len v pohári Coca-Coly. Keď začali do NHL prichádzať prví Európania, väčšina domácich bola proti. Za prvú hviezdu pochádzajúcu zo starého kontinentu mnohí označujú Švéda Borje Salminga. Do NHL prišiel v sezóne 1973-74 a začal hrať za Toronto Maple Leafs. Toľko krivdy, koľko sa tomuto obrancovi dostalo, nezažil asi žiaden Európan. O hráčoch spoza druhej strany Atlantiku bolo známe, že neobľubujú tvrdú hru na telo, napádanie a súboje pri mantineloch. Kanaďania preto začali Salminga " testovať ", koľko vydrží a či vôbec bude mať na to, aby v NHL zostal. Po skončení kariéry "zdobilo" tohto hokejového priekopníka na tvári skoro 300 stehov ! Hráč Toronta Dave Williams vyhlásil: "Je mi ho ľúto, keď si uvedomím, čo všetko si musel vytrpieť. Európania, ktorí prišli po ňom, sa mu môžu za všetko jedine poďakovať". A veru prišlo ich potom mnoho.
V posledných rokoch sa do NHL dostáva čoraz viac hráčov čiernej pleti. Nájdeme ich už na všetkých postoch, niektorí patria aj k "najlepším" bitkárom celej súťaže. Prvým černochom NHL bol William O´ Ree, ktorý nastúpil v roku 1957 v dvoch zápasoch za Boston. Po niekoľkých rokoch sa do súťaže ešte vrátil, ale jeho produktivita sa vedeniu klubu nezdala dostatočná a musel sa porúčať na farmu. Prvý úspešný hráč čiernej pleti bol útočník Tony McKegney, ktorý vkročil do NHL v roku 1978 v drese Buffala. Počas 13 ročníkov nastrieľal 320 gólov a pridal 319 asistencií v 912 zápasoch. Počas svojej kariéry musel často prehltnúť rasistické narážky kanadských puritánov. Rasizmus z NHL, žiaľ, stále nevymizol. Pred rokom bol suspendovaný drsňák Bryan Marchment za to, že v slovnej prestrelke nazval Donalda Brasheara čiernou opicou. No a určite si väčšina fanúšikov pamätá neslávne spomínaného bitkára Martyho McSorleyho. Niektorí sa domnievajú, že jeho "sekera" do hlavy Brasheara mohla mať tiež rasistický podtón. Medzi najznámejších "farebných" patrí útočník Anson Carter z Edmontonu, Jarome Iginla z Calgary, "olejár" Mike Grier či gólmani Kevin Weekes z Tampy Bay alebo Fred Brathwaite z Calgary. Len prednedávnom sa s aktívnou činnosťou rozlúčil veterán zámorských klzísk, čierny gólman Grant Fuhr. Počas 19 sezón v NHL získal päť Stanley Cupov a pripísal si 403 víťazstiev v 868 zápasoch.
Nestúpa len počet čiernych hokejistov, ale aj indiánov, alebo ak chcete pôvodných Američanov. Nedávno prišiel Ted Nolan, bývalý tréner Buffala, s myšlienkou zorganizovať mužstvo zložené iba z indiánov hrajúcich v NHL. Sám Nolan je príslušníkom kmeňa Ojibwe a dokonca si už vybral niekoľko vhodných kandidátov. Zaujímavé na tom je, že väčšina červenokožcov má vo svojich kluboch úlohu bitkárov. Veď si len zoberme Sandy McCarthyho (N.Y. Rangers), Gina Odjicka (Montreal), Chrisa Simona (Washington) či Ricka Pilona (N.Y.Rangers), to sú všetko ťažké váhy, ktoré sú postrachom súperových hráčov. A keď k tomu pripočítame výborných útočníkov ako Thea Fleuryho (N.Y. Rangers), Mike Ricciho (San Jose) alebo Mannyho Malhotru (N.Y.Rangers), vyzerá tento tím naozaj sľubne.
Klub New Jersey si nedávno upísal mladíka Maxa Birbraera. Ten sa tak stal prvým hráčom izraelskej národnosti, ktorý uzavrel zmluvu s tímom NHL. Nie je však prvým ázijským hokejistom, ktorý pôsobil v najkvalitnejšej hokejovej súťaži. Richard Park z Južnej Kórei hral počas piatich sezón v Pittsburghu, Anaheime a Philadelphii a len prednedávnom sa v kempe Nashville objavil Japonec Yurijo Nakajimaya, ktorý už reprezentoval krajinu vychádzajúceho slnka na piatich majstrovstvách sveta. Africký kontinent zastupuje tvrdý obranca Rumun N´dur, rodák z Nigérijskej Zarie, a brankár Olaf Kölzig (Johannesburg-JAR), ktorý ale už má nemecké občianstvo.
Možno sa v blízkej budúcnosti dočkáme aj zástupcu posledného kontinentu Austrálie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.