Novom roku 2001 na nich čaká množstvo úloh v súvislosti s preberaním ústredne vydaných Smerníc nového prístupu do štátneho právneho poriadku. Ako nám potvrdil riaditeľ KI SOI v Prešove Ján Dobrovič, od roku 1996 zaznamenali v kraji veľkú fluktuáciu inšpektorov. Z niekdajších 32 pracovníkov, teraz vykonáva činnosť 24, pričom sú na nich kladené čoraz vyššie kvalifikačné nároky, nehovoriac o práci počas víkendov a sviatkov. Kým priemerný plat pracujúceho Slováka je dnes okolo 14 tisíc korún, inšpektor SOI v Prešovskom kraji sa musí uspokojiť s necelými 8 tisícami.
Ani začiatok nového milénia nebude pri nárokoch na pracovné výkony jednoduchší. J. Dobrovič nám priblížil najdôležitejšie úlohy do budúcnosti. "Podľa pokynov budeme sledovať plnenie nariadení vlády k zákonu o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody, ďalej budeme dozorovať dodržiavanie ustanovení zákona o odpadoch. Nové pravidlá nám umožnia tovar, ktorý má byť znehodnotený a je nebezpečný pre spotrebiteľa označiť ako odpad a tak zabrániť, aby sa dostal do predaja. Pripravuje sa zákon o chemických látkach, ktorý všade v Európe patrí k najdôležitejším. Prednosť bude mať vždy ochrana trhu a to v zárodku distribučného reťazca, to znamená u dovozcu a výrobcu," uviedol pre náš denník riaditeľ KI SOI v Prešove Ján Dobrovič. Po nadobudnutí účinnosti zákona o technických požiadavkách na výrobky a posudzovanie zhody začiatkom tohto roku došlo v rámci SOI k inštitucionálnemu prebudovaniu systému činnosti. V súčasnosti SOI nevykonáva kontrolu v svojich laboratóriách, ale spolupracuje s autorizovanými osobami, ktoré majú licenciu na výkon kontroly nielen pri uvedení výrobku na trh, ale aj do konkrétnej prevádzky. V tej súvislosti nás zaujímalo, ako je možné, že cez tento systém preniknú na domáci trh aj nebezpečné výrobky, akými boli v Prešovskom kraji rýchlovarné konvice obsahujúce škodlivé látky v plastovom obale či detské hrkálky. "Dovozca je povinný predložiť autorizovanej osobe vzorky každého výrobku. Zo zákona by mal do 30 dní nadobudnúť certifikát podľa platnej normy, alebo protokol o vykonanej skúške a až potom môže sortiment dodať do predajnej siete. Z colného skladu často dostaneme informácie o uskladnenom tovare, potom čakáme či dovozca predloží doklad o zhode, alebo pustí výrobok do predaja. Až potom môžeme zasiahnuť, prípadne stiahnuť výrobok z obehu. Niekedy sa stane, že nám časť zásielky unikne. Plánované memorandum o spolupráci s colnými orgánmi pravdepodobne zvýši efektivitu našej kontroly," vysvetlil nám Ján Dobrovič.
V súčasnosti sa rozšíril podomový predaj "zaručene kvalitných výrobkov za výhodné ceny", preto nás zaujímalo ako SOI chráni spotrebiteľov pri takomto spôsobe predaja a oslovili sme pracovníčku z oddelenia vybavovania sťažností na KI SOI v Prešove Máriu Pacindovú. "Tento rok sme zaznamenali 168 podaní občanov, z toho 9 bolo anonymných. Viac ako tretina z nich bola opodstatnená a týkala sa zväčša nespokojnosti s vybavovaním reklamácií za vady tovaru počas záručnej doby. Špecifikum tvoria zmluvy pri podomovom predaji vlnených prikrývok, riadu či iných výrobkov. Díleri často zneužívajú nevedomosť občanov a uzatvárajú so zákazníkmi zmluvy zvýhodňujúce predajcu. Niekedy využívajú psychologický moment prekvapenia a spotrebiteľom tvrdia, že nemôžu odstúpiť od zmluvy. Nie je to tak. Spotrebiteľ má právo odstúpiť od takej zmluvy, dokonca aj vtedy, keď je tovar bez chýb," vysvetlila M. Pacindová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.