bolo 60, proti hlasovalo 62 a 15 sa hlasovania zdržalo. Jeden hlasovací lístok bol neplatný.
SDĽ podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Františka Mikloška sklamala pri hlasovaní o Harabinovom odvolaní. Zastáva názor, že v tejto chvíli je potrebné položiť si otázku, aká bude ďalšia spolupráca s ľavicovými demokratmi. Doslova vyhlásil, že "SDĽ stratila ich dôveru".
Mikloško poznamenal, že ľavicoví demokrati nie sú schopní vopred povedať, ako budú hlasovať. A preto sa KDH už teraz vôbec necíti viazané osobitne podporovať návrhy SDĽ. "KDH má toľko vnútornej sily, aby ukázalo, odkiaľ pokiaľ," uviedol. Poukázal na viaceré "podrazy zo strany SDĽ", keď Koaličná rada odobrila spoločný postup a hlasovanie v parlamente sa skončilo inak. Na otázku, či existovala politická dohoda, že SDĽ podporí odvolanie predsedu NS SR, Mikloško pripomenul, že nikto to na Koaličnej rade nespochybnil. Aj keď z týchto dôvodov odmietol zánik koaličnej spolupráce, označil ju za problematickú.
Podľa vyjadrenia podpredsedu poslaneckého klubu SDĽ Ladislava Orosza pri hlasovaní o odvolaní šéfa NS SR nebolo pred poslancami "dobré riešenie, len zlé a horšie". Poukázal na to, že platná právna úprava nie je v tomto smere jednoznačná. "Nejednoznačne boli veci vnímané v zahraničí. Je tu však reálna situácia na NS SR a v sudcovskom stave, ktorá je polarizovaná aj vďaka Harabinovmu pôsobeniu," zdôraznil s tým, že práve z tohto pohľadu bolo hlasovanie poslancov zložité.
Ministerstvo spravodlivosti SR nesúhlasí s včerajším rozhodnutím parlamentu, ktorý nepodporil vládny návrh na odvolanie Š. Harabina z funkcie, ale bude ho rešpektovať. Tak včera reagoval na hlasovanie v NR SR vedúci úradu MS SR Daniel Lipšic. "Dúfam, že predseda Harabin bude rešpektovať nezávislosť svojich sudcov a najmä tých sudcov, ktorí dvojtretinovou väčšinou v sudcovskej rade Najvyššieho súdu podporili návrh na jeho odvolanie z funkcie," konštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.