Mikuláš JESENSKÝ & Kristián SABO
Košice - Na návrh rektora Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Dušana Podhradského boli minulý týždeň - vo štvrtok - akademickým senátom univerzity do vedeckej rady UPJŠ schválení noví členovia. Ich mená nie sú verejnosti neznáme. Veď predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka a exprezidenta VSŽ Jána Smereka netreba azda nikomu zvlášť predstavovať. Priebeh volieb, ako aj skutočnosť, že bol do vedeckej rady schválený Ján Smerek, trápi viacerých členov senátu.
"Členov do vedeckej rady sme schvaľovali už v októbri, rektor sa však rozhodol doplniť radu o dvoch ľudí. Udialo sa tak v rámci posledného zasadnutia akademického senátu v tomto tisícročí, schválenie členstva oboch pánov však rektor navrhol až v bode rôzne. Predseda volebnej komisie nám oznámil, že voľby prebehnú tajne a unblock. Dostali sme do rúk papieriky, na ktorých boli napísané obe mená s možnosťou voľby buď áno, alebo nie," povedal nám člen akademického senátu za fakultu Verejnej správy UPJŠ.
Podľa jeho názoru priebeh schvaľovania nových členov vedeckej rady nemal nič spoločné s tajnými voľbami.
"Hlasovacie lístky sme vypĺňali spoločne pri jednom stole. Resumé vyšlo na svetlo sveta pár minút po hlasovaní. Z 22 členov hlasovalo šesť proti, štyria sa zdržali a dvanásti s návrhom rektora súhlasili," dozvedeli sme sa od člena akademického senátu. "Keby sme hlasovali za zvolenie dvadsiatich kandidátov, pochopil by som, že hlasujeme unblock. Ale nakoľko išlo len o doplnenie vedeckej rady a navrhnutí boli len dvaja potencionálni členovia, nepochopím, prečo sme nehlasovali osobitne. Som presvedčený, že keby sme hlasovali zvlášť, pán Smerek by neprešiel. Takto boli voľby viazané na pána Mazáka a J. Smerek sa popri ňom len zviezol. Mnohí členovia senátu, ktorí predsedu Ústavného súdu poznajú, hlasovali za so zatnutými zubami len preto, aby bol Ján Mazák zvolený," tvrdí člen akademického senátu, pričom dodáva: "Nikto z členov senátu sa pred voľbami otvorene nevyjadril, že návrh pána Smereka nie je správny. Ale keď som sa rozprával s členmi senátu po voľbách, viacerí mali výhrady. Myslia si, že voľba človeka spojeného s HZDS a priamo zúčastneného na bačovaní vo VSŽ neprinesie univerzite nič zdravého."
Ako to už býva, druhá strana - rektor UPJŠ Dušan Podhradský - má na priebeh volieb i kandidátov diametrálne odlišný názor.
"Ani jeden z dvojice nebol do vedeckej rady zvolený. Voľby v akademickom senáte mali totižto len odporúčací charakter. Pokiaľ viem, diskusia o navrhovaných kandidátoch neprebehla a pokiaľ sa týka J. Smereka, bol členom vedeckej rady i v minulosti. Návrh na jeho opätovné zvolenie som predostrel preto, že je našim absolventom, ktorý nám vie veľakrát dobre poradiť," pokúsil sa o vysvetlenie rektor D. Podhradský.
Ani v priebehu volieb nevidí najmocnejší muž UPJŠ problém. Ako nám povedal, v takýchto prípadoch je úplne bežné, že sa kandidáti schvaľujú unblock. Nakoľko majú voľby len odporúčací charakter, zaujímalo nás, akým spôsobom sa obaja páni ujmú svojich postov.
"Zatiaľ neboli vystavené menovacie dekréty a záleží len na mne, kedy a či tak urobím. Predpokladám, že keď nastane vhodný čas, dekréty dostanú. Netvrdím, že doterajších 23 členov vedeckej rady nepostačovalo, avšak záleží len na rektorovi, či sa rozhodne rozšíriť počet členov. Ja som tak urobil a akademický senát môj zámer schválil," uviedol rektor UPJŠ.
Silnejúce hlasy proti zvoleniu Jána Smereka za člena rady vysvetlil Dušan Podhradský stručne. "Nevidím v tom žiadne politické pozadie. Predseda Ústavného súdu je členom vedeckej rady štandardne, Ján Smerek v mnohých veciach v minulosti pomohol prírodovedeckej fakulte. Či mu naozaj odovzdám menovací dekrét, zatiaľ neviem, mám ešte dostatok času si to premyslieť. Záleží to aj od nadviazania vzťahov medzi US Steel a univerzitou..."
"Smerek je môj žiak. Bol to vynikajúci študent. Myslím si, že je naslovovzatý odborník. Jeho ľudské či morálne vlastnosti nemienim posudzovať. Koniec-koncov si ho vybral pán rektor," vyjadril sa včera prof. RNDr. Stanislav Jendroľ, DrSc., z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Kandidatúru J. Smereka podporil aj člen akademického senátu, bývalý rektor UPJŠ, v súčasnosti predseda Akreditačnej komisie vlády SR prof. RNDr. Lev Bukovský, DrSc.: "Pán Smerek bol náš študent. Osobne ho poznám. Je to schopný manažér. Myslím si, že môže univerzite pomôcť. Jeho excesy z nedávnej minulosti sú už z iného súdka," uviedol Bukovský.
Ján Smerek nevidí na svojom pôsobení vo vedeckej rade UPJŠ nič zlé. "Bol som členom aj predchádzajúcej vedeckej rady UPJŠ a Technickej univerzity. Oslovili ma, či mám záujem a ja som súhlasil. Vážim si, že ma znovu navrhli a zvolili," povedal nám včera J. Smerek. Ako uviedol, od roku 1979, keď promoval s červeným diplomom na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, pedagogicky a vedecky pôsobil na viacerých vysokých školách.
"Vysokoškolskí učitelia a študenti sú mi blízki, rád sa medzi nimi pohybujem. V styku s odborníkmi človek odborne rastie," vyznal sa Smerek, absolvent odboru teoretická kybernetika a teória systémov.
Na otázku, čím sa momentálne živí, odpovedal. "Pracujem v košickej firmy ICOS, ktorá sa zaoberá výpočtovou technikou, a zároveň vyvíjam ďalšie aktivity v iných oblastiach. Ale k tomu sa nechcem vyjadrovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.