našich čitateľov už neraz informovali, správca konkurznej podstaty Eugen Gališin (na obr.) pristúpil k zníženiu stavu o 250 zamestnancov. Trojmesačná výpovedná lehota im začne plynúť od prvého januára 2001. V prevažnej miere ide o administratívnych pracovníkov, keďže ako priznali i odbory vo fabrike je veľká prezamestnanosť.
V piatok 22. decembra sme dostali do redakcie fax, podpísaný predsedom OZ Metalurg Róbertom Kulikom, nazvaný Kolektívnu zmluvu nemožno účelovo vypovedať. Pripomíname, že vo Vihorlate pôsobia dva odborové zväzy a OZ Metalurg je majoritným odborovým zväzom. V spomínanom faxe vyjadruje predseda Kulik nesúhlas s jednostranným vypovedaním kolektívnej zmluvy zo strany správcu konkurznej podstaty, s účinnosťou od prvého januára 2001. Uvádza sa v ňom: "Hneď ako bol vymenovaný správca konkurznej podstaty Eugen Gališin, vstúpili s ním odborári tunajšej základnej organizácie OZ Metalurg do kontaktu. Vychádzali zo skutočnosti, že dňom vyhlásenia konkurzu, sa zamestnávateľom zo zákona stáva správca. Žiaden právny predpis mu však nedáva možnosť nerešpektovať pracovnoprávne predpisy, či kolektívnu zmluvu."
Ďalej sa v liste uvádza, že desať dní pred tým, ako informoval o hromadnom prepúšťaní, správca tvrdil opak, čo pisateľ listu pripisuje snahe správcu zabrániť prípadným prejavom nespokojnosti zamestnancov a ich rodinných príslušníkov v predreferendovom období.
Predseda Kulik ďalej píše, že správca odmieta ďalšiu povinnosť vyplývajúcu z ustanovenia paragrafu 59 odsek 1 Zákonníka práce. Táto ukladá zamestnávateľovi vopred prerokovať výpovede jednotlivých dotknutých ľudí, s príslušným odborovým orgánom. Pri výpovediach správca nepostupoval podľa ustanovení Kolektívnej zmluvy a podľa kritérií v nej dohodnutých, čo sa týka oblasti ochrany vybraných skupín zamestnancov. A to aj napriek tomu, že došlo k dohode medzi odborármi, personálnym riaditeľom a správcom, že kolektívna zmluva dohodnutá v predchádzajúcom období medzi zamestnávateľom a OZ Metalurg, ostáva v platnosti.
Podľa názoru odborového zväzu Metalurg je kolektívna zmluva, osobitným druhom zmluvy, na ktorú sa možnosť odstúpenia, podľa príslušného ustanovenia Zákona o konkurze a vyrovnaní, nevzťahuje.
Ďalšie jednostranné odstúpenie oznámil správca v prípade dohody o mimoriadnom pracovnom režime. "Dohoda bola uzatvorená medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou a možnosť jednostranného odstúpenia od plnenia dohody v nej zakotvená nebola."
Vzhľadom na tieto skutočnosti požiadal predseda ZO OZ Metalurg vo Vihorlate Okresný úrad práce v Snine o vykonanie kontroly dodržiavania pracovnoprávnych predpisov. Fax sa končí konštatovaním, že OZ Metalurg bude presadzovať zákonnosť aj v týchto neľahkých chvíľach.
Telefonicky sme sa spojili so správcom konkurznej podstaty Eugenom Gališinom, aby sme sa ho opýtali na uvádzané skutočnosti. Podľa jeho slov, kolektívna zmluva je zmluva dvoch partnerov. "Ja od tejto zmluvy odstupujem. Zamestnanci v nej mali viac výhod, ako zákon o mzde dovoľuje. Zmluvu, ktorá doteraz platila rešpektujem, ale nemôžem dávať rôzne príplatky, ktoré mali doteraz v kolektívnej zmluve. Všetky náležitosti vyplývajúce zo Zákonníka práce a zákona o mzde im ostávajú. Na to im nesiaham. Výhody, ktoré mali nad štandard, im krátim."
K výberu pracovníkov, ktorí majú byť uvoľnení správca Gališin uviedol, že nechal manažmentu právomoci, aby oni vybrali ľudí, ktorých nepotrebujú. Ako povedal, on týchto ľudí nepozná, preto nechal výber na jednotlivých vedúcich a riadiacich pracovníkov. "Manažment vybral a navrhol ľudí, ktorých prepúšťa. Ja som do toho nezasahoval. Predsa manažment bude zodpovedný za (ne)plnenie úloh, pretože si necháva ľudí, ktorých potrebuje. Ak nebudeme vyrábať, alebo pôjdeme do mínusových čísel, tak to číslo 250 ľudí, nebude konečné," zdôraznil správca Gališin.
Zároveň dodal, že v tomto čase má firma toľko objednávok, že niektoré prevádzky pôjdu aj počas sviatkov. Na plnenie týchto objednávok potrebuje vyšší počet kvalifikovaných robotníkov. "Minulý týždeň som podpísal zmluvy na školenie zváračov. V najbližšom čase môžeme prijať okolo 50 robotníkov, zváračov, sústružníkov, frézarov, respektíve špeciálnych nástrojárov. Firma však nemôže zamestnávať administratívnych a režijných pracovníkov, keď momentálne potrebujeme robotníkov," dodal na záver správca konkurznej podstaty pri Vihorlate Snina a. s., Eugen Gališin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.