scenár inštitútu Verejnoprospešných prác (VPP). Záverom schôdzky sa dlhodobo nezamestnaní môžu radovať, pretože ako vyplynulo z uznesenia, VPP budú pokračovať aj v nasledujúcom roku.
Ako nás informoval riaditeľ Krajského národného úradu práce Košice JUDr. Ján Gabštúr, realizovať sa budú v dvoch súbežných alternatívach.
"V tej prvej sa do verejnoprospešných prác pre rok 2001 zapoja aj tí, ktorí boli zamestnaní v roku 2000. Z celkového počtu 13 300 pracovníkov ide o 2242 ľudí. Zmluvy budú mať až do konca roka, uviedol J. Gabštúr.
Zaujímalo nás aké budú kritéria výberu pracovníkov.
"Ide o tých, ktorí vykázali dobré výsledky s tzv. vyššou pridanou hodnotou. Zúčastňovali sa teda aj na iných ako čistiacich a skrášľovacích prácach. Napríklad opravovali fasády, alebo kopali v obciach kanál pre plynovú prípojku," povedal J. Gabštúr.
Ako ďalej spresnil, druhá alternatíva VPP sa začína 3.1. na základe predkladania žiadostí záujemcov. Pracovný pomer bude uzatvorený na dobu šiestich mesiacov, no samotný inštitút bude trvať celý rok. Teda ak v nejakej obci požiada o zaradenie do VPP 40 dlhodobo nezamestnaných, starostovia by ich mali na celé obdobie rozdeliť po dvadsiatich.
J. Gabštúr zdôraznil, že 70 percent prác by sa v nasledujúcom období mali realizovať so spomínanou vyššou pridanou hodnotou. Zvyšok by malo predstavovať klasické upratovanie.
"Na základe doterajších skúseností bude treba prehodnotiť systém rozdeľovania finančných prostriedkov určených na VPP a viac pozornosti venovať vytváraniu pracovných miest na základe konkrétnych projektov, čo by malo priniesť väčší efekt," spresnil J. Gabštúr..
Samotný inštitút VPP podľa neho však nie je systémovým krokom, ich spoločenský prospech je nesporný. Do VPP sa totiž zapojili dlhodobo nezamestnaní, ktorí už stratili základné pracovné návyky. Tento aktívny nástroj sa bude musieť využívať aj v ďalších rokoch kým sa nenaštartuje ekonomika.
V Košickom kraji vďaka VPP zaznamenali v druhom polroku tohto roku zníženie nezamestnanosti zo 104 tisíc na 86 tisíc ľudí. I Napriek tomu miera nezamestnanosti v Košickom kraji ešte stále predstavuje 23,42 percent.
Medzi okresy Košického kraja s najvyššou mierou nezamestnanosti (28,13 percenta) patrí michalovský. Tamojšiemu Okresnému úradu práce sa podarilo vytvoriť 2 500 pracovných miest, pritom záujem o VPP bol ešte väčší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.