tohtoročné zasadnutie, ktoré sa uskutočnilo včera. Ešte predtým sa však zaoberali aj úpravami tohtoročného mestského rozpočtu. Čoho sa tieto úpravy týkali? Opýtali sme sa na to primátora mesta Milana Mušku.
- Pri úprave rozpočtu mesta na tento rok sme navrhovali zmeny, ktoré vyplývajú z jeho priebežného plnenia. Spočívali najmä v jeho znížení o položku, ktorá bola určená na výstavbu 62-bytovej jednotky, pretože túto sa nám nepodarilo v tomto roku vyfinancovať v plnom rozsahu. Použili sme viac-menej iba časť prostriedkov na výstavbu hrubej stavby z vlastných zdrojov. Do zmeny rozpočtu sa premietli aj také položky, ako sú prijaté dlhopisy. Znižujeme napríklad výšku úverov, výšku úrokov z úverov, pretože sa nám podarilo jednak čerpať nižšie úvery a jednak sme zobrali úvery s nižším úrokovým percentom.Takto sme získali približne milión korún na úrokoch z úverov. Zároveň sa zvýšili výdavky na verejné osvetlenie, na verejnoprospešné služby. U verejného osvetlenia je to takmer jeden milión korún a vyplýva to zo zmeny ceny elektrickej energie a rozšírenia verejného osvetlenia v niektorých častiach mesta. Najväčšou položkou sú prostriedky určené na bytovú výstavbu, kde rozpočet znižujeme o štyridsať miliónov v príjmovej aj vo výdavkovej časti.
* Nevyčerpaný rozpočet na bytovú výstavbu ide na vrub toho, že sa mestu nepodarilo získať finančný príspevok od ministerstva výstavby?
- Nedá sa povedať, že sa nám ich nepodarilo získať, ale nemali sme zatiaľ záujem o takéto prostriedky a ani o také podmienky, za akých ich ministerstvo ponúka. Radšej sme stavali z vlastných zdrojov a počkáme na budúci rok, či sa podmienky zmenia. V prípade, že zostanú také isté ako sú v tomto roku, sme rozhodnutí stavať iným spôsobom. Zoberieme stavebné úvery za primeranú úrokovú sadzbu a byty ponúkneme na odpredaj aj za cenu, že by sme ponúkli občanom istú zľavu, kde by sme zohľadnili,povedzme,zakladacie podmienky a podobne.
* Na začiatku výstavby tohto bytového domu ste si položili podmienku, aby cena jedného štvorcového metra bytu neprekročila hranicu zhruba 14 tisíc korún.
- Dosiahli sme túto hranicu aj z hľadiska výmery. Ale aj napriek tomu sa nám zdá byť príliš veľa, aby mesto na bytový dom investovalo podobne ako štát 30 miliónov korún. Je to veľký objem investičných prostriedkov, ktoré môžeme využiť aj inde. Takýmto spôsobom nie sme ochotní stavať.
* So schválením mestského rozpočtu na rok 2001 ste vraj čakali až na schválenie štátneho rozpočtu v parlamente.
- S rozpočtom sme čakali doteraz,aj keď na prvé čítanie sme ho predložili na rokovanie mestskej rady zhruba pred mesiacom. Dopad úprav definitívneho štátneho rozpočtu na rok 2001 je predsa len v prospech obcí a miest. V našom prípade sa to bude týkať približne trojmiliónovej čiastky. Uhrn príjmov a výdavkov pri vyrovnanom rozpočte predstavuje 83,5 milióna korún. Rozpočet zatiaľ zostavujeme bez grantov a dotácií a bez návrhov na čerpanie úverov. V rozvojových programoch máme navrhovaných aj napriek tomu vyše 25 miliónov korún, ktoré čerpáme z vlastných zdrojov. V apríli upravíme rozpočet aj v oblasti rozvojových programov o prípadné ďalšie menovité akcie a prípadne aj o ďalšie prostriedky z iných zdrojov.
* Pristupovali ste k zostaveniu mestského rozpočtu na budúci rok inak ako k rozpočtu na rok 2000?
- Rozpočet na rok 2001 sa zostavoval dosť ťažko, pretože rozvojové programy, ktoré máme rozbehnuté, prezentujú zhruba 25 260 000 korún a preto sme trocha zmenili filozofiu. Povedali sme si, že to, čo smezačali, budeme v tom plynule pokračovať a vyfinancujeme ich v rozpočte. To, čo chceme vo výhľadovom dvojročnom období, to prehodnotíme v prvom štvrťroku a až po tejto bilancii uplynulých dvoch rokov a predpokladov na ďalšie dva roky prijmeme definitívny rozpočet z hľadiska rozvojových programov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.