nevyhne tomuto vplyvu. Môže byť takéto hmlisté inverzné počasie prekážkou v práci? Môže mať na človeka taký silný vplyv, že mu bude brániť vo vykonávaní niektorých činností? Sú niektorí ľudia natoľko senzitívni, že pre nich takéto obdobie môže znamenať pohromu? V severských krajinách sa vraj proti polárnej noci bránia špeciálnymi druhmi osvetlenia. Čo by mal robiť našinec, aby prežil do jari? O odpoveď sme požiadali psychologičku PhDr. Evu Sklenárovú z psychoterapeutickej ambulancie Person.
"Počasie má vplyv na psychiku človeka. Je známe, že niektoré typické prejavy jesene, pľušte a veterné počasie, vyprovokujú depresívne naladenie, ktoré môže byť časovo dlhšie, než je dobré pre bežné fungovanie. Môže človeka demotivovať a oslabovať jeho túžbu niečo robiť, či tešiť sa z niečoho."
Je depresia typickým jesenným stavom?
"Depresia ako stav je viazaná na jeseň a jar, obdobia spojené s daždivým a sychravým počasím. Vtedy sa aj častejšie vyskytuje. Avšak u málo citlivých ľudí tento druh počasia môže len situačne vplývať na jeho chuť či nechuť púšťať sa do práce. Depresívne naladenie by ho malo po istom čase opustiť a nanovo by sa mal dať do aktivity. Niekedy môžu nepriazne počasia ľudí spájať a vytvárať kontakty, aké sa bežne nevytvoria: napríklad povodne, búrky, snehové metelice. Vtedy sú ľudia ochotnejší pomôcť a pochopiť sa navzájom, akoby bieda ľudí spájala. Pre krásne slnečné dni zase platí, že prinášajú elán, radosť a túžbu uskutočniť aj náročné želania."
Čo všetko má vplyv na našu psychiku?
"Vplyv počasia na človeka využívali aj spisovatelia pri vykresľovaní deja: napätie doprevádzala búrka, nečas, vietor, alebo zasa naopak, keď sa dej rozuzľoval, tak sa aj počasie vyjasňovalo. Toto prirovnanie je vo vzťahu k tomu, ako človek prežíva udalosti a dá sa povedať, že to aj súhlasí s emocionálnym naladením človeka. Na našu psychiku má vplyv naše okolie, počasie nevynímajúc. Podmienkou je, aby to nepretrvávalo aj do doby, keď naladenie už nezodpovedá vonkajšiemu prostrediu, vtedy už ide o vážnejšie stavy, nielen o reakciu na niečo."
Ako zvládnuť depresiu či zlú náladu?
"Niektorí vedci tvrdia, že fyzickou aktivitou. Avšak aj tu platí, že pohyb pôsobí najlepšie na ľudí, ktorí sú leniví a cvičia len veľmi málo. U nás je rozšírený aj iný spôsob, ako si zlepšiť zlú náladu - jesť sladkosti, dať si horúci kúpeľ, či kúpiť si nejaký darček. Hlavne ženy si tak zvyknú urobiť radosť. Iná možnosť, ako sa zbaviť zlej nálady, je pomáhať druhým ľuďom. Depresia totiž podporuje neplodné premýšľanie a zaoberanie sa sebou samým. Keď však začneme pomáhať druhým, potom môžeme zabudnúť na vlastné ťažkosti, či utrpenie. Najlepšia cesta je naučiť sa vyhadzovať z vlastnej mysle nepríjemné myšlienky."
Ľudia často svoju zlú náladu odôvodňujú tým, že sú pesimisti a sami to nezmenia...
"Optimizmus, podobne ako nádej, vedie k viere, že v živote nakoniec všetko dobre dopadne, aj napriek stratám a sklamaniam. Optimizmus je postoj, ktorý zvyšuje našu odolnosť voči apatii, beznádeji alebo depresii v ťažkých životných situáciách. Vypláca sa rovnako ako nádej. Optimizmus to je to, ako si ľudia vysvetľujú svoje úspechy či neúspechy. Optimisti vidia v zlyhaní či v nezdare niečo, čo by mali v budúcnosti zmeniť, aby sa im veci podarili. Naopak pesimisti hľadajú vinu za neúspech niekde mimo seba, alebo tvrdia, že už nemôžu pre vec urobiť aj tak nič. Optimizmus to je vnútorná sila človeka a viera vo vlastné možnosti. Dobrá nálada umožňuje človeku myslieť pružnejšie a komplexnejšie. V nej je potom aj ľahšie nachádzať riešenia našich životných problémov a starostí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.