odporúčania vlády sa chystá splniť asi 25 percent orgánov. Väčšina z nich rozhodnutia vlády ignoruje, niektoré otvorene oznámili, že ich neprijmú.
Štúdiu známu ako Audit ústredných orgánov štátnej správy vypracovala v prvom polroku medzinárodná skupina nezávislých odborníkov. Výsledkom ich práce bolo niekoľko desiatok odporúčaní, ktoré po zavedení do praxe mali urobiť centrálnu štátnu správu výkonnejšou, prehľadnejšou, menej korumpovateľnou a približne o 3 miliardy korún lacnejšou. Takmer všetky odporúčania v nezmenenej forme vláda uložila ministrom ako úlohy. Kým rozpracovanie rozhodnutí vlády, ktoré priamo vedú k systémovým zmenám, sa hodnotí priaznivo, ostatné úlohy sa prevažne neplnia.
Audit ponúkol aj dva typy odporúčaní - záväzné a nezáväzné. Ako záväzné sa označili tie, ktoré je nevyhnutné splniť, aby mohli prebehnúť systémové zmeny a vláda ich splnením poverila zodpovedných úradníkov. O osude nezáväzných mali rozhodnúť ministri a vedúci jednotlivých orgánov. Audit nariadil ministerstvám a ústredným orgánom, aby predložili správu, ako plnia vládou zadané úlohy. K 6. decembru sa správy vyhodnotili. V súhrnnej správe sa hovorí, že na splnenie záväzných odporúčaní, ktoré vyžadovali jednoduchý zásah do organizačných štruktúr a presun kapacít, "sa pripravuje len necelých 25 percent ústredných orgánov".
Ešte menšia je zainteresovanosť ministerstiev a ostatných ústredných orgánov na plnení záväzných odporúčaní, ktorých zmysel spočíva v posilnení strategických kapacít na ústredných orgánoch, využívanie pružnej projektovej štruktúry, vyriešenie vzťahov kapacít pre legislatívu a právne služby, usporiadanie a začlenenie kapacít súvisiacich s aproximáciou práva a európskou integráciou.
Záväzné odporúčania auditu sa do návrhov konkrétnych opatrení premietli len v necelej tretine orgánov. Zo 100 odporúčaní, ktoré majú nezáväzný charakter a dotýkajú sa jednotlivých ministerstiev, akceptovali ministerstvá len 35.
Ministerstvá záväzné odporúčania vlády väčšinou ignorujú. Medzi ignorantami sa pri jednotlivých typoch úloh najčastejšie vyskytujú ministerstvá školstva, hospodárstva, kultúry a zdravotníctva. Že si každý môže robiť, čo chce, jasne ukázalo ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré jednoducho oznámilo, že neakceptuje vládou schválené záväzné odporúčanie na presun odboru privatizácie a likvidácie na ministerstvo privatizácie.
Podľa našich informácií nikto zo zodpovedných úradníkov doteraz nepocítil disciplinárny postih.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.