rokov. Z celkového počtu evidovaných nezamestnaných tvorí skupina mladých ľudí viac ako 40 percent. Preto Národný úrad práce v zmysle vládnej koncepcie politiky zamestnanosti realizoval pilotný projekt nazvaný "Krátkodobý program podpory nezamestnanosti mladých ľudí". Zameraný bol na evidovaných nezamestnaných mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov, ktorých úrady práce evidujú v počte viac ako 180 000 nezamestnaných.
Projekt trval od apríla do konca roku v šiestich okresoch na Slovensku. V Prešovskom kraji to boli okresy Prešov a Svidník. Financoval ho Národný úrad práce, ktorý na projekt vyčlenil viac ako 17 miliónov korún. Pre spomínané okresy Prešovského kraja pripadli po tri milióny.
Pripomíname tiež, že v začiatkoch realizácie projektu, sa počítalo s 50 až 60 percentnou úspešnosťou zamestnania mladých ľudí v celoslovenskom meradle. Prešovčania boli podstatne pesimistickejší. Za reálnu považovali 30 až 40 percentnú hranicu. Zaujímalo nás, nakoľko sa naplnili očakávania z realizácie tohto projektu. Iveta Baranová vedúca oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj Krajského úradu práce v Prešove .
nám povedala, že celkové vyhodnotenie bude známe až koncom januára. Národný úrad práce totiž vyhovel požiadavke zamestnávateľov predĺžiť dobu pôsobenia projektu. Potvrdili sa tým aj výhrady pracovníkov Krajského úradu práce v Prešove o nevhodnom načasovaní projektu. "Rekvalifikácie sa skončili až 15. decembra. Ale zamestnávateľom nevyhovovalo uzatvárať pracovné zmluvy s mladými ľuďmi počas vianočných sviatkov, preto požiadali o možnosť predĺžiť termín do 15. januára 2001. Národný úrad práce ich požiadavke vyhovel," skonštatovala I.Baranová.
Zároveň dodala, že podľa predbežných odhadov, sa okresom Prešovského kraja zúčastneným v projekte, predsa len podarilo priblížiť k celoslovenskému priemeru. Neoficiálne údaje z novembra totiž hovoria o približne 50 percentnej úspešnosti. Na našu otázku, či z tohto projektu vzišiel ešte ďalší výstup, ktorý by bolo možné neskôr využiť, I. Baranová uviedla, že sa potvrdilo tvrdenie pracovníkov úradu práce, že absolvent školy nemôže byť chápaný ako evidovaný nezamestnaný. "Mladý človek bez praxe nemal možnosť získať nejaké pracovné návyky. Keďže zamestnávatelia požadujú ľudí s praxou a absolventi sú bez praxe, len ťažko sa môžu uplatniť na trhu práce. Preto by mali byť chápaní ako mladí ľudia, ktorí sa len pripravujú na trh práce. S touto skupinou je potrebné hneď začať pracovať, najmä v oblasti poradenskej a motivačnej. Toto sa nám v programe osvedčilo nielen u mladých, ale aj u dlhodobo evidovaných nezamestnaných."
V tejto súvislosti I. Baranová upresnila, že tak ako mladí, tak aj dlhodobo nezamestnaní ľudia, strácajú schopnosť komunikácie s perspektívnym zamestnávateľom, strácajú istotu pri hľadaní zamestnania, ale aj pracovné návyky. "Sami už nevedia, čo vlastne vedia robiť. Preto sa od budúceho roku bude meniť systém práce s najrizikovejšími skupinami evidovaných nezamestnaných. Patria k nim mladí ľudia do 30 rokov, absolventi škôl, Rómovia a Prešovský kraj je tiež špecifický tým, že evidujeme veľa nezamestnaných manželských párov. Je našou snahou dosiahnuť, napríklad aj pri verejnoprospešných prácach, aby aspoň jeden z manželov dostal šancu pracovať."
Nový systém práce s rizikovými skupinami bude spočívať na individuálnom akčnom pláne. Ten by mal trvať od troch týždňov do 60 až 90 dní. V tom čase sa bude každý individuálne pripravovať na to, aby si sám vedel hľadať prácu. V istých časových intervaloch sa bude vyhodnocovať, či bol úspešný. V negatívnom prípade sa budú hľadať príčiny neúspechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.