jazyky. Typickým príkladom je indiánsky jazyk yuchi, alebo aj euchee, ktorým dnes plynulo hovorí na celom svete už len päť ľudí. Richard Grounds, profesor antropológie na univerzite v Tulse, Oklahoma, sa preto s finančnou podporou štátu rozhodol, že tento ojedinelý jazyk zachráni pred vyhynutím.
Keďže Grounds je jedným z pätice, ktorá jazyk ovláda, vyhotoví v rámci svojho projektu rečové CD nahrávky a učebné programy jazyka yuchi. Aby učitelia jazyk ďalej vhodne vyučovali, nahrávky budú obsahovať najmä informácie o živote a kultúre indiánskeho kmeňa, z ktorých bude vychádzať aj gramatika a slovná zásoba.
A aby sa reč uchytila aj v bežnom živote, záujemcovia budú musieť hovoriť jazykom yuchi napríklad aj pri záhradných prácach, čím sa slovník, samozrejme, obohatí o názvy rastlín či úrody, ktoré boli pre Indiánov základom.
Jazykom yuchi hovoria príslušníci jedného uzavretého indiánskeho kmeňa v štáte Oklahoma. Niektorí antropológovia a lingvisti sa ale domnievajú, že existujú určité súvislosti a podobnosť medzi jazykom yuchi a jazykmi na-dene, ktorým sa hovorí na severe USA a v Kanade.
Autor: Sapulpa (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.