z Prešova. Schôdza veriteľov sa uskutoční 23. februára. Návrh na začatie konkurzného konania podal samotný úpadca, teda ARDS. Povinnosť dať sa do konkurzu vyplýva firmám zo zákona v prípade, keď sa dostanú do predĺženia alebo nie sú dlhodobo schopné plniť si svoje záväzky.
Spoločnosť ARDS patrí k firmám, ktoré boli v posledných rokoch v médiách skloňované hádam najčastejšie. Ako dvorný obchodník s cennými papiermi exministra dopravy Alexandra Rezeša a ako majiteľ akcií Východoslovenských železiarní vstúpila do povedomia verejnosti určite najintenzívnejšie. Na jar minulého roku akcionári ARDS rozhodli o likvidácii firmy. Z likvidácie napokon prešla do konkurzu.
Pripomeňme si v skratke aspoň niektoré kauzy, pri ktorých sa skloňovalo meno spoločnosti ARDS. ARDS médiá dešifrovali ako súbor skratiek mien Agrobanka, Rezeš, Drabik a Smerek. Firma figurovala okrem iného aj v kauze Poštová banka, ktorou sa intenzívne zaoberá finančná polícia. Pri podvode za 250 miliónov korún, do ktorého bolo zapletených viac firiem, sa peniaze získané viac než pofidérnym spôsobom dostali na účet ARDS, ktorá ich použila na úhradu svojich dlhov.
ARDS bola zakladateľom Ferrimexu, ktorý je v súčasnosti už tiež v konkurze. Bol to práve Ferrimex, na podnet ktorého došlo chybou burzy k odblokovaniu 10 percent akcií pred ohlasovaným vstupom U.S. Steelu do železiarní a ich následnému prevodu na tri zahraničné firmy pokladané za blízke rezešovcom, čím sa ohrozil vstup Američanov do VSŽ. Dve z týchto troch firiem spoločne s ARDS mali ešte koncom minulého roku pod kontrolou napríklad aj 25 percent akcií košických Inžinierskych stavieb. ARDS sa neúspešne pokúsila ovládnuť aj Slovenskú poisťovňu. Dlh ARDS voči Slovenskej poisťovni len tak pre zaujímavosť koncom roku 1998 dosiahol úctyhodných 260 miliónov korún. Pôvodne mala za tieto peniaze nakúpiť akcie VSŽ, no hoci boli na trhu na prijateľnú cenu, ARDS ich použila na vlastné účely. Od Harvardských investičných fondov nakúpila aj významný balík akcií Investičnej a rozvojovej banky, ktorú tak dostali pod svoj vplyv rezešovci. Banke ešte nedávno hrozil krach, pomohlo jej len naliate viac ako desiatich miliárd korún zo štátneho rozpočtu.
Spoločnosť sa angažovala aj v Košickom pivovare, mala ho mať pod kontrolou v čase, keď sa dostal do problémov, až napokon skončil v konkurze. Na mieste stopäťdesiatročného pivovaru tak budú stáť rodinné domčeky. Firma bola takisto držiteľom akcií Cestných stavieb ako aj mnohých ďalších podnikov.
Bude zaujímavé sledovať výsledok konkurzného konania, teda najmä to, koľko jednotliví veritelia zo svojich pohľadávok voči ARDS uvidia...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.