zdá. Nie každý má solventných rodičov, alebo dobre platenú prácu, aby si mohol dovoliť, a to pri všetkej skromnosti, "vycálovať" 500 600 tisíc korún za dvojizbový byt. Je to jeden z dôvodov, prečo sa tak veľa ľudí stáva ľahkou korisťou podvodníkov. Tí totiž ponúkajú rôzne možnosti, ako sa za lacný (?) peniaz dostať k bytu.
"Mám vnuka Martina. Prišiel za mnou, že sa stretol so svojou známou Oľgou H. a že sa mu ponúkla vybaviť byt. Malo ísť o byt po neplatičoch s možnosťou jeho odkúpenia od mesta Michalovce. Tá pani žiadala 40 000 korún s tým, že treba vyplatiť dlh. Rozmýšľala som o tom a rozhodla som sa, že vnukovi pomôžem. Vybrala som z banky peniaze a osobne som ich tej panej odovzdala. Martin vyplnil žiadosť o odkúpenie bytu, ktorú mu tá žena doniesla, dal si ju potvrdiť u zamestnávateľa a potom jej ju odovzdal. Ubezpečila nás, že ju odnesie rovno na mestský úrad. Čas plynul a keďže sa nič nedialo, vnuk sa išiel informovať, prečo to tak dlho trvá. Na mestskom úrade sa dozvedel, že tam o jeho žiadosti nič nevedia," opísala okolnosti súvisiace s kúpou bytu Anna M.
Svedkyňa ďalej uviedla, že keď Martin žiadal svoju známu, aby mu peniaze vrátila, ona mu opäť sľúbila, že byt vybaví a ak nie, tak že imu ich určite vráti. To sa však nestalo. Pani Oľga neskôr vyrukovala s tým, že peniaze dala Ivanovi T. Na žiadosť Martina ho navštívili v jeho byte. Tam Ivana žiadala, aby niečo robil, lebo ľudia strácajú trpezlivosť a už jej neveria. Ivan niekam telefonoval a potom oznámil, že Martin bude bývať vo svojom už o mesiac… Ukázalo sa, že to boli opäť len plané sľuby.
Pani Oľga bola usilovná ako včelička. Podľa uvedeného scenára sa jej podarilo oblafnúť ďalších deväť ľudí, od ktorých vylákala po 40 tisíc. A to bola tá najnižšia taxa. V sieti, ktorú utkala so svojim spoločníkom Ivanom, uviazlo dokopy 23 podvedených. Z rúčky do rúčky od nich šikovná pani Oľga vyinkasovala jeden milión dvesto tisíc korún. Peniaze odovzdávala spoločníkovi a on ich neskôr rozdelil…Nič netrvá večne a tak to bolo aj s blahobytom, v ktorom si na úkor iných žila podarená dvojica.
Prokurátor ich obžaloval zo spolupáchateľstva pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobili značnú škodu.
Hovorí pani Oľga: "Ja sa necítim byť vinná. Ivan T. podviedol a poškodil aj mňa. Začalo to tým, že som potrebovala vybaviť byt pre príbuznú, ktorá sa chcela presťahovať z Veľkého Krtíša do Michaloviec. Sledovala som inzeráty a neskôr som si spomenula na Ivana, že by mi s tým mohol pomôcť. Stretla som sa s ním a on ma uistil, že mi môže vybaviť byt po naplatičovi, ktorý odišiel do Anglicka. Moja príbuzná medzitým zmenila rozhodnutie a byt už nepotrebovala. Ivan mi vtedy povedal, že má aj ďalšie tri byty, či by som nemohla zohnať nejakých záujemcov."
Obžalovaná podrobne opísala, koho z okruhu svojich známych oslovila a ponúkla mu možnosť dostať sa k lacnému bytu. "Ja som Ivanovi verila, pretože som si myslela, že pracuje na mestskom úrade. Tvrdil, že sa stane predsedom alebo podpredsedom bytovej komisie a všetko bez problémov vybaví. Preto som zháňala záujemcov o byty a inkasovala som od nich peniaze na vyplatenie dlhov po neplatičoch, ktoré som mu odovzdávala. Je pravda, že som každému tvrdila, že na byty netreba dlho čakať. Hovorila som to preto, lebo som verila, že Ivan svoj sľub splní," vypovedala obžalovaná. Aj potom, keď sa na ňu obracali s tým, že žiadny byt nedostali, uisťovala ich, že všetko bude v poriadku. Ivan ju totiž presviedčal, že referent J. K. dostal za každú žiadosť 7 500 korún a že nejaké peniaze dal aj ďalšiemu členovi bytovej komisie. O bytoch, ktoré boli v hre mal byť podľa jeho slov informovaný aj primátor, ktorý mal výmery, čo čakali len na jeho podpis, na stole.
Ivan T. odmietol pred senátom Okresného súdu v Michalovciach vypovedať a tak predseda senátu prečítal jeho výpoveď z prípravného konania. "Pravda je len to, že som mal záujem byť členom bytovej komisie, no neschválili ma a tak sa mi to nepodarilo. Ja som nikomu nič nesľuboval, ani žiadny byt neponúkal. Oľga chodila za mnou a kupovala mi alkohol aj iné veci. Mali sme taký hlbší citový vzťah... Dávala mi po 200 300 korún a zdôverila sa mi, že má problémy s vybavovaním bytov. Ja som jej povedal, aby si tí ľudia napísali žiadosti a potom o nich rozhodne bytová komisia," bránil sa obžalovaný. A keď mu už veľmi tieklo do topánok, priznal, že Oľga mu dala spolu asi 8 tisíc korún. Vraj bola do neho zaľúbená a keď sa s ňou chcel rozísť, najskôr ho prosila, aby ju ľúbil, neskôr sa mu začala vyhrážať tým, že mu rozbije manželstvo. Obžalovaná však kategoricky poprela, že by medzi ňou a Ivanom bol nejaký citový vzťah.
Rozprávkam tých dvoch súd neuveril. Obidvoch usvedčovali poškodení a svedkovia. "Niekedy začiatkom roka 1999 za mnou prišiel obžalovaný ešte s nejakým mužom a žiadal zoznam neplatičov za byty, ktoré obývajú Rómovia. Povedal, že chce byť členom bytovej komisie. Potom sa ma obidvaja pýtali na rôzne veci, ja som ten rozhovor chápal tak, že prišli ako predstavitelia politickej strany. O vybavovaní bytov však nepadlo ani slovo," vypovedal pred súdom riaditeľ Domsprávy v Michalovciach. Ďalší svedok, bytový referent mestského úradu ozrejmil súdu, aké kompetencie má 13-členná bytová komisia a tiež to, odkiaľ pozná obžalovaného: "Videl som ho na pracovisku asi dvakrát. Pýtal sa ma raz na nejaký byt, resp., či bol schválený v komisii, potom chcel žiadosti a dotazníky na odkúpenie bytu. To, či ma žiadal aj informácie o neplatičoch, si už nepamätám. Spomínam si však, že raz mi telefonoval kvôli bytu nejakej neplatičky, ktorá sa vrátila z Anglicka a vyplatila podlžnosť, aby o byt neprišla. Vystupoval dosť prudko..."
Spomedzi 23 poškodených len štyria mali to šťastie, že peniaze, ktoré dali obžalovanej, dostali naspäť. "Dozvedela som sa, že Oľga H. vie vybaviť byt. Dala som jej 40 tisíc korún a neskôr ma zavolala, aby som si išla pozrieť byt. Bola som tam s mamou, ale zistila som, že byt je v dezolátnom stave a vonku sa potulovalo veľa Rómov. Bol tam s nimi aj obžalovaný a ten mi povedal, že oni mi byt postrážia. Ja som sa však rozhodla, že byt nechcem a žiadala som Oľgu H., aby mi peniaze vrátila. To aj urobila, ale nie naraz, lež v splátkach," uviedla svedkyňa.
Na základe vykonaného dokazovania Okresný súd v Michalovciach dospel k záveru, že 44-ročná Oľga H. a 38-ročný Ivan T. sa po vzájomnej dohode a vylákaní finančných prostriedkov za účelom vybavenia obecného bytu a následnom rozdelení získaných peňazí, dopustili pokračujúceho trestného činu podvodu. Súd im za to, každému podľa zásluh, vymeral nasledovné tresty: Oľge H. 26 mesiacov a jej spoločníkovi o dva mesiace viac. Pre výkon trestu ich súd zaradil do prvej najmiernejšej- nápravovýchovnej skupiny.
S verdiktom neboli spokojní obžalovaní, ani prokurátor a preto bodku za uvedenou kauzou musel dať Krajský súd v Košiciach. Ten odvolanie Oľgy H. a prokurátora zamietol ako neodôvodnené, zatiaľ čo u Ivana, ktorý napriek priznaniu spolupáchateľky spáchanie žalovaných skutkov tvrdo popieral, zrušil výrok a treste a predĺžil mu pobyt za mrežami na 3 a pol roka.
Autor: Marcela GÁLLOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.