rodinami. Určite pre nich nebude jednoduché zvyknúť si na iný, možno trochu pomalší, životný štýl. Hovorí sa, že deti sú predsa len o niečo adaptabilnejšie, ako "dospeláci". Či je to naozaj tak, sme zisťovali v rodine Davida A. Luptaka, generálneho právneho zástupcu U.S. Steel, ktorý prišiel na východ Slovenska s manželkou aj piatimi drobnými detičkami. Ako už naznačuje aj jeho meno, má korene na Slovensku. Jeho starí rodičia odišli odtiaľto do Ameriky v roku 1917.
Stretli sme sa s ním a s celou jeho rozkošnou rodinkou, aby sme sa čo to povyzvedali aj o ich Vianociach. Chceli sme si dať pôvodne rande v niektorej z košických cukrární, ale keďže detváky sú práve vo veku, kedy sú najživšie, napokon sa stretnutie uskutočnilo v kancelárii D. Luptaka. Už pri príchode si pätica nezbedných ratolestí vyslúžila pozornosť všetkých zamestnancov. Oblečené boli ako jeden muž. Po dobrôtkach, ktoré im zamestnanci pripravili, sa len tak zaprášilo. Pred fotoaparátmi pózovali, ako by sa šoumenmi už narodili, zvlášť malý dvojročný Amos.
David A. Luptak si svoju manželku Alison zobral už pred 15 rokmi. Odvtedy sa rodinka utešene rozrástla. Najstarší syn Andrew má osem rokov, August je o dva roky mladší, Arthur má štyri roky, Amos dva a najmladšia Anna má 15 mesiacov. Mená detí začínajú všetky rovnako - na písmeno A. "Prvým dvom deťom sme dali mená na A a tak sme už chceli zachovať tradíciu. A ešte niečo majú mená detí spoločné, nazvali sme ich podľa členov rodiny," vysvetlil D. Luptak.
Tohto roku prvýkrát rodina trávila sviatky mimo svojho domova. V USA sa darčeky rozdávajú v prvý sviatok vianočný, Ježiško totiž chodí za poslušnými deťmi v noci. Na Štedrý večer chodila celá rodina väčšinou k rodičom D. Luptaka a tak im starosti s prípravou večere odpadli. Aj zháňanie toho najsprávnejšieho vianočného stromčeka má svojskú atmosféru. Pred sviatkami sa celá rodina vyberie na farmu, kde sa pestujú vianočné stromčeky a všetci spolu vyberajú ten svoj. Potom si ho vlastnoručne vytnú a odnesú domov. Na rozdiel od Vianoc v USA teda tohto roku vyzeralo zháňanie stromčeka úplne inak, a ani slávnostná večera už veru nebola od babičky.
Keď sme sa detí pred Vianocami pýtali na to, aký vianočný darček sa im doteraz najviac páčil a čo by chceli od Ježiška dostať tohto roku, odpoveď sa niesla v jednotnom duchu videohry a playstation. Len malý August bol najspokojnejší so skate-boardom.
Deti sa zatiaľ priatelia väčšinou s deťmi ostatných amerických manažérov. Malému Amosovi, azda najživšiemu zo všetkých, svietil na hlave leukoplast a tak nás samozrejme zaujímalo, čo sa stalo. "Dostal sa do kolízie so svojim bratom Arthurom v škôlke a takto to skončilo. A to mal posledné stehy šité len šesť mesiacov predtým," zasmial sa nad neposednosťou svojej ratolesti otec. Ak si chcú manželia nájsť čas len pre seba, čo sa darí zriedkavo, pomáhajú im tu na Slovensku dve dievčatá Silvia a Denisa. Spokojní s ich prácou sú nielen rodičia, ale aj detváky si ich pochvaľovali.
Chce to dvesto percent opatrnosti ustrážiť päť "rozdovádených" deťúreniec a tak nás zaujímalo, kedy vyrobili svojim rodičom najväčšie vrásky na čele. "Zlé to bolo, keď si najstarší syn zlomil ruku, nebola to pekná zlomenina. Aj ďalší má za sebou menšiu zlomeninu, ale ináč po zdravotnej stránke s nimi väčšie problémy neboli," poznamenala hlava rodiny.
Maličká Annie sa práve v tom čase zabávala po svojom. Z kindervajíčka si zobrala polovičku umelohmotného obalu a v okamihu bol v jej puse. S očkami plnými strachu a ústami dokorán sa pustila do náreku. Mamka sa riadne zapotila, kým jej to vybrala z úst, pretože obal sa vzpriečil. Alison na nás pozrela a povedala: "No vidíte, tu to máte, to sú tie bežné pravidelné stresy."
Na otázku, ako dlho plánuje celá rodina zostať na Slovensku, D. Luptak povedal, že tri roky určite, ale pripustil, že možno aj oveľa dlhšie. To sa nepáčilo Augustovi, ktorému chýbajú jeho priatelia a najmä baseball. U nás sa už na futbal nestihol zapísať. Dá sa však predpokladať, že po tom, čo sa všetci Luptakovci juniori naučia hovoriť po slovensky, rady ich priateľov sa rozšíria aj o slovenské deti a možno to budú práve ony, komu sa nebude chcieť vrátiť domov. To však ukáže až čas...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.