Pripravil PhDr. Alexander KVIETOK
Zo skúseností vieme, že napríklad na bolesti zubov nie každý človek reaguje rovnako. Kým jeden narieka, druhý mlčky trpí. U koho je bolesť väčšia? To sa nevie. Čo je pre niekoho neznesiteľné, to môže byť pre iného ešte prijateľné.
Bolesť je zmyslový subjektívny pocit a citlivosť na bolesť je niečo iné, ako utrpenie z bolesti. Tento rozdiel závisí od mnohých faktorov (výchova, pohlavie, vek i kultúra), vrátane faktorov psychologických. Tak napr. extrovertní ľudia (tí, ktorí orientujú svoju psychickú energiu prevažne navonok), väčšinou nemajú nijaké zábrany dať svoje prežívanie bolesti najavo i hlasnejšie. Na druhej strane introvertní ľudia (tí, ktorí orientujú svoju psychickú energiu prevažne dovnútra), znášajú bolesť tichšie, decentnejšie.
Zvláštnu pozornosť si zasluhujú psychosomatické bolesti. Človek môže trpieť na opakované bolesti hlavy, žalúdka i chrbtice, hoci je organicky celkom zdravý. Neprekonané psychické záťaže sa môžu prejaviť aj ako telesné bolesti. Je známe, že napätie a strach u niekoho ovplyvňuje činnosť žalúdka i trávenia vôbec.
Každé liečenie púhej bolesti bez zistenia a liečenia príčiny prináša len krátkodobú úľavu. Faktom zostáva, že lieky proti bolesti patria k najčastejšie kupovaným a užívaným.
Často pomôže aj sebapozorovanie: v akom rytme sa bolesti opakujú, kedy, po akej situácii, po ako jedle. Väčšina z nás sa však týmto nezaoberá, ale má snahu bolesť čo najskôr odstrániť.
V každom prípade je dôležité kontaktovať sa s lekárom, ktorý by mal rozhodnúť, čo je psychosomatické a čo nie. Dôvera v lekára je mimoriadne dôležitá a často prispieva k urýchleniu liečby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.