Korzár logo Korzár

Krúžkovice, chodbovice (tzv. univezitný šport) je pre Nemcov nezvyklý

Minulý týždeň (v dňoch 12. - 14. decembra) navštívili Fakultu verejnej správy UPJŠ v Košiciach dvaja docenti z Univerzity v Bayreuthe (Nemecko) -

Doc. Dr. Georg Kamphausen a Doc. Dr. Günter Hofner.

Bayreuthská Univerzita je partnerskou univerzitou košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, pričom najviac spolupracuje so spomínanou fakultou. Táto spolupráca sa zakladá najmä na výmene skúseností, na organizovaní spoločných akcií i na finančnej podpore. Fakulta verejnej správy UPJŠ a Bayreuthská Univerzita napríklad spoločne organizujú "Letnú školu pre študentov Fakulty verejnej správy", ktorá je akousi dvojtýždennou alternatívou riadneho vyučovania, pri ktorom sú študenti zadelení do študijných skupín s rôznym vyučovacím jazykom (angličtina alebo nemčina) a rôznym zameraním (napríklad politická sociológia, ekonómia, atď).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Doc. Kamphausen je akademickým riaditeľom Amerického inštitútu Univerzity v Bayreuthe. On sám sa špecializuje na politickú sociológiu. Doc. Hofner je odborníkom na finančné hospodárstvo a v súčasnosti je "voľným" docentom na Bayreuthskej Univerzite.

Docenti si počas svojej návštevy Košíc okrem pracovných povinností, ktorých mali viac ako dosť, našli čas aj na študentov Fakulty verejnej správy UPJŠ. S radosťou prijali pozvanie do baru, kde so študentami rozprúdili živú debatu. Neobišli však ani internát, kde sa opäť ocitli v centre študentského záujmu. Okrem neustáleho odpovedania na zvedavé študentské otázky, predstavili aj svoje postrehy k letným študentským brigádam v Nemecku. Hovorili tiež o mnohých ďalších možnostiach pre slovenských študentov (napríklad o štúdiu v Nemecku), pričom nezabudli zdôrazniť, že tak ako všade vo svete, aj v Nemecku platí - "študentský život je najlepší život!"

SkryťVypnúť reklamu

Obaja už majú určité skúsenosti so slovenským vysokým školstvom. Slovensko, konkrétne mesto Košice, navštívili po prvýkrát pred siedmimi rokmi a už vtedy sa objavil ich záujem o spoluprácu s Univerzitou P. J. Šafárika. Počas uplynulých siedmich rokov navštívili Slovensko niekoľkokrát (naposledy sa zúčastnili Letnej školy Fakulty verejnej správy - 2000 na Zemplínskej šírave, ktorá trvala dva týždne) a tak mali možnosť konfrontovať svoje skúsenosti s nemeckými vysokoškolákmi s ich slovenskými rovesníkmi. A tu je niekoľko z ich zaujímavých postrehov...

"Výrazne diferencovať nemeckých študentov od slovenských nemožno, lebo tak či tak, vždy ide o študentov. Avšak existuje tu niekoľko rozdielov, ktoré možno postrehnúť už pri prvých kontaktoch s týmito študentami." Ako hovorí doc. Kamphausen: "Pravdepodobne najväčší rozdiel medzi nemeckými a slovenskými vysokoškolákmi je v miere ich rivality. Kým slovenskí študenti sú kooperatívni a v mnohom sa spoliehajú na silu kolektívu, nemeckí študenti sú omnoho väčší individualisti, so silne vyvinutým zmyslom pre rivalitu a vlastné presadenie sa." S tým súhlasí aj doc. Hofner a dodáva, že: "Rivalita a spoliehanie sa na vlastné schopnosti pramení u nemeckých študentov najmä z výchovy a prístupu rodičov k nim. V Nemecku platí, že študenti (a najmä vysokoškolskí) sa snažia byť nezávislí na rodičoch, snažia sa dokázať sebe i svojmu okoliu, že sa vedia o svoju budúcnosť postarať sami." Rivalita ovplyvňuje aj správanie sa študentov v kolektíve. Kým u nás sú "krúžkovice" či "chodbovice" akýmsi univerzitným športom, v Nemecku sa takéto formy zábavy vyskytujú iba zriedkavo. Doc. Kamphausen tu zdôrazňuje, že: "Nemeckí študenti sa nezvyknú zabávať spoločne. Vidieť celú študijnú skupinu na jednej akcii spolu je skôr výnimkou ako pravidlom. Oveľa častejším prípadom je situácia, pri ktorej každý študent má dvoch či troch dobrých priateľov a ak sa chce zabávať, zabáva sa s nimi." Vzhľadom na súčasný stav slovenskej ekonomiky, rozdiely možno postrehnúť aj v tejto oblasti. Tu doc. Kamphausen hovorí, že: "Aj keď priemerný nemecký študent utratí oveľa viac ako jeho slovenský kolega, neodrazí sa to na jeho finančnej situácii, lebo si popri štúdiu dokáže zarobiť podstatne viac." Docenti vidia ďalšie rozdiely v možnostiach využívania rôznych pomôcok pri výučbe. Slovenské vysoké školy sú častokrát v situácii, keď sa musia spoliehať pri vybavovaní svojich učební iba na sponzorov a darcov. V západnej Európe je zaužívaný systém grantov, pri ktorom sa vysoké školy uchádzajú o finančnú podporu z týchto grantov. "Podporu síce dostávajú najlepšie projekty, ale grantov a finančných podpôr je dosť na to, aby dokázali uspokojiť mnoho projektov." Podľa doc. Hofnera: "Tento systém pomaly prichádza aj na Slovensko a je len otázkou času, kedy ho budú vo veľkej miere využívať všetky univerzity."

SkryťVypnúť reklamu

A čo dodať na záver? Doc. Kamphausen i doc. Hofner želajú všetkým slovenským študentom: "Veselé Vianoce, šťastný nový rok a veľa študijných úspechov!" A ja už len dodám: "Úspešné skúškové obdobie!"

Autor: Daniel Klimovský

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu