zdravotníckej techniky a endoskopické pracovisko vo Vojenskej leteckej nemocnici (VLN) v Košiciach.
"Nemocnica má 142 rokov, svoju funkciu plní od roku 1858. Niektoré časti sú novšie, ale historická časť je pôvodná. Nevyhovovala súčasným hygienickým a prevádzkovým normám, v niektorých miestnostiach bolo spolu až 16 pacientov," informoval hovorca Leteckej vojenskej nemocnice Otokár Takáč. "S rekonštrukciou sme začali v roku 1995, už päť rokov je prevádzka zabezpečovaná spolu s prestavbou. Náklady, ktoré boli vynaložené, predstavujú ročne okolo 25 až 30 miliónov korún."
Z pôvodných veľkých miestností chirurgického oddelenia boli vytvorené menšie dvoj až štvorposteľové izby. Celkový počet lôžok chirurgického oddelenia bol redukovaný o 15. Jedno krídlo zrekonštruovaného chirurgického oddelenia s troma pacientskými izbami a miestnosťou primára chirurgického oddelenia vyhovuje bezpečnostným kritériám, takže v prípade potreby môže byť okamžite vyčlenené pre ústavných činiteľov.
"Sme schopní ihneď vysťahovať bežných pacientov," vysvetľuje Otokár Takáč. "Jedna izba je vyčlenená vyslovene pre ústavných činiteľov, ďalšie dve izby pre rodinných príslušníkov, prípadne pre prezidentskú kanceláriu. Miestnosť primára sa môže slúžiť ako pracovňa pána prezidenta. Je to odizolovaná časť oddelenia, okná majú nepriestrelné fólie. Takéto priestory sú pripravené aj v Ústrednej vojenskej nemocnici aj v Nemocnici ministerstva obrany v Bratislave."
Výsledkom rekonštrukcie časti nemocnice sú priestory, ktoré vyhovujú súčasným požiadavkám. Do obnovených priestorov endoskopického pracoviska sa znova nasťahujú gastroenterelógovia z interného aj chirurgického oddelenia, ktorí v provizórnych priestoroch urobili v tomto roku 471 kolonoskopických vyšetrení a 1245 gastroskopických vyšetrení. V rámci regiónu tu urobili aj 192 špičkových endoskopických fibroskopií. Vďaka pochopeniu ministerstva obrany boli oddelenia dovybavené technikou, napríklad aj novým špeciálnym ultrasonografickým prístrojom, ktorý povyšuje tunajšiu nemocnicu na špičkové slovenské zdravotnícke pracovisko.
"Táto rekonštrukcia historickej budovy bola normálna a dlho plánovaná. Je úplná náhoda, že pán prezident si nás vybral počas svojho doliečovania. V rámci možností sme pre neho vyčlenili priestory. V čase, keď ich nebude potrebovať, nadštandardné vybavenie vysťahujeme a 11 lôžok sa bude normálne používať," doplnil Otokár Takáč.
Prezident Rudolf Schuster sa na otvorení poďakoval lekárom a pracovníkom Vojenskej leteckej nemocnice, ktorí sa starali o jeho pooperačnú liečbu a rehabilitáciu, ale aj riaditeľom a odborníkom z ostatných košických nemocníc. Ocenil, že na rozdiel od bratislavských, dokážu navzájom veľmi dobre spolupracovať.
Prezident sa zoznámil aj so stavom pripravenosti poľnej pohyblivej nemocnice, ktorú vo VLN zriadili s minimálnymi nákladmi za tri mesiace. Tvoria ju štyri špeciálne vojenské poľné preväzovne a štyri terénne sanitné vozidlá z armádnych zásob po zrušených zdravotníckych jednotkách. Tím poľnej nemocnice tvorí kmeňový personál Leteckej vojenskej nemocnice. Do okruhu zásahu patrí bývalý východoslovenský kraj a ako súčasť ženijného zabezpečenia v rámci medzinárodného projektu Tisa aj karpatský euroregión.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.