aj sviatok národný. Podstata Vianoc zostáva, formy osláv sa ale postupne menia tak, ako sa mení krajina i ľudia, ktorí v nej žijú.
Vianoce v Chicagu sa veľmi nelíšia od Vianoc v Atlante, Bostone či Sacramente, no Vianoce vo Washingtone sú niečím naozaj výnimočným... Vláda USA oficiálne neoslavuje náboženské sviatky. Vo Washingtone nestojí národný vianočný strom, ale vianočný strom hlavného mesta. Biely dom je v priebehu sviatočných dní prístupný širokej verejnosti a Vianoce v ňom sú pre každého Američana symbolom vlastných Vianoc. Vianočné oslavy prebiehajú v Národnom parku. Biely dom je pre verejnosť prístupný od utorka do soboty v priebehu dopoludnia po celý rok, cez Vianoce aj v nočných hodinách. Sprievody v Bielom dome za svetla sviečok zaviedla Pat Nixonová a stali sa tradičnou súčasťou vianočných sviatkov nielen pre obyvateľov mesta, ale i cudzincov. Prehliadka sa začína vo vstupnej hale, postavenej v roku 1902 a zväčšenej o štyri desaťročia neskôr. Návštevník hneď pri vchode dostane malú knižku s pozdravom od prvej dámy. Je v nej aj opis vianočnej výzdoby Bieleho domu.
V zimnej záhrade východného krídla je veľký kónický strom, zostrojený z ružových a bielych kvetov. Pozdĺž kolonády, postavenej podľa nákresov samotného Thomasa Jeffersona, visia z okien stálozelené halúzky rôznych krov, drevín a kvetov. Na stenách sú vystavené oficiálne vianočné pohľadnice Bieleho domu. Je ich 34. Prvú z nich poslali manželia Eisenhowerovci v roku 1853. Z histórie vyplýva, že Biely dom dostavali v roku 1800, a ide o najstarší verejný objekt v meste. Jediný prezident, ktorý v ňom nebýval, bol George Washington, osobne schvaľujúci projekt prezidentského sídla Jamesa Hobana. V roku 1812, po vojne o nezávislosť, Briti Biely dom vypálili. Aby sa ušetril čas, kým ho znovu postavia, vzniklo provizórium z dreva. Od tých čias Biely dom podrobili mnohým rekonštrukciám, prestavbám, inštaláciám. V roku 1948 bol už na spadnutie, pričom jedna noha z klavíra Margaret Trumanovej sa z ničoho nič prepadla cez podlahu o poschodie nižšie. A tak museli v rokoch 1948 - 1952 celé vnútro rekonštruovať.
V roku 1941 tam oslavovali Vianoce po tom, ako USA - po japonskom prepade Pearl Harbor - vstúpili do vojny. Tajne pricestoval Winston Churchil. Jeho a Rooseweltov prejav v rozhlase počúvali milióny Američanov. Churchil vtedy povedal: "Nech deti aj v tomto roku zažijú svätú noc plnú radosti, smiechu a veselosti... Dožičme im to my dospelí, kým sa znova ponoríme do pochmúrnej práce, ktorá pred nami v nastávajúcich rokoch stojí." Myšlienky postaviť pred Biely dom vianočný strom vznikla v roku 1923 v predstavách Frederika Feikera, zástupcu Elektrickej osvetľovacej spoločnosti, ktorý chcel na strome inštalovať elektrické sviečky. Strom doviezli z rodného mesta prezidenta Coolidgea, ten ich aj zažal vypínačom, ale prehovoriť na slávnosti striktne odmietol. Protestoval totiž aj vo všeobecnosti proti vytínaniu stromov i stromčekov na Vianoce. Preto v parku o rok vysadili odrastený strom. Coolidge na slávnosť prišiel bez námietok, ale strom vyschol.
Od roku 1954 sa vo Washingtone organizujú Mierové hry. Začínajú sa slávnostným zažínaním stromčeka, nasledujú nočné chorály, zapaľujú "večne" horiace vianočné poleno v kozube, nasleduje živá scénka s Ježiškovým narodením, zo zoo prichádza stádo sobov, rozsvecujú sviečky na živých stromčekoch, ktorých je presne toľko, ako štátov v USA. Na prvom poschodí sa na chodbe so štyrmi kozubmi od roku 1967 na Vianoce odhaľuje scéna Božieho narodenia, betlehem s drevenými a terakotovými figúrkami, ktorý vyrobili v Neapoli v 18. storočí. Prvé oslavy boli v Bielom dome už v roku 1800 za prezidenta Franklina Pierca. Najviac sa na Vianoce tešili Rooseweltovci, a Fordovci zorganizovali ples.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.