hlboko filozofickými úvahami nad inštitúciou, ktorá sa aj tak o pár dní na nejaký čas zatvorí? Z veľmi prostého dôvodu. Vianoce sú totiž okrem obžierania sladkostí z vianočného stromčeka a následných pokusov o preležaniny pri sledovaní Mrázika a iných televíznych skvostov, aj perfektnou príležitosťou na zasadnutie rodinnej rady. V mnohých famíliách je totiž potrebné v čo najkratšom čase prijať uznesenie, na ktorú strednú pôjde študovať ich chrobáčik. Áno, opäť sa pomaly nachádzame v období, keď od mnohých mladých zneistených a vyplašených sa vyžaduje odpoveď na otázku:"Tak, ako?" Obchodná, zdravotná - aspoň by si mal nejaký odbor v rukách. Ak ťa po gympli nevezmú na vysokú, zamestnáš sa na úrade práce, ale prečo by si sa práve ty nemal stať inžinierom, keď dnes už študuje hocikto, ale ak... Úžasné vízie a motivácia pre jedincov, ktorých však teraz trápi viac vyrážka na nose, než vidina výšky svojej budúcej podpory. Zato maturanti, myslím si, už musia mať o svojej blízkej budúcnosti presnú predstavu. No nielen predstavu, ale aj jasné nástroje jej uskutočnenia - (myslím legálne vedomostné cesty!). Konečne som sa dopracovala k bodu, kde chcem objasniť, prečo som tak v úvode horko zaplakala.
Ingrid, 14r.:"Veľmi by som chcela ísť na gymnázium, ale aj keď mám od prvého ročníka samé jednotky, veľmi sa bojím prijímačiek zo slovenčiny. Už celé 4 roky totiž nerobíme nič iné, len sa venujeme Hviezdoslavovej lyrike a tak mám pocit, že už neviem rozlíšiť sloveso od príslovky..."
Zuzana, 20r: Študujem síce dejepis a etiku, ale navždy budem ľutovať za medicínou (stačila by aj biológia). Na gympli sme totiž na deják dostali učiteľa - žiletku a v štúdiu biológie sme sa každý rok dostali maximálne do 1/3 učebnice. Po čase som to teda s biolou vzdala, no biele plášte ma budú fascinovať určite až do smrti.
Možno vôbec nie ste prekvapení z týchto názorov. Možno sa s niečím podobným stretávate vo vašom okolí a možno sa to týka práve aj vás. Je zjavné, že častokrát životnú orientáciu žiakov presmeruje učiteľ. Aby sme si naše zistenie potvrdili, konzultovali sme tento problém aj s jedným takmer promovaným psychológom:"Žiaľ, je to pravda, že správne nasmerovanie žiaka môže krachnúť na zlom pedagogickom vedení. Predmet, v ktorom mohol byť potenciálne výborný mu urobí nezaujímavým a na úkor toho ho zase iný pedagóg môže pritiahnuť do svojej oblasti. Tu už záleží od študentovej vytrvalosti a odhodlania. Chcel by som aj podotknúť rozdiel medzi žiakmi ZŠ a SŠ. Kým "základňáci" ešte nemusia vždy vedieť, čo by ich bavilo, stredoškolák by v tom už mal mať jasno a patrične sa tomu venovať. Avšak tým, že na základných školách sú žiaci nesprávne vedení v kľúčových predmetoch ako slovenský jazyk a matematika, prichádzajú tak často gymnáziá a iné stredné školy o kvalitné mozgy, ktoré nepotrebujú talent a chuť, len dobré vedenie"
Niet sa potom čo čudovať pár snaživým deviatakom, keď sa chudáci cez víkendy potulujú po obývačke s knihou testov zo SJ a M pod pazuchou a trhajú si vlasy nad slovnými úlohami. Jednoducho, ak nie sú základy, na čom ďalej budovať? Je skutočne veľmi ťažké nejak striktne definovať dobrého učiteľa, no školy by si mali prísne strážiť výber pedagógov, ktorých držia. Tu sa totiž, dovolím si tvrdiť, hazarduje s ľudskými osudmi.
A tak vám, ktorí ste nemali šťastie na primeraných učiteľov ponúkam povzbudenie slovami Abraháma Lincolna:"Choď za svojou hviezdou a budeš mať zaručený úspech". Iný múdry pán dodal:"Cesta bez prekážok nevedie nikam." Aj keď vás deprimujú blížiace sa termíny odoslania prihlášok, v prvom rade odhadnite dobre svoje možnosti a schopnosti, verte si a nekazte si Vianoce zbytočnými starosťami - (tie prídu až po nich). Vy, ktorí ste na polceste štúdia skúste v týchto voľných dňoch porozmýšľať, či je skutočne všetko O.K., aby zrazu nebolo neskoro. Ale len trošičku. Všetci si teraz hlavne užite krásne a radostné sviatky!
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.