dielo, ktoré je najväčším hudobným symbolom lásky, porozumenia, bratstva a priateľstva Symfónia č. 9 d mol s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena.
"Idey porozumenia a priateľstva budú mať na tomto miléniovom podujatí aj konkrétnu podobu. Koncert totiž získal podporu Medzinárodného višegrádskeho fondu. Muzikantským príspevkom k zintenzívneniu spolupráce medzi krajinami višegrádskej štvorky budú aj účinkujúci z členských krajín," hovorí riaditeľ Štátnej filharmónie Július Klein. "Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáša Koutníka privítame špičkových sólistov: poľskú sopranistku Iwonu Noszczyk, slovenskú altistku Martu Beňačkovú, bieloruského tenoristu Valentina Prolata a českého basistu Luďka Veleho. Zborové party bude spievať maďarský Miskolci Bartók Kórus so zbormajstrom Zoltánom Sándorom."
Ludwig van Beethoven napísal svoju poslednú symfóniu v čase, keď sa mohol obzrieť dozadu a bilancovať. V Eroice sa vyslovil o hrdinstve, v Sonáte mesačného svitu ozvučil nežnú lásku, v Appassionate nepotlačiteľnú vášeň. V Osudovej sa popasoval s prekážkami života, v Pastorálnej si odpočinul v prírode. Záver tvorby mal znamenať bodku. Chcel vybrať hlavné posolstvo pre budúce generácie, pre celý svet. On, samotár, čo od neho utekali aj slúžky, nieto ešte jeho vysnívané idoly, hluchý hudobník, ktorý mal vždy iba samé problémy. Siahol po Schillerovej Óde na radosť. Nestačil mu orchester, musel objaviteľsky pridať hlasy a slová, aby bolo celkom jasné, čo chce vo svojom najväčšom diele odkázať ľuďom. Ak sme maloverní a malicherní, tak je život naozaj iba utrpenie. Ale ak zdvihneme oči k nebu, necháme sa ohriať slniečkom, prenesieme sa cez ťažkosti, ak v nás zmocnie viera, nádej a láska zmocní sa nás radosť. Z dýchania, z práce, z umenia, zo všetkého. Radujte sa milióny! Toto spieva v najrôznejších odtieňoch svojej geniality, vo veľkolepých zvukových obrazoch, v strhujúcej sile Ludwig van Beethoven.
Po dokončení Ôsmej symfónie sa zdalo, že Beethoven svoju symfonickú tvorbu uzavrel. Medzi Ôsmou a Deviatou leží 11 rokov. Po celý ten čas ale premýšľal o diele, ktorým by všetko korunoval. Romain Rolland dokonca tvrdí, že základnú myšlienku i základnú hudobnú tému nosil v sebe od mladosti. Dlhoročná posadnutosť Ódou na radosť dokazuje, že sa s jej obsahom plne stotožňoval a že verne vystihovala jeho hlboko humanistický svetonázor. Rovnosť, sloboda, bratstvo až naplnenie týchto ideálov môže podľa Beethovena priniesť skutočnú radosť. V čase premiérového uvedenia symfónie bol 53-ročný Beethoven už celkom hluchý a zo svojho diela nepočul ani tón.
"Naši poslucháči boli zvyknutí, že nový rok začíname koncertom z diel Straussovcov. Tento krát sme ale vybrali termín hneď po novom roku, 2. januára, čo je na naše pomery dosť odvážne," hovorí Július Klein. "Celý svet oslavoval nové storočie v roku 2000, teraz už prípravy nie sú také hektické. Myslíme si ale, že nové storočie a tisícročie by sme mali privítať. Beethovenovu Deviatu symfóniu sme vybrali pre jej idei priateľstva, lásky, porozumenia. Takto ju chceme ponúknuť poslucháčom. Ide o projekt finančne veľmi nákladný a náročný, taký, čo sa nehráva bežne. Ale vďaka podpore Medzinárodného višegrádeskeho fondu sa dal zrealizovať. Kvarteto vynikajúcich umelcov, včítane slovenských, sľubuje neopakovateľný zážitok. Stačí spomenúť najžiadanejšiu slovenskú speváčku Martu Beňačkovú. Ale ťažko hovoriť, kto je najlepší, všetci sólisti sú skutočné hviezdy. Pri uvedení Deviatej symfónie je to zvlášť dôležité, pretože jej vyznenie záleží aj od toho, ako dokážu sólisti zaznieť vedľa seba."
Koncert pre Európu sa uskutoční vďaka podpore Medzinárodného višegrádskeho fondu. Vlády krajín višegrádskej skupiny (Česká, Poľská, Maďarská a Slovenská republika) sa ho rozhodli založiť s cieľom podporovať rozvoj bližšej spolupráce medzi zmluvnými stranami, posilňovať vzájomné väzby a integráciu štátov, podporovať regionálnu spoluprácu rozvíjaním bežných kultúrnych, výskumných a vzdelávacích projektov, výmeny mladých ľudí a cezhraničnej spolupráce. Fond spravuje finančné prostriedky podľa rozpočtu odsúhlaseného Konferenciou ministrov zahraničných vecí krajín V4. Ročný rozpočet je jeden milión Euro vyplácaný rovnakými príspevkami všetkým členským krajinám. Uzávierky projektov sú každoročne do 15. septembra a do 15. marca. Koncert pre Európu v Košiciach bude jedným z prvých podujatí pod krídlami tohto fondu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.