vymenil ratifikačné listiny s vatikánskym štátnym sekretárom kardinál Angelom Sodanom a následne si "tľapol" aj so samotným pápežom Jánom Pavlom II. A hoci táto zmluva prešla pomerne parlamentom pomerne hladko, ozvali sa aj napriek tomu určité výhrady zo strany niektorých "svetských" poslancov, ale aj záujmových organizácií. Kontraverzná "zmluva s Vatikánom" upravuje vzťahy nielen medzi Slovenskom a Svätou stolicou, ale aj s katolíckou cirkvou. Je síce poňatá vo všeobecnej rovine, ale odkazuje na ďalšie štyri medzinárodné zmluvy, ktoré majú v budúcnosti zabezpečiť jej vykonávanie. Ide najmä o zmluvu o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi na Slovensku, o zriaďovaní a financovaní cirkevných škôl, možnosti uplatnenia výhrad vo svedomí, či duchovnej služby v ozbrojených zboroch.
"Je dobré, že aj Slovensko patrí medzi krajiny, s ktorými má Svätá stolica podpísaná takúto štandardnú zmluvu. Horšie je však, že ani minister zahraničia Eduard Kukan nevedel nám poslancom ani len naznačiť, aký obsah by tieto významné zmluvy mali mať, hoci v praxi môžu znamenať vážne výdavky zo štátneho rozpočtu a zásah do školského systému," nepáči sa takýto postup nezávislému poslancovi NR SR Róbertovi Ficovi.
V parlamentnej rozprave bolo vznesených niekoľko výhrad aj voči textu Základnej zmluvy. Jedným z najviac kritizovaných ustanovení je najmä článok 10, kde slovenské súdy iba "zoberú na vedomie" cirkevné rozhodnutie o zrušení manželstva. Zaujímavý je aj výpočet dní pracovného pokoja, ktorých je presne 10 a tie sa Slovenská republika v zmluve zaviazala rešpektovať. Aj tieto paragrafy doslova "vytočili" predsedu Smeru R. Fica. "Pýtam sa, kde je suverénna zákonodarná právomoc NR SR meniť zákon o štátnych sviatkoch? Veď parlament do stanoveného výpočtu už nebude môcť zasahovať. Okrem toho sme to v ústretovosti prehnali aj pri podpore katolíckych hnutí mladých. Koľko mládežníckych hnutí by privítalo medzinárodnou zmluvou stanovú podporu vlády! Našli by sme aj ďalšie podstatné nedostatky," dumá predseda Smeru, ktorý však aj napriek svojim výhradám proti zmluve nehlasoval...
Vzhľadom na uvedené pochybnosti o dokonalosti Základnej zmluvy navrhol poslanec R. Fico dve uznesenia. Prvé žiadalo, aby spomínané štyri osobitné medzinárodné zmluvy mali rovnaký právny charakter ako samotná Základná zmluva. V praxi by to znamenalo, že po ich schválení vo vláde by s nimi mala vysloviť svoj súhlas aj NR SR. Tým druhým bol návrh uznesenia, v ktorom Národná rada žiada vládu, aby pred uzavretím osobitnej medzinárodnej zmluvy o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi predložila NR SR súhrnnú informáciu o rozsahu, charaktere, spôsobe využitia a výnosoch všetkého majetku, ktorý bol Katolíckej cirkvi vrátený po roku 1993. "Neprešiel ani jeden z nich. Nechápem, prečo sa poslanci zbavujú svojej kontrolnej činnosti. Vláda si totiž v oblasti financovania Katolíckej cirkvi podpíše také zmluvy, aké len bude chcieť. Čoho sa bálo KDH? Zverejnenia správy o rozsahu majetku vráteného Katolíckej cirkvi a ďalším náboženský spoločnostiam? Touto informáciou nedisponuje ani Ministerstvo kultúry majúce v svojej pôsobnosti spoluprácu s cirkvami. Nikoho z ničoho neupodozrievam, ale zdá sa, že rozsah vrátených hnuteľných a nehnuteľných vecí nebol malý."
S vyjadrenia Róberta Fica však nesúhlasí poslanec KDH Rudolf Bauer. "Nemám pocit, žeby zmluva s Vatikánom mala nejak negatívne zapôsobiť na našu spoločnosť. Práve naopak, Slovensko si ňou výrazne posilnilo medzinárodné postavenie. Nikto sa nemusí obávať, žeby nám Vatikán diktoval podmienky, ktorými sa tu máme riadiť, či nebodaj určoval, že máme zakázať napríklad interupciu. Čo sa týka financovania cirkví, najneskôr v júni budúceho roka prijme NR SR k tejto problematike príslušný zákon."
Na rozdiel od poslanca Fica je R. Bauer presvedčený, že sa cirkvi ujde približne rovnaké množstvo finančných prostriedkov, ako tomu bolo doteraz. "Možno nejaké peniaze pribudnú na zvýšenie platov duchovných, ale budú to pre štátny rozpočet takmer zanedbateľná čiastka. Súpis cirkevného majetku určite existuje, lenže garantujem vám, že len veľmi malé množstvo využíva cirkev na komerčné účely. Väčšinou ho cirkev používa na charitatívne činnosť alebo vlastnú potrebu. Z komerčného prenájmu tých niektorých budov by sa rozhodne nedalo zabezpečiť úplne samofinacovanie." Bývalý košický primátor si taktiež nemyslí, žeby podpisom zmluvy s Vatikánom prišli finančne skrátka mládežnícke organizácie, ktoré nebudú mať nič do činenia s katolíckou cirkvou. "V zmluve sa síce hovorí, že štát bude podporovať mládežnícke organizácie, ale nie je tam určené akým spôsobom. Nebude to teda len finančná podpora a preto v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o diskriminácii "nekatolíckych" organizácií. Aj to však bude obsahom ďalšej právnej úpravy, takže verejnosť sa vôbec nemusí obávať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.