prenasledujú pre cennú kožu, lovia ich aj zo zábavy, alebo preto, že sa krokodílov boja ako nebezpečných zvierat. Krokodílom škodí aj kultivácia krajiny, pripravuje ich o vody, v ktorých žijú.
Krokodíly sú zvieratá trópov a subtrópov všetkých svetadielov. Obývajú pokojné vody - močiare, jazerá a lagúny, pomaly tečúce rieky. Krokodíl nílsky, americký a ružencový opúšťajú ústia riek a prenikajú do mora. Pre kúpajúcich sa ľudí je osobitne nebezpečný krokodíl ružencový, rozšírený od juhovýchodnej Ázie po severnú Austráliu.
Kontinenty majú osobitne fauny krokodílov. Pre Afriku je príznačný krokodíl nílsky a pancierový, pre južnú Áziu gaviál, krokodíl močiarny a aligátor čínsky. Južnú Ameriku obývajú kajmany a iné, vo vodách Severnej Ameriky žije aligátor severoamerický a krokodíl americký.
Severoamerické krokodíly patria k veľkým druhom, dorastajú do 5 - 6 m dĺžky a 500 kg hmotnosti. V minulých storočiach údajne merali až 8 metrov a vážili do 1000 kg. Oba druhy rozlíšime podľa tvaru papule: krokodíl americký ju má rypákovito zúženú, kým aligátor má papuľu širokú a plochú, podobne ako šťuka. Potravu majú rovnakú, živia sa rybami, žabami, vodnými vtákmi a menšími cicavcami, ktorých sa najčastejšie zmocnia, keď sa cicavce napájajú, brodia, či plávajú.
Krokodíl americký sa stal kriticky ohrozeným druhom. Celá jeho populácia pozostáva len zo štyristo jedincov, väčšina ich žije na Floride v národnom parku Everglades. Tento druh je pohyblivejší, ale útočnejší a zákernejší ako aligátor. Napadne aj plávajúcich ľudí. Niekoľko krokodílov sa usadilo v chladiacich kanáloch jadrovej elektrárne Turkey Pons na juhu Floridy. Dobre sa im tu darí vo vode teplej 37 stupňov.
Aligátor severoamerický bol takisto ohrozený vyhynutím - v roku 1927 len na Floride ulovili 190 tisíc týchto zvierat. Vláda Spojených štátov preto vyhlásila roku 1970 jeho ochranu. Všeobecne možno konštatovať, že americké ochranárske zákony a opatrenia sú skutočne účinné, čo sa potvrdilo aj v iných prípadoch. Aligátorov možno stretnúť ako pri svojich potulkách prechádzajú cez cesty, neraz sa vyskytnú v záhradných bazénoch, kam vojdú pri hľadaní nového útulku a odkiaľ sa potom nevedia samy vyslobodiť. K pracovným povinnostiam miestnych záchranárov patrí aj chytanie aligátorov, uväznených v bazénoch.
Aligátor severoamerický dospieva ako šesťročný, môže sa dožiť až 80 rokov a po celý život rastie.
Senát Spojených štátov prijal veľkorysé opatrenie na záchranu ohrozených príslušníkov floridskej fauny, krokodílov, orliaka bielohlavého, floridskej pumy a ďalších. Majú byť odstránené protipovodňové stavby a iné civilizačné zásahy na renaturizovanom území Evergates. Renaturalizované územie má celkovú rozlohu 10 tisíc štvorcových kilometrov. Ide o najväčší ochranársky projekt všetkých čias! Jeho realizácia zabezpečí obnovenie pôvodných ekosystémov s ich flórou a faunou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.