Dvojročný odpočet svedčí o tom, že štátna správa na hornom Zemplíne nezaháľala
Vranov nad Topľou - V novembri uplynuli dva roky, keď sa aj v sídle horného Zemplína konštituovala štátna správa tohto volebného obdobia. Napriek rôznym prekážkam, ktoré sa odvíjali predovšetkým od zložitej finančnej situácie v štáte, Okresný úrad vo Vranove nad Topľou nerezignoval, ale v záujme komplexného rozvoja regiónu sa pokúšal ísť neraz aj nad rámec svojich možností. V odpočte dvojročnej činnosti štátnej správy uviedol prednosta Igor Pribula, že najboľavejšou oblasťou v okrese naďalej zostáva školstvo. O tom sme v našom denníku už informovali. Teraz sme prednostovi položili niekoľko otázok, týkajúcich sa ďalších oblastí.
Jedným z dôležitých zameraní práce okresného úradu v priebehu posledných dvoch rokov bolo aj doriešenie vlastníckych vzťahov. V akom stave je dnes?
"V rámci agendy odboru pozemkového, poľnohospodárskeho a lesného hospodárstva sme jedenástim neštátnym subjektom prinavrátili vyše 167 hektárov lesa. Výsledkom zrýchlených postupov bolo, že sme pre 87 fyzických osôb vyčlenili takmer 102 hektárov pozemkov. Vybavili sme aj pätnásť reštitučných vecí. Taktiež sme ukončili registre obnovenej evidencie pozemkov v štyroch katastrálnych územiach. Pre deväť obcí okresu sme vydali rozhodnutia o schválení registra obnovenej evidencie pozemkov, čím sa podarilo doriešiť vlastnícke vzťahy, týkajúce sa pozemkov, ktoré nie sú evidované podľa osobitných predpisov v súbore geodetických a popisných informácií."
Ako prebieha vo vašom okrese spracovanie Národného emisného inventarizačného systému?
"Ide o oblasť životného prostredia a tieto práce sa realizujú v rámci programu PHARE. Do toho sú zahrnuté parametre veľkých a stredných zdrojov znečistenia ovzdušia. Momentálne prebieha druhá etapa. Po jej spracovaní poskytne systém aktuálne informácie o stave ovzdušia v našom okrese. V rokoch 1999 a 2000 sa pracovníci odboru životného prostredia pravidelne stretávali so starostami obcí v snahe oboznámiť ich s projektom ISPA, pričom aktívne iniciovali spracovanie projektu pre odkanalizovanie povodia riek Topľa a Ondava.
V okrese máte dve združenia so zameraním na regionálny rozvoj. Čo už dosiahli?
- V spolupráci s Krajskou rozvojovou agentúrou Prešov vypracovalo Regionálne združenie Veľká Domaša projektový formulár pre PHARE 2001 pre Veľkú Domašu. Odbor regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov zabezpečil ďalej stretnutia starostov okresu so zástupcami Krajskej regionálnej agentúry Prešov a Business Inovations Center Košice za účelom prípravy projektov, podporovaných Európskou úniou. Taktiež bol spolutvorcom projektov pre program cezhraničnej spolupráce v rámci PHARE CBC, či projektov pre Višegrádsky fond. Odboru nemožno uprieť ani prvotné iniciovanie celookresného projektu Mobilizácia občanov, v ktorého pracovných komisiách má svoju aktívnu účasť.
Autor: šin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.