Environmentálneho manažérskeho systému do miest Slovenska podľa medzinárodnej normy ISO 14 001. Projekt vzdelávania v tomto roku financovala zo svojho grantu americká agentúra pre medzinárodný rozvoj USAID/ Eco Links. Vedúceho lokálneho tímu, hlavného architekta mesta Prešov Vladimíra Debnára, sme sa opýtali aký efekt prinieslo vzdelávanie prešovskému tímu.
-V našom projektovom tíme sú dvaja poslanci mestského zastupiteľstva, mimovládne organizácie Kostitras a Komunitná nadácia mesta Prešov, plus deväť pracovníkov radnice. V tejto zostave sme sa celý rok zúčastňovali tréningov, školení, zdokonaľovali sa v manažérskych zručnostiach a v schopnosti tvorby dokumentov, ktoré spomínaná norma vyžaduje. Musím podotknúť, že ISO 14 001 je mimoriadne prísna.
Čo si ceníte najviac pri spolupráci s americkými partnermi?
-Rozhodne krátky študijný pobyt v USA. Navštívili sme dve mestá Mineapollis a Seattle a mohli porovnať ako sa v ich samosprávnych štruktúrach aplikuje medzinárodná norma. Na počudovanie i naše potešenie sme zistili, že v mnohých záležitostiach, najmä pri vplyve na rozhodovacie procesy v súvislosti so životným prostredím sme oveľa ďalej, ako niektoré mestá v USA. U nás totiž existuje faktor prevencie. Z jednoduchého dôvodu. Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť odstraňovať dôsledky nesprávnych rozhodnutí komerčným spôsobom.
Aké priority ste si stanovili v procese tréningov?
- Najprv sme analyzovali sme silné a slabé stránky samosprávy, zadefinovali sme prístupy, ktoré by bolo dobré zlepšiť a navrhli odporúčania pre vedenie mesta, ktoré sa stanú predmetom rokovaní. Overili sme si svoje schopnosti a možnosti preskúmania a identifikácie významných činností mesta ovplyvňujúcich kvalitu životného prostredia. Napokon sme naformulovali pracovnú verziu enviromentálnej politiky mesta Prešov. Ide o kľúčový výstup celého procesu vzdelávania, ktorý by sa mal stať predmetom širšej diskusie v orgánoch mestskej samosprávy aj laickej verejnosti už začiatkom roku 2001. Z hľadiska integračných snáh Slovenska vstúpiť do Európskej únie je schválenie takej politiky veľmi významným krokom. Po vstupe do štruktúr sa totiž tento moment stane povinnosťou každého z miest a my budeme pripravení prispôsobiť sa medzinárodným normám.
Aké poradie krokov ste si zvolili pri praktickom uplatňovaní enviromentálnej politiky mesta a kedy počítate so schválením spomínaného návrhu?
- V tíme sme sa zhodli v tom, že začneme uplatňovať určité prvky EMS na svojich pracoviskách, ktoré riadime. Zároveň budeme zdokonaľovať vzájomnú komunikáciu. Poznatky prenesieme ďalej na pracoviská, lebo EMS sa nedá zaviesť jednorázovo. Je to dlhodobý proces, často bolestivý, ale iné východisko neexistuje. Ďalej budeme prezentovať analýzu procesných problémov mesta v pracovnom kolektíve, predložíme návrh strategických cieľov, ktoré sa budú každý rok rozmieňať na konkrétne programy. Očakávame, že po zvládnutí tohto procesu budeme môcť začať navrhovať exaktné kritériá programov a pôsobiť ako poradcovia pre iné samosprávne orgány, ktoré sa budú chcieť do procesu zapojiť. Návrh enviromentálnej politiky mesta Prešov zatiaľ neprešiel vedením, komisiami, mestskou radou a zastupiteľstvom. Naši konzultanti však návrh vysoko hodnotili. Predpokladám, že k schváleniu by mohlo dôjsť v marci 2001.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.