sexuálnymi schopnosťami partneriek a ich fyzickými danosťami. O tieto a podobné veci sa zaujímal celosvetový prieskum verejnej mienky Planet Project. Unikátny projekt zisťoval názory obyvateľov 231 krajín sveta na partnerstvo, manželstvo, sex, náboženstvo, zdravie či spánok.
Každý piaty muž na svete a každý desiaty Slovák si myslí, že z manželstva profituje žena, a každá piata žena a desiata Slovenka verí, že manželstvom získava hlavne muž. Manželia nie sú príliš spokojní ani so sexuálnym životom. Najlepšie to klape medzi slobodnými partnermi, ktorí žijú v spoločnej domácnosti.
Z geografického hľadiska sú so sexuálnym životom najspokojnejší Venezuelčania (53 percent) a za nimi v tesnom závese ďalšie po španielsky hovoriace krajiny Latinskej Ameriky a Španielsko. Do prvej desiatky sa okrem temperamentných Španielov a ich potomkov v bývalých amerických kolóniách vopchali len Francúzi a Taliani. Jasným dôkazom španielskej nátury je aj 48-ročný Kubánec Oscar Perez. V dotazníku uviedol, že sa prvýkrát miloval ako 13- až 15-ročný a zatiaľ vystriedal asi 20 partneriek. Anketárom, ktorí ho navštívili, sa priznal, že jeho dcéra a syn majú nevlastného brata v Nikarague. Z čias, keď tam Oscar pracoval. Milovanie v parku, na pláži alebo vo verejných budovách, v práci a v aute nie je pre Oscara nič nové. Mimochodom, pozor pri dovolenkách na Apeninskom polostrove. Taliani sa totiž milujú v autách najčastejšie. Pokiaľ ide o Slovákov, so svojím sexuálnym životom je spokojná polovica z takmer 5000 hlasujúcich. Najspokojnejší sú Česi, ktorí sú spolu so Slovákmi z krajín Visegrádskej štvorky najvernejší. Najviac sa sťažujú Poliaci.
Slová "ľúbim ťa" denne vyslovia tri štvrtiny Američanov. Z krajín V 4 sú najchladnejší Česi, ktorí sa spolu s Číňanmi dostali na chvost tejto tabuľky. Najčastejšie si lásku vyznávajú Maďari a potom Slováci.
Stresuje nás práca, čas, peniaze a nadváha
Obyvatelia Latinskej Ameriky, Španielska a Talianska stres prekonávajú sexom. Briti a Íri si radšej vypijú či zafajčia. Slováci si idú zacvičiť alebo navštívia priateľov a príbuzných. A čo nás vlastne najviac stresuje? Najviac hlasujúcich a aj najviac Slovákov sa trápi pre peniaze, prácu a nedostatok času!
Vzhľad a bezpečnosť sú dôležité
Ženy navyše stresuje váha. Najspokojnejšie sú Španielky a najviac sa pre vzhľad trápia Brazílčanky. Na Slovensku na váhu neustále myslí každá piata žena. Viac ako polovica všetkých hlasujúcich mužov i žien a tretina Slovákov by chcela schudnúť, aby vyzerala atraktívnejšie. Tretina sveta a 14 percent Slovákov zase túži narásť. Len štvrtina sveta, no takmer polovica Slovákov je so vzhľadom spokojná.
Nad váhou nepremýšľa Sabaheta Grbová. Bosnianska utečenkyňa, ktorá žije s ťažko chorým manželom a dvoma deťmi v Sarajeve. V ich dome nie je elektrina a jediný príjem má rodina z predaja kravského mlieka. Život Sabahetu naučil, že ľuďom sa neoplatí dôverovať. Verí však, že všetko zlo na svete bude raz spravodlivo potrestané. Sabaheta verí, že trestom pre kriminálnikov je väzenie. Bosna je podľa nej rovnako bezpečná ako iné krajiny. Na rozdiel od Sabahety sú ľudia dôveryhodní pre dve tretiny hlasujúcich, v potrestanie zla však verí 60 percent občanov. Slováci sú väčší pesimisti. Zlo zostane nepotrestané, tvrdí 60 percent z nich. S celosvetovým názorom proti obnoveniu trestu smrti sa v stredoeurópskom regióne zhoduje len Poľsko. Slováci, Česi a všetci Maďari v prieskume s hrdelným trestom súhlasili. Pokiaľ ide o bezpečnosť vlastnej krajiny, najohrozenejší sa cítia Kolumbijčania. Najbezpečnejšie je podľa vlastných obyvateľov Rakúsko, Austrália či Švédsko. Z krajín V 4 sú s bezpečnosťou najspokojnejší Poliaci, potom Slováci, Maďari a Česi. Na vlasť sú najviac hrdí Kanaďania, Fíni a Američania. V porovnaní s našimi susedmi sa najviac vlasťou pýšia Česi, potom Poliaci a Maďari a najmenej (len 54 percent) Slováci. Z výskumu pre nás vyplynula aj jedna dobrá správa. Z krajín V 4 sme najlepšie jazykovo vzdelaní.
Boh áno, stvorenie nie
V existenciu všemohúcej a vševediacej bytosti a v posmrtný život veria dve tretiny z jeden a pol milióna hlasujúcich. Takmer dve tretiny si myslia, že ich skutky ovplyvnia posmrtný život, a rovnaký počet cíti, že ich dnešný život je ovplyvnený predošlými. Viera rastie so vzdelaním. V nadprirodzenú bytosť a život po smrti verí viac ako polovica Slovákov. Štvrtina ľudí a každý desiaty Slovák verí, že pôjde do neba. Rovnaké výsledky sú pri reinkarnácii a rovnaký počet ľudí a Slovákov si zatiaľ nie je úplne istý, čo sa s nimi po smrti stane. Len jedno percento ľudí a dve percentá Slovákov veria, že po smrti skončia v pekle. Celkovo však viera v Boha upadá. Ľudia i Slováci sa priznávajú, že sú menej nábožní ako ich rodičia. Z celého sveta aj z nášho územia sa vznáša k Bohu najviac prosieb o šťastie, zdravie a mier. Zaujímavé je, že napriek viere v Boha viac ako polovica ľudí a dve tretiny Slovákov uprednostňujú vývoj z opice pred stvorením z hliny alebo z kostí.
Prieskum verejnej mienky sa začal v novembri. Pre veľký záujem ho organizátori predĺžili. Definitívne sa skončil počas posledného víkendu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.