Korzár logo Korzár
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Budúcnosť vzdelávania patrí "webucation"

Aj tí, ktorí pravidelne sledujú britskú či americkú tlač alebo správy televíznych staníc CNN či BBC, častonedokážu absorbovať a správne pochopiť

množstvo nových výrazov, ktoré sa v angličtine v rýchlom slede udomácňujú. Angličtina je zrejme veľmi pružný jazyk, ktorému žiaden jazykovedný ústav "nediriguje", čo je správne a čo nie. Väčšina nových výrazov v angličtine pritom nejakým spôsobom súvisí s búrlivým rozvojom informačných technológií. Tak je to aj so slovom webucation, ktoré sa nedávno začalo používať vo Veľkej Británii. Čo vlastne toto slovo znamená? Prvú časť tohto novotvaru tvorí slovo web, ktoré pôvodne znamenalo (a znamená) pavučinu, ale ktoré sa v súčasnosti používa najmä na označenie celosvetovo prepojenej siete počítačov (world wide web, v skratke www). K slovu web bola pridaná časť zo slova education (vzdelávanie), ktorému boli "amputované" prvé dve písmená. Keď to zhrnieme, tak webucation znamená vzdelávanie či výučbu prostredníctvom webu, alebo, ak chcete, prostredníctvom internetu.

Veľká Británia má skutočne ambiciózne plány, týkajúce sa webucation, ktorý možno považovať za najmodernejšiu a najpokrokovejšiu formu dištančného vzdelávania. Jedným z pionierov v tomto smere je známa univerzita v Oxforde (na snímke). Tá už spojila svoje sily s tromi významnými univerzitami v USA (v Princetone, Stanforde a Yale) a vytvorila Alliance For Lifelong learning, čiže Alianciu pre celoživotné vzdelávanie. Táto aliancia poskytuje "webukačné" kurzy v oblasti vied i umení, a to zatiaľ len pre svojich absolventov (ktorých je dokopy okolo pol milióna). Neskôr budú takéto kurzy k dispozícii všetkým študentom. Oxfordská univerzita poskytuje svojim absolventom možnosti ďalšieho vzdelávania prostredníctvom internetu už od roku 1996, a to v rámci programu Tall (technology-assisted lifelong learning, čiže technickými prostriedkami podporované celoživotné vzdelávanie). Táto univerzita sa bude podieľať aj na britskom projekte zriadenia tzv. e-univerzity (e-U), ktorá by mala začať fungovať v roku 2002. Projekt e-U (teda vlastne elektronickej univerzity) bude financovať britská vláda spolu so súkromnými firmami. Predpokladá sa, že v rámci e-U sa budú používať nové imaginatívne vyučovacie metódy na báze digitálnych technológií. Výhodou bude aj možnosť flexibilne meniť obsah ponúkaných kurzov podľa individuálnych požiadaviek študentov. Britské univerzity už teraz pracujú na príprave kurzov, ktoré budú ponúkané prostredníctvom e-U. Študent, ktorý sa na svojom počítači prihlási do takéhoto kurzu, uvidí pravdepodobne v jednom okienku obrazovky prednášajúceho, zatiaľ čo v iných oknách budú sprievodné ilustrácie alebo demonštračné animácie. Všetky akcie na obrazovke sa budú dať zastaviť a prípadne zväčšiť, aby ich študent mohol dôkladne preštudovať.

Učitelia a absolventi univerzity v Oxforde realizovali aj ďalší zaujímavý nápad, týkajúci sa vyhľadávania informácií na internete. Na miliónoch stránkach, ktoré sú dnes k dispozícii na internete, sa síce dá nájsť skutočne akákoľvek informácia, ale nájdenie tej "pravej" zaberá niekedy príliš veľa času. Oxfordská skupina vytvorila preto novú internetovú stránku (www.boxmind.com), ktorá je považovaná za prvú elektronickú knižnicu , v ktorej sa dajú rýchlo získať informácie o výučbových programoch akademických vzdelávacích inštitúcií. Uvedená stránka umožňuje užívateľovi prístup do zoznamu 17000 webukačných adries, ktoré odborníci zoskupili podľa odborov do 27 hlavných kategórií. Celý zoznam bol vytvorený z počiatočnej databázy 120000 internetových adries.

Či sa nám to páči alebo nie, éra webucation je predo dvermi. Otázka je, či aj pred našimi...

Skúšajú Boeing X-32

Najvýznamnejším programom obnovy leteckého parku americkej armády na začiatku 21. Storočia je program označovaný skratkou JSF. Táto skratka znamená Joint Strike Fighter, čiže spoločné stíhacie a útočné lietadlo. Toto lietadlo má byť konštruované tak, aby ho mohli používať okrem samotného vojenského letectva aj letecké zložky námorníctva a námornej pechoty. I keď varinaty lietadla pre jednotlivé tieto zložky budú v niečom špecifické, základná konštrukcia lietadla bude rovnaká, čo by malo prispieť k podstatnému zníženiu ceny lietadla. Pretože ide o veľmi náročný program, rozhodlo sa Ministerstvo obrany USA nič neriskovať a vypísalo najprv súťaž na vývoj a zhotovenie demonštračných lietadiel, ktoré by preukázali schopnosti toho-ktorého výrobcu vyrobiť lietadlo požadovaných vlastností a za prijateľnú cenu. Na program výroby týchto "demonštrátorov" bolo v roku 1996 vyčlenených 660 miliónov dolárov. Prostriedky dostali dve najväčšie americké letecké firmy, a to Boeing a Lockheed Martin. Obe firmy začali samostatne vyvíjať lietadlá, ktoré by čo najlepšie spĺňali požiadavky programu JSF. Lietadlo firmy Boeing dostalo označenie X-32, lietadlo firmy Lockheed Martin označenie X-35. Obidve lietadlá budú podrobené dôkladným skúškam a v roku 2001 ministerstvo obrany rozhodne, ktorá z oboch firiem získa kontrakt na sériovú výrobu lietadla JSF (ktoré potom dostane príslušné číselné označenie). A to už pôjde o skutočne veľké peniaze! Cena jedného lietadla JSF sa totiž odhaduje na 28 až 38 miliónov dolárov. No a tých lietadiel sa má pre potreby armády USA i pre Veľkú Britániu vyrobiť vyše 3000. Predpokladaný export lietadiel do ďalších krajín môže zvýšiť celkový počet vyrobených kusov na viac než 6000. Dokopy budú celkové náklady na program JSF predstavovať astronomickú sumu 325 miliárd dolárov.

V polovici septembra sa už začali letové skúšky prvého demonštrátora firmy Boeing. Ide o verziu X-32A, určenú pre americké letectvo a pre skúšky vzletov a pristátí na lietadlových lodiach. Lietadlo má rozpätie krídiel 11 m, jeho dĺžka je 14,3 m a výška 4 m. Do výzbroje lietadla patrí kanón Mauser BK-27 ráže 27 mm a ďalšie zbrane (rakety, bomby) celkovej hmotnosti až 7700 kg. Počas päťmesačného testovacieho programu má lietadlo X-32A vykonať približne 50 letov v celkovom trvaní 100 hodín. Začiatkom budúceho roka má vzlietnuť aj verzia X-32B, určená na leteckú podporu námornej pechoty USA a pre britské letectvo a námorníctvo. Táto verzia patrí do kategórie STOVL, čiže short take-off vertical landing, čo znamená krátky štart a vertikálne pristávanie. Medzitým sa do vzduchu po prvý raz dostal aj demonštrátor X-35 konkurenčnej firmy Lockheed Martin.

Objavil desiatu planétu?

Aj keď astronómovia na celom svete skúmajú najmä tie najvzdialenejšie končiny vesmíru, z času na čas sa podarí objaviť nový vesmírny objekt aj relatívne "blízko" Zeme, v našej slnečnej sústave. Nedávno mal takéto šťastie Robert McMillan, ktorý je astronómomna Arizonskej univerzite. Keď McMillan prezeral snímky z 36-palcového teleskopu, ktoré boli robené v krátkych časových intervaloch za sebou, natrafil na pomaly sa pohybujúci objekt. Ako povedal McMillan, špeciálnemu softvéru Spacewatch by to trvalo dosť dlho, kým by tento objekt odhalil. "Náhodou som si to všimol", povedal skromný astronóm.

Objekt, označený 2000 WR106, má priemer od 530 kilometrov do 1200 kilometrov a od Slnka je 43 ráz vzdialenejší než naša Zem. Uvedený objekt má teda približne polovičné rozmery ako planéta Pluto, ale je pravdepodobne väčší ako najväčší známy asteroid Ceres.

Novoobjavený objekt 2000 WR106 patrí medzi tzv. transneptúnovské elesá, čiže telesá, ktoré sa v našej slnečnej sústave nachádzajú až za obežnou dráhou planéty Neptún. Od roku 1992, keď sa začalo systematické hľadanie takýchto telies, ich bolo katalogizovaných už 346. Medzi takéto telesá patrí napokon aj najvzdialenejšia planéta Pluto, ktorá obieha okolo Slnka po veľmi výstrednej dráhe.

K doterajším deviatim planétam (Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún a Pluto) teda pravdepodobne pribudne ďalšia. Prečo len pravdepodobne? Nuž preto, lebo teleso 2000 WR106 možno považovať buď za veľmi veľký asteroid alebo za veľmi malú planétu. Je to vecou pohľadu, tvrdí astronóm David Jewitt z Havajskej univerzity. Nie je totiž celkom zrejmé, kde končia asteroidy a kde už začínajú planéty. Podľa Jewitta niektorí astronómovia dokonca nepovažujú za planétu ani Pluto.

Úsilie o hľadanie ďalších transneptúnovských objektov bude pokračovať. McMillan sa domnieva, že v našej slnečnej sústave existujú pravdepodobne tisíce takýchto telies, pričom niektoré z nich by mohli dosahovať veľkosť Pluta. Dôkladné preštudovanie McMillanom objaveného telesa 2000 WR106 môže trvať až dva roky.

Superpočítač pomáha astronómom

Na univerzite v britskom Leicesteri otvorili nedávno nové výpočtové stredisko pre astronómiu, vybavené veľmi výkonným počítačom. Tento superpočítač dokáže simulovať rôzne astronomické javy, a to od zrodu hviezd až po ich kolaps do tzv. čiernej diery. Nové centrum bolo postavené nákladom 5,9 milióna libier ako spoločný projekt britskej vlády a firmy Silicon Graphics, pričom na jeho financovaní sa podieľali aj ďalšie inštitúcie. Srdcom strediska je superpočítač Origin 3000, dodaný firmou Silicon Graphics. Tento počítač má 128 procesorov, 64 GB pamäti typu RAM a na jeho pevné disky možno uložiť až jeden terrabajt (1000 GB) údajov. Ako povedal dr.Rudge, ktorý je riaditeľom spomenutého centra, superpočítač umožňuje za niekoľko dní získať výsledky, ku ktorým by sa iné počítače dopracovali za roky..

Pri počiatočných testoch sledovali vedci pomocou tohto počítača simulovaný kolaps oblaku studeného plynu, ktorý sa pod vlastnou váhou takpovediac zrútil do seba, pričom sa vytvorilo približne 100 hviezd. Výpočty, ktoré je schopný tento superpočítač vykonávať, sú podobné tým, ktoré sa uplatňujú v rôznych priemyselných odvetviach. Ide napríklad o prúdenie pri nadzvukovom lete a o procesy, prebiehajúce vnútri spaľovacích motorov.

Je to prvý "žmurkajúci" most

Na jar budúceho roka bude v Gateshead na severovýchode Anglicka oficiálne otvorený nový most cez rieku Tyne. Pôjde o most skutočne unikátnej konštrukcie, tvorený dvomi oceľovými oblúkmi. Na zvislo postavenom oblúku je otočne upevnená vlastná horizontálna oblúková mostná konštrukcia, ktorá sa dá otočiť do zvislej polohy (k pevnému oblúku). Pod zdvihnutým mostom môžu potom plávať lode. Pretože zdvíhanie a spúšťanie mosta pripomína pohyb očného viečka, dostal most prezývku "žmurkajúci".

Vyše 10000 zvedavcov sledovalo nedávno prepravu konštrukcie mosta na člne z lodenice AMEC na miesto inštalácie mosta. Most bol na svoje základy uložený žeriavom Asian hercules II, ktorý patrí k najväčším plávajúcim žeriavom na svete. Most váži 850 ton a jeho rozpätie je 125 metrov. Nezvyklá konštrukcia mosta si vyžiadala mimoriadnu presnosť výroby. Maximálne prípustná odchýlka od projektovaných rozmerov bola len tri milimetre. Celkové náklady na výstavbu tohto unikátneho mosta, po ktorom budú môcť prechádzať len chodci a cyklisti, sú 22 miliónov libier. Návrh "žmurkajúceho" mosta vybrala porota ako najvhodnejší zo 150 návrhov, ktoré zaslali projektanti z celého sveta.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. Aj matematika sa dá skrotiť
 9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 003
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 493
 3. Aká je chémia vôní 12 678
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 518
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 458
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 984
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 711
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 279
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 861
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 437
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Škola cez počítač: Žiaci sa zatajujú, učitelia nemajú kontrolu

Rodičov to stojí nemálo peňazí. Župa už ide dávať študentom notebooky.

Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Správca vybuchnutej bytovky v Prešove spomína na okamihy hrôzy

Chceme sa tam vrátiť, vraví.

Mojmír Květoň na Mukačevskej 7 v Prešove rok po výbuchu.
Vianočné trhy vytvárajú atmosféru vo väčšine slovenských miest.
Vpravo Volodymyr, vedľa neho jeho advokátka. Eskorta ho odvádza do väznice.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.

Peter Schutz
Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop