Korzár logo Korzár

Rodák z Jarabiny sa stal americkým hrdinom

V skupine vojakov, ktorí vztyčovali americkú vlajku na japonskom ostrove Iwo Jima vo vojne o Pacifik, bol aj Mike Strank.Japonský sopečný ostrov

V skupine vojakov, ktorí vztyčovali americkú vlajku na japonskom ostrove Iwo Jima vo vojne o Pacifik, bol aj Mike Strank.

Japonský sopečný ostrov Iwo Jima, nachádzajúci sa asi 1200 kilometrov južne od Tokia, bol vážnou hrozbou pre americké letectvo, podnikajúce nálety na priemyselné centrá krajiny zo základní v Pacifiku. Od marca 1944 osobitná divízia Marine námorných pešiakov pripravovala sa neobyčajne tvrdým výcvikom na vylodenie. Bol v nej vo funkcii inštruktora aj seržant Mike Strank, emigrant zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov Iwo Jima ostrov síry s plochou asi 20 km2 bol kompaktnou pevnosťou. Mal dve letiská, 750 bunkrov a opevnení, 1500 úkrytov, 25 km tunelov, podzemnú nemocnicu, v ktorej lôžka boli vytesané do skalných stien, predpolia chránené prekážkami a mínovými poliami. Kopec Suribachi, vysoký 167 m bol dominantným oporným bodom Japoncov, ktorých bolo na ostrove okolo 22-tisíc. Títo boli odhodlaní na všetko a mali rešpektovať rozkaz: Zabi desať Američanov, kým zomrieš. Veliaci japonský generál Kuribajaši napísal domov: Nečakajte môj návrat. Všetci vedeli, že ostrov bude ich hrobom. Umierali v boji, samovražedne i strelou od vlastných druhov s menom imperátora na perách.

Útok Američanov na ostrov 18. februára 1945 bol obrovský čo do počtu vojakov i techniky: 880 lodí a plavidiel obsadilo okolo 100-tisíc námorníkov, z ktorých 70-tisíc tvorilo vlastný výsadok. Ich cieľom bolo juhovýchodné pobrežie ostrova blízko kopca Suribachi. Po piatich dňoch 23. februára táto časť ostrova bola relatívne bezpečná a tak prišiel rozkaz na vztýčenie americkej vlajky. Vyslaná čata vyliezala na pomerne strmý kopec a bez toho, aby sa stretla s odporom obrancov, vztýčila prvú vlajku o 10.20 hod. Bola to malá vlajka s rozmermi 71x137 cm, ale aj tá vyvolala medzi americkými vojakmi veľké nadšenie. Ešte v ten istý deň táto vlajka skončila v trezore veliaceho generála ako pamätná vojnová relikvia. Nahradili ju inou vlajkou, ktorú na vrchol vyniesla druhá skupina. Prišla tam okolo obeda. Na kovovú tyč z japonského vodovodného potrubia ju priväzoval náš krajan Mike Strank, ktorý skupina velil. Druhá vlajka bola trojnásobne väčšia: 137x244 cm.

SkryťVypnúť reklamu

Na jej vztyčovaní a uzemnení sa zúčastnilo šesť námorných pešiakov. Súčasne išla malá vlajka dole. Mená vztyčovateľov flagraisers sa po čase dozvedela celá Amerika, hlavne vďaka zlomku 1/400 sekundy, ktorým fotograf Rosenthal jedinečne vystihol doslova historický okamih vojny vztýčenie americkej vlajky nad japonským výsostným územím, nad ktorým ešte nikdy cudzia vlajka nezaviala. Pri oboch vztyčovaniach bolo viac fotografov, ale zhodou náhod iba tá jediná fotografia urobená v piatok vďaka vyspelej telekomunikácii sa už 25. februára objavila v nedeľných vydaniach amerických denníkov. V služobnom hlásení však bola zmienka iba o prvom vztýčení. Sláva sa ušla tým druhým.

Ako vie náhoda vstúpiť do života ľudí, dokazuje aj tento príklad. Sanitár John Bradley sa pohyboval v blízkosti vztyčovateľov a Mike Strank ho vyzval, aby pomohol pri dvíhaní tyče s vlajkou. Je to ten druhý sprava najlepšie zviditeľnený. Na tyči vidieť iba Mikovu pravú ruku. Brandleya spomínam osobitne preto, lebo jeho syn James Bradley napísal o týchto udalostiach pútavú knihu Flags of our Fathers Vlajky našich otcov, ktorá vyšla v máji tohto roku 2000 v New Yorku a nedávno mi ju poslal môj americký bratranec. Osobitnú pozornosť v nej venuje Mikovi Strankovi. Ako veliteľ bol pre svojich o 4-7 rokov mladších zverencov príkladom, starším bratom, ktorého všetci zbožňovali. Bol rodeným typom veliteľa. Bol obľúbený aj pre svoju veselú povahu a rozvahu v kritických situáciách. Taká sa vyskytla aj 1. marca, keď jednotka, ktorej velil, sa dostala do paľby Japoncov. V úkryte kresbou v piesku naznačoval svojim vojakom, ako sa odtiaľ dostať. Vtom v blízkosti vybuchol šrapnel. Črepina vnikla do hrudi a vyrvala mu srdce. Strela vraj nebola japonská ale z vlastnej lode. Padlých pochovali na ostrovnom cintoríne a Mikovi do evidencie zapísali: parcela 3, rad 5, hrob 694. Boj o ostrov sa skončil 26. marca. Zahynuli v ňom všetci Japonci a straty Američanov vyčíslili na vyše 25-tisíc mŕtvych a ranených. Mnohé americké lietadlá mohli potom v núdzi pristávať na ostrove a zachrániť životy i techniku.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1947 vláda US dala príkaz na prevoz ostatkov padlých v cudzine do vlasti. Strankovi sa dostalo pri tomto pietnom akte veľkej cti: jeho pozostatky pochovali na Národnom cintoríne v Arlingtone neďaleko hlavného mesta Washingtonu. Na poslednú rozlúčku so synom a bratom prišli všetci členovia rodiny i mnohí príbuzní autobusom zo vzdialeného Franklinu v Pennsylvánii, kde Mike vyrastal. Na uvedenom cintoríne umiestnili aj kolosálny bronzový monument, ktorý zachytáva akt vztyčovania vlajky. Stalo sa tak 10. novembra 1954 v deň 35. nedožitých Mikovych narodenín.

Rodina Strankovcov prostí ľudia pôvodom z Jarabiny, rusínskej obce pri Starej Ľubovni zažili v súvislosti s hrdinským činom ich syna ešte mnohé udalosti a stretnutia. Navštívil ich dokonca sám prezident USA Truman. Strata syna Mika nebola pre nich jedinou ranou. Ich najmladší syn Pete sa vrátil z vojny vážne postihnutý psychicky i telesne. Loď Franklin (náhodou toho istého mena ako jeho rodné mestečko) samovražedným útokom napadol japonský letec kamikadze a Pete bol pri tom vážne zranený.

V Jarabine iba pred piatimi rokmi zaregistrovali svojho slávneho krajana. Mike sa tam narodil 10. novembra 1919 rodičom Vasiľovi a Marte. Do Ameriky odchádzali postupne: v roku 1920 Vasiľ a 1922 Marta s Mikom. Osudy rodiny i Mika sú na osobitný článok. V Jarabine meno M. Strenk (pôvodné znenie priezviska) je zapísané na pamätníku padlých. Hneď pod ním je aj meno M. Grofika Mikovho bratranca, veliteľa amerického bombardéra, ktorého zostrelili nad talianskym pobrežím. Možno v budúcnosti socha slávneho rodáka obce zachová jeho pamiatku pre budúce generácie.

Moje informácie v článku pochádzajú prevažne z precíznej a na údaje bohatej knihy J. Bradleya Vlajky našich otcov. Zmiatli ma v nej iba údaje o Mikovej národnosti. Uvádza sa tu: český chlapec, český imigrant, česká štátna príslušnosť, česká vlasť. Rodná obec Jarabina tu nesie meno Jarabenia. O týchto omyloch vie už aj sám autor. Nie je to jeho chyba. Ako vidieť, v cudzine ešte stále pretrváva frustrujúce dedičstvo, keď bývalé Československo v informáciach novinárov a reportérov reprezentovali iba českí hráči, českí umelci. Škoda takých chýb v knihe, ktorá nesie všetky atribúty vážneho historického dokumentu.

Autor: krs

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 380
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 784
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 765
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 320
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 127
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 750
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 138
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 924
  1. Ľuboš Vodička: Kostol sv. Leopolda na Steinhofe vo Viedni, prvý skutočne moderný kostol v Európe
  2. Jan Pražák: Příslušník VB coby kazič májového potěšení
  3. Ján Karas: V tieni hymny a červeného koberca II: Dnes na Červenom námestí netlieskajme – história nás už varovala, no ticho stále znie
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž Dubník II | skrytý poklad prírody pri Starej Turej, ktorý musíte vidieť!
  5. Vladimír Bojničan: Priatelia verzus pritakávači: Prečo potrebujeme intelektuálne výzvy namiesto pokryteckého hladkania ega
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Plánovanie letu do Moskvy
  7. Ivan Mlynár: Vážený čitateľ, mojim blogom nedláždi cestu ani Charles Darwin, ani Freudova matka.
  8. Ľudmila Križanovská: Ako sa Fico a Blaha na kolobežke Bolt do Moskvy vybrali
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 387
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 22 445
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 268
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 12 985
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 858
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 149
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 931
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 746
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Kostol sv. Leopolda na Steinhofe vo Viedni, prvý skutočne moderný kostol v Európe
  2. Jan Pražák: Příslušník VB coby kazič májového potěšení
  3. Ján Karas: V tieni hymny a červeného koberca II: Dnes na Červenom námestí netlieskajme – história nás už varovala, no ticho stále znie
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž Dubník II | skrytý poklad prírody pri Starej Turej, ktorý musíte vidieť!
  5. Vladimír Bojničan: Priatelia verzus pritakávači: Prečo potrebujeme intelektuálne výzvy namiesto pokryteckého hladkania ega
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Plánovanie letu do Moskvy
  7. Ivan Mlynár: Vážený čitateľ, mojim blogom nedláždi cestu ani Charles Darwin, ani Freudova matka.
  8. Ľudmila Križanovská: Ako sa Fico a Blaha na kolobežke Bolt do Moskvy vybrali
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 387
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 22 445
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 268
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 12 985
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 858
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 149
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 931
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 746
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu