vianočné obdobie je totiž podľa viacerých psychológov ako stvorené na to, aby na povrch vyplávali depresívne nálady a stúpol počet samovrážd. Keďže Vianoce sú v podvedomí spájané najmä s túžbou po harmónii, teple, bezpečnosti a istote, je pre mnohých veľkým sklamaním, ak sa tieto nesplnia a človek zostane počas sviatkov sám.
Situácia začne byť nebezpečná, ak najmä osamelí ľudia svoje psychické problémy vyvolané vianočnými sviatkami nezvládajú. Vianoce, keď sa pri sviatočnom stole stretáva celá rodina, sa môžu ľahko stať aj príčinou vzplanutia rodinných hádok. Keďže Vianoce kladú požiadavku akejsi harmonickej a dokonalej rodiny, ktorá je v mnohých domácnostiach pri každodennom zhone nemysliteľná, stačí nakrivo postavený vianočný stromček či nepodarené jedlo a rodinná hádka je na svete.
Emocionálnym nátlakom sú počas Vianoc vystavené aj deti. Rodičia, ktorí cez rok svoje deti z nedostatku času zanedbávali, mávajú počas vianočných sviatkov výčitky svedomia. Tie sa potom pokúšajú zahnať s priam horami vianočných darčekov.
Niektorí rodičia zasa na svoje deti používajú pri kúpe darčekov akúsi cenzúru. Rozprávaním o Dedovi Mrázovi, ktorý obdaruje len dobré deti, vyvolávajú rodičia u svojich potomkov psychický tlak až hrozbu. Je preto len prirodzené, že je dieťa sklamané, ak si pod vianočným stromčekom nenájde sľúbenú drahú hračku.
Typickým príznakom dnešných Vianoc sú aj vyčerpanosť a stres. Tie sa potom často prejavujú po fyzickej stránke ako migrény hlavy, žalúdočné či srdcové problémy.
Vianoce sa však nemusia skončiť psychickými problémami či návštevou pohotovosti. Podľa psychológov si treba však uvedomiť, že rodinné problémy sa v žiadnom prípade nevyriešia pri vianočnom stole.
Autor: Kassel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.