Kanisovi navrhlo Jozefa Tuchyňu. Ten však v podstate nemal ani vážnejšieho protikandidáta, pretože bývalý predseda SDĽ P. Weiss sa rozhodol neuchádzať o tento post v "straníckej" súťaži a neznámy Banskobystričan Jaroslav Demian bol skôr len do počtu. A hoci si súčasný podšéf branno-bezpečnostného výboru a exminister vnútra J. Tuchyňa už-už podľa vyjadrení v médiách brúsil zuby na tento dôležitý post, zrejme sa prerátal. Ako sa totiž včera popoludní vyjadril slovesnký premiér, tento navrhovaný kandidát SDĽ je preňho neprijateľný.
"Politická kultúra v štátoch NATO vytvorila tradíciu, že minister obrany je civil. Poslanec Tuchyňa má náš rešpekt ako dlhoročný armádny činiteľ, jeho spätosť s armádou je však pre post šéfa rezortu obrany z hľadiska integračných snáh SR nevhodná," tlmočila nám slová M. Dzurindu jeho hovorkyňa Miriam Fiťmová. Ako dodala, jej šéf preto vyzval predsedu SDĽ J. Migaša, aby mu predložil iný návrh.
"Som veľmi prekvapený z rozhodnutia pána premiéra. Málokedy sa stane, aby sa predseda vlády vyhováral na zahraničné štruktúry. Je to veľké faux-paux M. Dzurindu nielen vo vzťahu k SDĽ, ale predovšetkým ku štruktúram NATO. V jeho vedení sú totiž veľmi rozumne uvažujúci ľudia, a minimálne je to neslušné, aby premiér prezentoval vlastné vnútrokoaličné spory ako požiadavku NATO," povedal pre náš denník poslanec NR SR Vojtech Tkáč (HZDS) a dodal, že podľa neho by bol Jozef Tuchyňa kvalitným ministrom obrany akceptovaný jednak koalíciou, ale aj opozíciou.
Predseda branno-bezpečnostného výboru NR SR Vladimír Palko sa pre náš denník "medzi riadkami" netajil tým, že si na poste ministra obrany vie predstaviť niekoho úplne iného ako J. Tuchyňu, s ktorým však podľa vlastných slov vcelku normálne vychádza. "Pokiaľ SDĽ trvá na tom, aby mala svojho človeka na tomto poste, nemôžeme jej to vyčítať, pretože má na to nárok podľa koaličnej zmluvy. Obsadenie tohto kresla je však plne v kompetencii prezidenta a premiéra, a záleží aj na nich, koho napokon akceptujú. K osobe pána Tuchyňu sa však vyjadrovať nebudem..." uviedol V. Palko, ktorý v minulosti patril medzi najostrejších kritikov exministra Kanisa.
Predseda SMK Béla Bugár by podľa vlastného vyjadrenia nechcel nikoho kádrovať, a preto sa nechcel veľmi vyjadrovať na adresu J. Tuchyňu. "Tento post patrí SDĽ a zrejme budú nasledovať ďalšie konzultácie o jeho obsadení, či už na Koaličnej rade alebo priamo v SDĽ. V každom prípade však potrebujeme kvalitného ministra obrany, pretože budúci rok bude kľúčový z pohľadu našich integračných snáh pre vstup do NATO. Nový minister bude potrebovať plnú podporu celej koalície, aby sa mohol sústrediť len na prácu a nie na nejaké politické šarvátky. Zrejme ale bude lepšie, keď na čele rezortu bude tak, ako je to zvykom v členských štátov NATO, civil," myslí si podpredseda NR SR Béla Bugár.
Aj napriek premiérovým výhradám má však J. Tuchyňa plnú podporu SDĽ, ktorá si za ním stojí aj po včerajšom mimoriadnom zasadnutí Republikového výboru. Podpredsedu ľavičiarov Ľubomíra Andrassyho takéto prieťahy s jeho osobou nepríjemne prekvapili... "Rozhodujúcou otázkou je transformácia armády tak, aby sme na summite v októbri 2002 boli plne pripravení pre vstup do NATO. Podľa nášho názoru sa práve pod vedením Jozefa Tuchyňu dá tento stav docieliť, pretože najlepšie rozumie vnútornému životu armády. Výhrady premiéra sú úplne neopodstatnené, pretože už dva roky je civilom a stojí mimo aktívnej vojenskej služby. Navyše sme parlamentnou demokraciou a SDĽ má právo na to, aby sa sama rozhodla, kto je vhodný typ na post ministra. A my dobre vieme, že je ním J. Tuchyňa," skonštatoval Ľ. Andrassy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.