každý v hlave predstaví malú škatuľku s displejom a tlačítkami. Jednou z vymožeností týchto "skriniek" je prijímanie a posielanie krátkych textových správ (tzv. SMS). Posielať SMS - ky môžete aj z internetu (a väčšinou zadarmo). Z adresy http://sms.azet.sk môžete poslať 7 správ za deň na jedno mobilné telefónne číslo GT aj ET (nechcem robiť reklamu, tak radšej píšem skratky, veď by ste ich už mali ovládať). Ďalšie SMS brány sú: http://sms.zoznam.sk (10 správ za deň, GT a ET v SR), www.feeha.sk (neobmedzený počet správ, medzinárodné), www.globtelnet.sk - na jedno konkrétne číslo môžete poslať, ak ste registrovaný návštevník portálu, 10 (GT) a 5 (ET) správ denne zadarmo. Pokiaľ nie ste registrovaný, máte možnosť odoslať 3 (GT) a 2 (ET) správy denne zadarmo, www.freesms.sk - SR a CZ, iba 3 správy na jedno číslo za deň, www.gsmworld.miesto.sk - neobmedzene, medzinárodne, www.best.sk/sms - ET, GT, neobmedzene.
S mobilom môžete dokonca aj surfovať po vlnách internetu! Na to je tu služba WAP.
V slovenskom internete začínajú pribúdať funkčné WAP služby - internetové stránky dostupné z mobilných telefónov prostredníctvom otvoreného komunikačného štandardu Wireless Application Protocol.
Každý, kto má prístup na internet, si môže ľahko odskúšať, ako WAP funguje. Buď si stiahne a nainštaluje niektorý zo špecializovaných prehliadačov (napríklad WinWAP Browser zo servera www.tucows.sk), alebo čo je oveľa jednoduchšie, navštívi webstránku s emulátorom WAP prehliadača. Na www.gelon.net sa nachádzajú hneď tri: s vizážou telefónov Nokia 7110, Ericsson
R320s a R380s. Väčšina WAP obsahu je voľne prístupná, časom sa zrejme objavia aj platené služby s exkluzívnym obsahom. Za spojenie s akoukoľvek WAP bránou používateľ platí GSM operátorovi ako za volanie do telekomunikačnej siete. Podľa pripojenia zvoleného prevádzkovateľom brány to môže byť pevná, vlastná aj konkurenčná mobilná sieť. Podmienkou využívania WAP sú aktivované dátové prenosy, čo zatiaľ nie je lacná záležitosť. Obsah WAP stránok sa zatiaľ zďaleka nedá porovnať s WWW servermi a vzhľadom na obmedzenia používanej technológie taký ani nikdy nebude. Napriek tomu sa vo svetovom, českom, ale aj slovenskom WAP svete už dajú nájsť zaujímavé služby. Napríklad prostredníctvom WAP portálu Nextry možno pomocou mobilného telefónu čítať a odosielať elektronickú poštu (služba je určená len pre klientov tohto poskytovateľa), či zapojiť sa do on - line diskusie. Portál obsahuje súbor liniek na iné WAP stránky, zároveň umožňuje prejsť na ľubovoľnú stránku vložením presnej adresy podobne ako v internetovom prehliadači.
Na aktivovanie prístupu k WAP bráne treba do mobilného telefónu vložiť približne desať údajov. Nextra tento problém rieši zverejnením podrobného postupu pre každý WAP telefón na firemnej WWW stránke. Ľudí, ktorých poznatky o mobile sa končia pri druhej úrovni menu (a tých je medzi bežnými používateľmi väčšina), by to mohlo odradiť. Starosti so zadefinovaním WAP brány za nich môže vyriešiť GSM operátor, ak SIM karty k WAP telefónom naprogramuje ešte pred ich predajom. Slovenskí GSM operátori urobili veľmi málo pre rozšírenie WAP. Pod podporou zo strany operátorov si pritom treba predstaviť najmä sprevádzkovanie vlastných WAP brán, tvorbu užitočného obsahu, špeciálnu tarifikáciu WAP spojení a systematickú podporu predaja WAP telefónov.
A teraz linky:
* www.ecity.cz - virtuálne mestečko, kde plníte úlohy, kupujete a predávate pozemky (niečo ako hra dostihy)
* www.sutaze.sk - on - line súťaže o hodnotné ceny, zoznam súťaží na internete
* www.demon.sk - slovenský fulltextový vyhľadávač
Tento článok nájdete aj na mojej webstránke http://mujweb.cz/www/marosko/. Ak máte nejaké pripomienky alebo nápady, očakávam ich na adrese maroshalzacentrum.sk alebo ich hádžte do ťaháckej schránky.
Autor: Maroš Halža
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.