pranier rôzne formy odškodnenia. Ako vidieť, ani po jedenástich rokoch od nežnej revolúcie, či 55 rokoch od skončenia druhej svetovej vojny sa na všetkých nedostalo. Časť neuspokojených sa snáď dočká v najbližších mesiacoch.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) v spolupráci s Ministerstvom financií SR uzavrel dohodu s držiteľom účtu Federal Reserve Bank of New York a vládou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o poskytnutí finančného odškodnenia žijúcim obetiam nacistickej perzekúcie. Podmienkou je však, že žiadatelia musia preukázať, že žijú v biede a chudobe.
"Odškodenie sa nevzťahuje na občanov židovského pôvodu, pretože títo si môžu odškodné uplatniť u Židovskej náboženskej obce. Finančné odškodnenie bude poskytnuté len ľuďom, ktorých poškodenie zdravia priamo súvisí s udalosťami druhej svetovej vojny. Obete, ktoré dostali, prípadne existuje predpoklad, že dostanú odškodnenie z Ministerstva spravodlivosti SR, respektíve ľudia, ktorí si uplatnili nárok prostredníctvom Červeného kríža v rámci tzv. Hirschovej iniciatívy, si už prostredníctvom Zväzu protifašistických bojovníkov žiadosť podať nemôžu. Výška príjmu žiadateľov však nesmie presiahnuť 4600 korún mesačne," informoval nás predseda mestského výboru SZPB Vojtech Záhorský.
Pri predpoklade, že spomínané kritériá by mohlo splniť okolo 2700 členov SZPB a zhruba ďalších tisíc ľudí zo Slovenska by z vyčlenených finančných prostriedkov v objeme 394 372,87 USD pripadlo pri súčasnom kurze slovenskej koruny voči doláru na osobu 2600 korún. Táto suma však určite ľudí z biedy nevytrhne. Aj napriek tomu sú členovia SZPB ochotní pátrať po ľuďoch, ktorým odškodné (almužna) prirodzene patrí. Hľadať však nebude jednoduché.
"Výber osôb uskutočníme prostredníctvom okresných výborov SZPB za pomoci okresných úradov. Žiadosti prijímame do 15. 2. 2001, pričom špeciálne na tento účel vytvorená komisia zistí počet oprávnenych žiadateľov," dozvedáme sa od V. Záhorského.
A kto všetko si môže podať žiadosť o odškodnenie? Veď špecifikovať ujmu po 55 rokoch nie je jednoduché.
"Obete nacistickej perzekúcie sa môžu preukázať jednak dobovými dokladmi, ako aj dokladmi o deportácii do koncentračných a zajateckých táborov, prípadne listinami preukazujúcimi iný spôsob represálií, pri ktorom bola obeti spôsobená ujma na zdraví, prípadne majetku. Skutočnosť, že napríklad niekomu zhabali kozu, prípadne iný majetok musí žiadateľovi potvrdiť obecný úrad."
Nuž, zostáva len dúfať, že sa úradné pečiatky nezneužijú a k odškodneniu neprídu ľahko ľudia, ktorým nepatrí. Veď akože už súčasní pracovníci obecných úradov preveria, či sa tomu-ktorému človeku skutočne počas vojny udiala krivda?
"To už nechám na obecných úradoch, do ich kompetencií by som sa nerád miešal," uzavrel predseda SZPB.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.