stupňa Celzia. V uplynulých dňoch o tom informovali predstavitelia francúzskych meteorologických služieb. Prvé meteorologické merania sa vo Francúzsku začali v roku 1870.
Priemerná teplota sa za 100 rokov zvýšila o 0,6 stupňa Celzia v severnej a o 1,0 - 1,1 stupňa Celzia v južnej časti krajiny, citoval riaditeľa francúzskych meteorologických služieb Pierra Bessemoulina denník Le Monde. Ďalšou zaujímavosťou je, že zvýšenie priemernej teploty sa viac týka miernejších teplôt v noci ako vyšších teplôt cez deň.
V južnej časti krajiny rozkvitli v decembri dokonca aj kvety. V niektorých mestách vo východnej časti krajiny, vyznačujúcej sa kontinentálnym počasím, zaznamenali teplotné rekordy za posledných 30 rokov, keď priemerná teplota predstavovala 9,5 stupňa Celzia, kým normálna je 0,9 stupňa Celzia.
Tendencia otepľovania nie je vo Francúzsku nijakou výnimkou: rovnaký jav sa prejavuje na celej Zemi už od roku 1980. Oteplenie sa zvlášť prejavilo v rokoch 1990, 1995, 1997 a 1998.
V roku 2000 priemerná teplota na povrchu Zeme prekročila o 0,32 stupňa Celzia priemernú teplotu, ktorú odborníci stanovili v období rokov 1961-90.
Odborníci hovoria, že otepľovanie Zeme je následok emisií plynov, spôsobujúcich skleníkový efekt. Ak sa neprijme politické rozhodnutie na zníženie emisií plynov, spôsobujúcich skleníkový efekt, teplota by sa mohla zvýšiť do roku 2100 o 1,5 až šesť stupňov Celzia.
Ak zvýšenie priemernej teploty ostane limitované na dva stupne Celzia, "nik nevie presne povedať, čo sa stane". Niektorí experti vyjadrujú názor, že sa zvýšia prípady extrémnych klimatických javov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.