vlastne veľké premenné listy, ktoré tieto kvety v kvetenstvách obklopujú. Môžu to byť malé rastliny s jednou stonkou až veľké košaté rastliny s 20 30 farebnými ružicami. Vianočné hviezdy kvitnú od neskorej jesene do zimy a niekedy aj skoro na jar. Nemajú žiadnu vôňu a sú rady na mieste, kde majú hojnosť prirodzeného svetla a v zime znesú aj priame slnečné svetlo. Sú to krátkodenné rastliny, ktoré potrebujú dlhé obdobie temnoty, aby sa ich listy dobre vyfarbili (asi 8 hodín svetla a 16 hodín úplnej tmy je potrebné ich zatieňovať aj pred pouličným osvetlením).
V období farbenia ich pestujeme pri normálnej izbovej teplote neklesajúcej pod 12 °C a nepresahujúcej 21 °C, v ostatní čase znesú aj nižšie, ale mráz neprežijú.
V čase rastu a keď sú v kvete udržujeme zeminu stále vlhkú. Nemala by vôbec vyschnúť- Zalievame vrchom asi dvakrát týždenne (záleží na teplote v miestnosti). Po odkvitnutí necháme rastlinu niekoľko týždňov odpočívať a zalievame ju menej. Zálievku zvýšime po zrezaní a presadení.
V čase rastu a počas kvitnutie pridávame každých 14 dní do vody tekuté hnojivo. Denne prestriekame vodou, aby sme zvýšili vlhkosť vzduchu. Vianočnej hviezde sa veľmi dobre darí v nehlinitej zemine s prímesou rašeliny. Vrcholky stoniek zrezávame na jar po odkvitnutí a pred presadením. Podporíme tým rast nových výhonkov. Ak si chceme rastlinu udržať aj do ďalšej sezóny, presadíme ju po orezaní v polovici leta. Presádzanie opakujeme opäť za mesiac. Pôdu nikdy neutláčame.
Malé zrezané výhonky môžeme v lete zakoreňovať v malých kvetináčoch pri teplote asi 21 °C.
Vianočná hviezda kvitne asi tri mesiace. Je veľmi jednoduché ju pestovať aj niekoľko mesiacov, ale obtiažne je uchovať ju do ďalšej sezóny.
Pozor: Mliečna šťava z rastliny je jedovatá a môže podráždiť pokožku a sliznicu.
Dobrá rada: Vianočnú hviezdu kupujte vtedy, keď je úplne vyfarbená, zdravá rastlina má jasno zelené, čerstvo vyzerajúce listy. Vyhýbajte sa rastlinám, ktorým listy opadávajú.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.