Bratislava - V súvislosti s neschválením zákona o zrušení niektorých amnestií sme oslovili ministra vnútra Ladislava Pittnera.
Čo hovoríte na to, že parlament neprijal zákon o zrušení amnestií?
"Dalo sa to čakať. Celkový postoj vyjadrení predstaviteľov SDĽ nenaznačoval, že by boli ochotní podporiť tento návrh."
Aké budú ďalšie kroky policajných orgánov?
"My postupujeme v zmysle zákona. Pokiaľ ide o zavlečenie, je to už na súde. Sudca sa musí rozhodnúť vo svojom svedomí a oprieť sa alebo o amnestiu premiéra Dzurindu, ktorou boli predošlé zrušené, alebo postupovať tak, ako viackrát postupovali senáty Ústavného súdu, keď skonštatovali, že amnestie, ktoré udelil premiér Mečiar, sa netýkali samotného skutku. Keď Ústavný súd posudzoval sťažnosti Ivana Lexu, tak konštatoval, že nemá pravdu a nemá dôvod sa touto Mečiarovou amnestiou obhajovať, lebo bol obvinený zo skutku."
Ivan Lexa svojho času prostredníctvom advokátov oznámil, že ak by orgány uznali amnestiu premiéra Mečiara v súvislosti so zavlečením, bol by ochotný sa vrátiť. Nemyslíte si, že by bolo jednoduchšie uznať amnestiu tak, ako ju udelil expremiér Mečiar, a prípadne proti Lexovi a ďalším by pán Kováč mohol postupovať v občiansko-právnom konaní?
"Ja si myslím, že to bolo len také vyhlásenie, akých urobil bezpočet a žiadne z nich nedodržal. V tomto prípade nemám právo zasahovať do činnosti súdu. Čiže ak súd rozhodne v jeho prospech tak, ako to bolo v prípade zmareného referenda, tak sa pán Lexa môže vrátiť."
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.