upraviť (najčastejšie "zmäkčiť" odstrániť nadmerné množstvo rozpustených minerálov). Je tiež možnosť využívať prírodné vodné zdroje, avšak musíme poznať ich vlastnosti (pokiaľ nemáte možnosť overiť si nezávadnosť zdrojov od kolegov akvaristov). Zvlášť obozretne je potrebné postupovať pri využívaní vlastnej studne (týka sa to majiteľov domov), voda môže nielen obsahovať vysoký obsah solí, ale môže byť aj kontaminovaná organickým (prírodného pôvodu) i chemickým (priemyselným) znečistením. Je možno využívať aj vodu dažďovú, pokiaľ nie je zaťažená exhalátmi zo znečisteného ovzdušia, alebo ju v určitom pomere (podľa cieľa, ktorého chceme dosiahnuť) primiešať do vodovodnej. Orientačné údaje o vode môžeme získať meraním jej vodivosti
Akvárium napustíme až po naplnení pieskom a neživými dekoráciami. Kto zabudol skontrolovať správne uloženie akvária (a rovnej ploche s mäkkou podložkou), má poslednú príležitosť.
Vodovodná voda je zámerne zbavená väčšiny mikroorganizmov, môžu však v ej byť zbytky chlóru a pod. Je preto nutné nechať vodu v novozaloženom akváriu zhruba týždeň odstáť (je možné zaviesť filtrovanie, vzduchovanie, mierne osvetlenie atď.) Pre živočíchy i vodné rastliny je takáto "voda mŕtva" a je vhodné ju nechať obývať mikroorganizmami. Vo vzduchu okolo nás ich je dostatok. Ďalšie si do akvária zanesieme inventárom. V dostupných príručkách sa obyčajne dočítate, že je pred napustením vody vhodné vysadiť rastliny do piesku a pod. Avšak zasadenie rastlín pred napustením vody je veľmi predčasné. Na druhej strane však niektoré rastliny taký hrubý zásah do svojho života nedokážu prežiť. Pre všetky rastliny je to však jeden z najhorších zásahov do ich života, aký kedy môžeme vykonať.
Autor: vmč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.