ktoré je najväčším hudobným symbolom lásky, porozumenia, bratstva a priateľstva Symfónia č. 9 d mol s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena.
"Koncert získal podporu Medzinárodného višegrádskeho fondu. Naším príspevkom k zintenzívneniu spolupráce medzi krajinami višegrádskej štvorky budú účinkujúci z členských krajín. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáša Koutníka privítame špičkových sólistov: poľskú sopranistku Iwonu Noszczyk, slovenskú altistku Martu Beňačkovú, bieloruského tenoristu Valentina Prolata a českého basistu Luďka Veleho. Zborové party bude spievať maďarský Miskolci Bartók Kórus so zbormajstrom Zoltánom Sándorom," informoval nás riaditeľ ŠFK Július Klein.
Ludwig van Beethoven napísal svoju poslednú symfóniu v čase, keď už mohol bilancovať, dať bodku za svojím fantastickým dielom. Chcel do nej vložiť posolstvo pre budúce generácie, pre celý svet. Siahol po Schillerovej Óde na radosť, ku ktorej sa vracal dlhé roky ako k zdroju inšpirácie a poznania. Symfónia je novátorská v tom, že mu nestačil orchester, musel pridať hlasy a slová, aby bolo celkom jasné, čo chce vo svojom najväčšom diele odkázať ľuďom. Vo veľkolepých zvukových obrazoch, v strhujúcej sile vyjadril Ludwig van Beethoven nádej v silu priateľstva, spolupatričnosti, spolupráce.
Základnú myšlienku i hudobnú tému nosil v sebe od mladosti. Naplnenie ideálov rovnosti, slobody a bratstva prinesie skutočnú radosť. V čase premiérového uvedenia symfónie bol 53-ročný Beethoven už celkom hluchý a zo svojho diela nepočul ani tón.
"Celý svet oslavoval nové storočie v roku 2000, teraz už prípravy nie sú také hektické. Myslíme si, že nové storočie a tisícročie by sme mali privítať. Beethovenovu Deviatu symfóniu sme vybrali pre jej idei priateľstva, lásky, porozumenia. Vďaka podpore Medzinárodného višegrádeskeho fondu sa finančne náročný projekt podarilo zrealizovať. Kvarteto vynikajúcich umelcov, včítane slovenských, sľubuje neopakovateľný zážitok," dodal Július Klein.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.