doterajších údajov sa dá posúdiť, čo a ako dopadlo a aký bude konečný verdikt. Napríklad za jedenásť mesiacov tohto roku vzniklo na území Prešovského kraja 1453 požiarov, pri ktorých evidujú tri usmrtenia a 18 zranených osôb. Hmotné škody pri nich odhadli na takmer 46 miliónov korún. Uchránené hodnoty dosiahli však vyše 258 miliónov korún. Niekoľko zvedavých otázok na tému požiarovosti v kraji sme položili vrchnému inšpektorovi odboru požiarnej ochrany (PO) Krajského úradu v Prešove kpt. PO Jozefovi Štoffovi.
Keď to zoberieme z lokálneho hľadiska, kde ste evidovali najviac požiarov?
- Najviac ich vykazuje okres Poprad - až 280. S 211 požiarmi je na druhom mieste Prešov. Najmenej požiarov sme evidovali v okrese Stropkov - 38.
Doteraz na prvom mieste vždy boli poľnohospodárske požiare, potom v bytovom a lesnom hospodárstve. Mení sa toto poradie?
- Ani nie. Aj teraz najviac požiarov evidujeme v poľnohospodárstve. Celkom 529 požiarov zapríčinilo škodu za 4,3 milióna korún. Najväčšie materiálne škody sme však zaznamenali v bytovom hospodárstve, a to viac ako 14,6 milióna korún, ktoré spôsobilo 248 požiarov. Takmer štvormiliónové škody prinieslo 162 požiarov v lesnom hospodárstve.
Ktorý z týchto požiarov bol podľa rozsahu najväčší?
- Jednoznačné prvenstvo patrí požiaru bukového lesného porastu v katastri obce Stakčín z konca októbra. Vtedy zhorelo 50 hektárov porastu vo veku od tri do 160 rokov. Príčinou jeho vzniku bolo pravdepodobne založenie ohňa v prírode neznámou osobou. Škoda dosiahla 2,5 milióna korún.
V období pred vianočnými sviatkami, počas nich a pred príchodom Nového roka sa vo veľkej miere udomácňuje používanie prskaviek a výrobkov zábavnej pyrotechniky. S akým nebezpečenstvom prichádzajú?
- Napríklad v roku 1999 spôsobili predmety s otvoreným ohňom, čiže žeravou časťou v čase uvedených sviatkov desať požiarov v kraji so škodou za vyše 50-tisíc korún. Požiare, spôsobené prskavkami, vznikajú v interiéroch bytov, na balkónoch, lodžiách či priľahlých priestoroch. Ich horenie je sprevádzané intenzívnym odlietavaním iskier do vzdialenosti asi tridsať centimetrov.
V čom spočíva ich nebezpečenstvo?
- V tom, že pri horení dosahujú teplotu od 650 do 1370 stupňov. Takáto tepelná kapacita je schopná zapáliť bytový interiér, papier, textil a syntetické látky. Z toho vyplýva, že najmä v bytových interiéroch je používanie vianočných prskaviek nebezpečné.
A čo rôzne rakety, svetlice, odpaľovanie v horizontálnom smere?
- Preukázalo sa, že pri dopade farebných svetelných zložiek alebo nevyhoreného raketového motorčeka na horľavé materiály sú tieto schopné byť iniciátormi požiarov. Okrem toho majú svetlice schopnosť preraziť sklenenú výplň okien a dverí.
Je neopatrná či nezodpovedná manipulácia s podobnými zápalnými prostriedkami nejako postihnuteľná?
- Fyzická osoba sa tým dopúšťa priestupku na úseku požiarnej ochrany. Za to môže dostať pokarhanie alebo pokutu zo strany odboru požiarnej ochrany okresného úradu až do výšky desaťtisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.