uhol pohľadu na celú záležitosť okolo výstavby Pod Hájom v Ľuboticiach. Ako tvrdí I. Leškanin, ničím sa nelíši od ostatných stavebníkov. Iba ak tým, že on na rozdiel od iných za svoj byt zaplatil požadovanú sumu. "Načo sa teraz budeme vracať k predchádzajúcim chybám. Ani ja nesúhlasím s nekorektným prístupom T. Pavlovičovej, tiež cítim krivdu, ale teraz nie je vhodná doba vracať sa k tomu. Faktom je, že chyba sa stala na oboch stranách. Nemali sme podpísať zmluvu, ktorá je skutočne paškvilom. Hneď na začiatku nás konateľka nalákala na nereálne nízku cenu, preto sa potom diali tie zvyšovania, nabaľovali sa ďalšie chyby, až sa situácia vyhrotila tak, že firma stála pred krachom. Súhlasím s pánom Pavlíkom, že treba urobiť za minulosťou hrubú čiaru a dokončiť stavbu. Niektorí to považujú za aroganciu, ja za záruku," dodal I. Leškanin. Rozhorčené názory časti stavebníkov, ktorí si na rozdiel od druhej skupiny cenia nekompromisný prístup a nové pravidlá pri plnení dohôd terajšej spoločnosti TRADET s. r. o. RUSNAK GROUP nám ďalej tlmočil I. Leškanin tak, že v opozícii stoja najmä ľudia zo sekcie I. V čase, keď im Pavlovičová dala dodatky k zmluve, ktorými sa cena bytu navýšila spomínaná sekcia už stála, ale sekcia E bola len rozostavaná. Ľudia z nej si myslia, že ostatní nechceli doplácať preto, lebo oni už byty mali postavené.
S. Pavlík sa chcel k uverejneným článkom v našom denníku tiež vyjadriť. "Kritické ohlasy na našu prácu stavbe nepomôžu. Paul Rusnak nevie pochopiť, že tu investoval 11 miliónov korún a ľudia ho ohovárajú. Veď on tu nechce zarábať, ale chce na Slovensku vybudovať silnú spoločnosť, postaviť bytový komplex, aby po ňom na Slovensku niečo ostalo. Investoval tu už 1,2 milióna dolárov a ak budú také útoky pokračovať, môže sa stať, že zastaví stavbu a investície budú vymáhať právnici. Keď som ho informoval, že ľudia za svoje zmluvné záväzky neplatia, chcel to urobiť už v septembri. Komu to pomôže?," pýta sa Stan Pavlík a dodáva, že konanie ostatných stavebníkov ohrozuje celú bytovú výstavbu. Podľa jeho slov spoločnosť nechce nič iné, len aby boli byty do konca roka odovzdané a aby sa investované peniaze vrátili.
Kým však vstúpil P. Rusnak investíciou do spoločnosti TRADET spol., s. r. o. uskutočnil sa audit, ktorý ako všetci predpokladáme, urobili finanční odborníci. Ako to, že neodhalili do akej firmy vstupujú, keď TRADET v tom čase nemal ani na zaplatenie strážnej služby ?
Na našu otázku, či podľa P. Rusnaka bolo naozaj všetko v poriadku S. Pavlík odpovedal: "Chceli sme vedieť, či Pavlovičová netunelovala financie zo stavby a to sa nepotvrdilo. Ak sa jej dá niečo vyčítať, tak naivita a chyby, ktoré urobila pri výbere partnerov." Nuž, čo dodať... Pri existujúcich problémoch a odozvách ľudí je zvláštne, že chcú urobiť za minulosťou hrubú čiaru. Veď sami priznávajú koľko projekčných problémov museli počas dostavby riešiť, koľko handrkovania so subdodávateľmi majú za sebou, koľko neplánovaných, ale nevyhnutných investícií vložili do bytov.
Zaujímalo nás, čo sa stane s tými klientmi, ktorí naďalej odmietajú podpísať dodatky zmluvy ( o ich postojoch bol spomínaný článok) a majú pocit, že podmienky pôvodnej zmluvy si splnili. Potvrdenie dodatku podmienili predložením odpočtu vynaložených nákladov na konkrétne byty, aby ich mohli posúdiť a rozhodnúť sa. S. Pavlík postoj vyjadril slovami: "Budeme čakať, kým nezmenia názor. Dovtedy sa k bytom nedostanú, pričom ostatní klienti už budú užívať byty." Podľa informácie ekonóma spoločnosti Jána Dudáša, doteraz odovzdali 21 bytov a proces kolaudovania a preberania ďalej trvá. Posúvanie termínov však súvisí s finančnými tokmi. Klienti doteraz uhradili spoločnosti sotva 3 milióny, chýba však ešte ďalších 46 miliónov korún. To však nie je jedinou prekážkou. Odovzdávanie bytov je závislé aj od dokončenia inžinierskych sietí a ich skolaudovaní. Dodávateľské firmy totiž nesplnili ani septembrový, ani októbrový termín. V týchto dňoch nikto nevie povedať, či do Vianoc budú byty napojené na plyn a temperované. Na základe informácií od klientov s ktorými sme sa kontaktovali predtým nás zaujímalo, prečo nechcú stavebníkom predložiť odpočet vynaložených nákladov." Nie je to tak, že nechceme. Je ťažké zdokumentovať celé účtovníctvo naraz, preto to robíme po sekciách a prednostne ľuďom, ktorí uhradili záväzky. Niekedy spätné overovanie trvá aj týždeň a brzdí nás to v inej práci," konštatoval J. Dudáš, ale nepoprel, že ťažkosti pri dokumentácii im robia aj chýbajúce doklady od dodávateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.