konfliktu už pri schvaľovaní programu vo štvrtok konaného zastupiteľstva. Poslanec Miroslav Olejár (SDK) chcel, aby sa nerokovalo o zmene územného plánu prednádražného priestoru. Argumentoval, že raz už v zastupiteľstve zámeru postaviť v týchto miestach supermarket povedali nie. "Nový návrh nebol prerokovaný v komisii výstavby a územného rozvoja," povedal. "Mestská rada ho však na nové prerokovanie odporučila," skonštatoval hlavný kontrolór mesta Bartolomej Novotný.
Schvaľovanie programu trinásteho zastupiteľstva bardejovským poslancom nakoniec trvalo štyridsať minút. Už vtedy bolo jasné, že tridsaťtri bodov, ktoré mali prerokovať, bude tvrdým orieškom. Nakoniec sa bardejovskí poslanci vskutku rozišli po dvanástich hodinách koaličných sporov. Počas nich sa napríklad poslanec Olejár vzdal funkcie predsedu komisie výstavby a územného rozvoja. Vyjadril tým protest, že kolegovia poslanci nezobrali do úvahy jeho názor architekta na jeho srdcovú záležitosť -prednádražný priestor a predsa schválili zmenu územného plánu.
Ďalší konflikt vznikol pri schvaľovaní rozpočtu. Poslanec Miloš Mikula (SDK) hľadal rezervy a navrhol ubrať z výdavkov tak, aby sa pracovníkom mestského úradu a mestských príspevkových organizácií nevalorizovali mzdy o jedenásť percent, ale aby financie vo výške 3,55 miliónov Sk skončili v novovytvorenom fonde hmotného a investičného majetku. Vedúci finančného oddelenia magistrátu Franišek Vaško však skonštatoval, že prepojiť fond s rozpočtom mesta sa nedá. Mikula teda zmenil svoj návrh na prebytkový rozpočet, toto však poslanci neschválili.
Rozpočet Bardejova na budúci rok bude teda vyrovnaný vo výške 98, 224 miliónov korún. Poslanec Mikula však pokračoval ďalej a uviedol, že podľa neho boli rezervy aj v tohtoročnom hospodárení mesta. Spomenul 150 tisíc Sk, o ktoré boli v tomto roku prekročené náklady na telefón. Následne vyzval hlavného kontrolóra mesta, aby telefónne účty prekontroloval a porovnal ich s rokom 1999. Výčitka o porušení rozpočtového hospodárenia pri telefónoch vyviedla z miery primátora Borisa Hanuščáka (SDĽ), ktorý začal vyratúvať milióny, čo za obdobie svojho primátorovania do mesta doniesol. Narátal 55 miliónov. "Položme na misku váh toto a 150 tisíc pretelefonovaných mimo rozpočtu," skonštatoval. Požiadavka skontrolovať telefonovanie, rozčúlila aj ďalších vedúcich pracovníkov magistrátu. Svoje protiargumenty predniesli vedúci oddelenia spoločenských vecí Jan Marhulík, vedúci správy vnútorných vecí Milan Gibeľ i vedúci finančného oddelenia František Vaško. Ten dokonca poslancovi Mikulovi povedal: "Sršíte nenávisťou voči tomuto úradu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.