týždeň, pričom sťahovanie aj technicky zabezpečilo. Pätnásť vytypovaných rodín však odmietlo odísť na uvedené sídlisko so slovami, že oni sú iní Rómovia, a že sa boja, pritom sťahovanie bolo vopred dohodnuté.
Ako nás informovala vedúca sociálneho refarátu košického magistrátu Gabriela Harčárová, obyvatelia boli o sťahovaní informovaní a súhlasili s ním.
"Keď však prišli vozidlá, že ich prevezú, vyhlásili, že nikam nepôjdu. Súhlasil iba jeden muž, ktorý však podľa našich informácií šiel k bratrancovi, kde sa pobil a lietali aj nožíky. Museli sme ho preto nasťahovať k niekomu inému. Rómovia, ktorí ostali na Vodárenskej, teraz nikam nechcú ísť. Pritom na Hrebendovej 34 mali pripravených sedem prázdnych bytov. Niektorí v súčasnosti nepochopiteľne chodia na bytový podnik a podpisujú, že nechcú nikam ísť, pritom si neuvedomujú, že tá bytovka sa môže zrútiť," uviedla G. Harčárová.
Ako sme už informovali, premiestnenie tamojších obyvateľov naozaj súvisí s hrozbou deštrukcie bytovky. Dôvodom je, že Rómovia povyberali z panelov kovové výstuže a predali ich v zberných surovinách. V súčasnosti sú tiež bez elektrického prúdu a teplej vody. Rómovia si preto vykurujú svojpomocne pieckami.
Ich predstavy o sťahovaní sú podľa G. Harčárovej nerealizovateľné, pretože žiadajú byty po neplatičoch v meste, ktoré si vraj chcú opraviť.
"Nemáme to ľahké. Aj poslanci z Lunika IX doteraz so sťahovaním nesúhlasia a navrhli, aby sme našli iné lokality. Preto sme sa boli pozrieť na Herlianskej ulici v Košickej Novej Vsi, kde však Rómovia bývajú jeden u druhého a rovnako neplatia nájomné. Tam by sme však niekoľko rodín mohli presunúť. Do úvahy prichádza aj Golianova ulica v Krásnej nad Hornádom," uviedla G. Harčárová.
Starosta Lunika IX, ktorý vždy ostro protestoval proti sťahovaniu Rómov z Vodárenskej, však už hrany svojich výrokov obrúsil. "Nebol som proti tomu, aby prišli, ale taktiež som nebol za to, aby prišli," vyriekol. "Lenže prípad môjho menovca, čo prišiel ku bratrancovi a hneď prvý večer sa pobil, hovorí za všetko. Nie je dobré dávať dokopy Rómov z 'deviatky' a Vodárenskej. Znova opakujem, že keď by sa prisťahovali, začnú pouličné bitky, rozbíjanie a všetko možné," dodal Jozef Šana.
Problém Vodárenskej ulice teda ostáva na mŕtvom bode. Tamojší obyvatelia naďalej žijú v ohrození života. Paradoxom je, že problémy to spôsobuje kadekomu, len nie tým, ktorých sa to najviac týka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.