ale mal by zostať na odbornej úrovni. Experti oboch krajín nájdu riešenie, ktoré bude prijateľné pre Maďarsko aj Slovensko tak, aby tento problém, ktorý niekoľko rokov zaťažoval vzájomné vzťahy, nenarušil ich súčasnú dobrú úroveň. Krajným riešením prípadu je súdny dvor v Haagu, ale bolo by pre obe krajiny lepšie, ak by sme sa dohodli, povedal Schuster po stretnutí s maďarským partnerom, ktorý v sobotu pricestoval na neoficiálnu návštevu SR.
Kabinet Mikuláša Dzurindu pred dvoma týždňami neakceptoval maďarský návrh pri doriešení spomínaného prípadu. Minister Kukan dokonca nevylúčil dohru sporu na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu. Mádl, ktorý dva roky zastupoval maďarskú stranu ako vládny splnomocnenec v prípade vodného diela Gabčíkovo, sa vyslovil za hľadanie spoločného riešenia, ku ktorému obe krajiny zaväzuje haagske rozhodnutie. Odbornými diskusiami na oboch stranách sa pokúsime nájsť východisko, dodal s tým, že "prípad nemôže porušiť mimoriadne a hlboké priateľstvo" medzi jeho krajinou a Slovenskom.
V súvislosti s ambíciou oboch krajín stať sa členmi Európskej únie (EÚ) prezident Schuster zdôraznil, že jediná cesta do nej vedie práve cez úzku spoluprácu krajín Višegrádskej štvorky. Obaja predstavitelia sa dohodli aj na konkrétnych formách vzájomnej spolupráce. Ide o cezhraničnú spoluprácu regiónov, ktorú potvrdilo aj prijatie dohody z 1. decembra medzi Košicami a Miškovcom. Rovnako sa zhodli na výmene skúseností a pomoci vo vojenskej oblasti, kde Mádl deklaroval podporu svojej krajiny v prístupovom procese SR do NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.