ktorý viezol ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského. Havária troch áut sa stala nad Starými Horami blízko Donovalov.
Jednému zo zranených museli vyoperovať slezinu a je v kritickom stave. Piatočná havária je následkami najtragickejšou nehodou auta Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOÚČDM) za posledných 26 rokov. Novinárom to v Bratislave povedal riaditeľ úradu František Zemko, vysloviac pozostalým dvoch obetí nehody úprimnú sústrasť.
Minister Čarnogurský má poranenú hlavu, otras mozgu stredného stupňa a zlomený krčný stavec a včera sa v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici podrobil operácii. Riaditeľ nemocnice Michal Bucek poznamenal, že podľa mienky chirurgov operácia sa skončila dobre a s pacientom po nej komunikovali. Zákrok na krčnej chrbtici vrátane prípravy trval približne dve hodiny. Aj keď si minister nepamätá na priebeh autonehody, jeho stav je stabilizovaný. Ministrov ochrankár a vodič sú zranení ľahko. Otvorené zlomeniny nôh však utrpel aj ďalší účastník nehody, vodič avie z Lučenca.
Trestné stíhanie vodiča ministra Čarnogurského, ktorému hrozí trest odňatia slobody od 6 mesiacov do piatich rokov, tak potvrdilo naše informácie a vyvrátilo piatkovú verziu nehody, ktorú poskytlo Prezídium policajného zboru SR. Tá uvádzala, že nehodu pravdepodobne zavinil vodič lady, ktorý narazil do avie a od nej sa odrazil do BMW, v ktorom sedel aj minister Čarnogurský. Naše informácie z miesta autohavárie však boli opačné a deň po nehode ich potvrdili aj banskobystrickí vyšetrovatelia.
Ako sme už v piatok zistili, nehodu zavinilo vládne vozidlo, ktoré nad Starými Horami nezvládlo zákrutu, narazilo do protiidúcej lady, a potom aj do avie idúcej za ňou. Vodič bavoráku totiž s najväčšou pravdepodobnosťou išiel rýchlo a na mokrej ceste prešiel do protismeru. Hoci rýchlosť polícia zatiaľ neurčila, niektorí svedkovia uvádzali, že bavorák musel ísť podstatne rýchlejšie ako 100 km/h.
Opancierované vozidlo BMW, použité na základe informácií ÚOÚČDM o možnom ohrození ministra, vyrazilo z Bratislavy v piatok po 15. h a na cestu do Ružomberka malo podľa Zemka dosť času. Po hodine cesty žiadal vodič o povolenie na rýchlu jazdu so zapnutým majákom. Cesty Banskobystrického kraja boli pri jeho metropole suché, teplota sa však pohybovala v rozmedzí 2 až 4 stupne, keď sa už začína tvoriť poľadovica. Pri obci Staré Hory prešlo auto v pravotočivej zákrute do protismeru a dostalo sa na zľadovatený úsek vozovky. Stalo sa neovládateľným a v šmyku narazilo do protiidúcej lady, ktorú tesne nasledovala avia. Vodič lady a jeho spolujazdec zahynuli, traja ďalší cestujúci z toho istého auta sa ťažko zranili, rovnako i vodič avie. Čarnogurský utrpel stredne ťažký otras mozgu, tržné rany na hlave a úraz krčnej chrbtice, ministrov vodič a ochrankár sa zranili.
Záchranári boli na mieste nehody do 10 minút. Po štvrťhodine prišiel i zástupca riaditeľa ÚOÚČDM Ján Packa, ktorý tou istou trasou cestoval služobne do Ružomberka. Podľa jeho slov minister sám prešiel do vozidla, ktoré ho odviezlo do nemocnice. Následky jeho zranení by však boli oveľa horšie, keby bol sedel v neopancierovanom type BMW, poznamenal Packa. Na vozidle sa neiniciovali airbagy, čo podľa Packu budú musieť s firmou BMW vyriešiť. Chýbali aj obe tabuľky so štátnou poznávacou značkou - jedna z nich odletela pri náraze a druhú odtrhol ministrov vodič "v skratovom konaní", uviedol Packa.
Ďalší účastníci nehody sú na tom horšie. Dvoch museli okamžite operovať. Jednému odstránili roztrhnutú slezinu a vodičovi avie operovali otvorené zlomeniny predkolení. Obidvaja ležia na ARO. "Prioritu mali vitálne ohrození pacienti, minister patril až do druhej skupiny," konštatoval primár MUDr. Bielik.
Čarnogurský hneď po nehode absolvoval všetky vyšetrenia vrátane dvoch na CT. Na otázku, či minister požíva nejaké osobitné výhody, lekári konštatovali, že leží sám na štandardnej izbe Jednotky intenzívnej starostlivosti, jedinou výnimkou je ochranka, ktorá mu zaisťuje bezpečnosť.
"Navštívil som J. Čarnogurského ako svojho ministra a
kamaráta," povedal v sobotu premiér Dzurinda na margo svojej návštevy v B. Bystrici. Okrem neho navštívil aj dalších účastníkov nehody a pozostalým vyjadril sústrasť. V tejto súvislosti bude uvažovať aj o odškodnení obetí.
Štatistiky za posledné dva roky evidujú takmer 80 nehôd vládnych áut, ktoré majú niektoré výnimky z dodržiavania dopravných predpisov. Ide najmä o parkovanie, ale aj o možnosť prekračovať povolenú rýchlosť. Pri všetkých výnimkách však podľa polície musia vodiči týchto vozidiel dbať na bezpečnosť cestnej premávky. V tejto súvislosti premiér Dzurinda konštatoval, že práca Úradu na ochranu ústavných činiteľov je organizovaná dobre. On sám údajne nikdy nežiadal svojich vodičov, aby "šliapli na plyn viac", pripustil však, že vodiči sa zvyknú dovtípiť a snažia sa splniť časový harmonogram.
Autor: Daniel VRAŽDA & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.