Korzár logo Korzár

Svet sa rozlúčil s rokom 2000 a dvadsiatym

storočím, búrlivo privítal nové miléniumSydney - Dvojnásobný dôvod na oslavu príchodu nového rokavčera mali obyvatelia Austrálie, ktorí si

storočím, búrlivo privítal nové milénium

Sydney - Dvojnásobný dôvod na oslavu príchodu nového roka

včera mali obyvatelia Austrálie, ktorí si zároveň pripomínajú 100. výročie vzniku federatívneho štátu. Podľa policajných zdrojov sa na oslavách v uliciach Sydney pri tejto príležitosti zišlo asi pol milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom roku 1901 sa šesť samostatných britských kolónií spojilo do Austrálskeho zväzu. Britská kráľovná Alžbeta II. zaželala v tejto súvislosti obyvateľom najmenšieho kontinentu šťastný a úspešný začiatok druhého storočia v rámci federácie.

SkryťVypnúť reklamu

Britská panovníčka zostáva aj naďalej pre Austrálčanov hlavou štátu po tom, čo sa v minuloročnom referende vyjadrili proti vytvoreniu nezávislej republiky.

V kontraste s chladným počasím, ktoré na niektorých miestach Európy a Severnej Ameriky znemožnilo novoročné oslavy, sa museli Austrálčania vyrovnávať s letnými horúčavami, počas ktorých sa teplota vyšplhala až k 30 stupňom Celzia.

Austrálskemu konzervatívnemu premiérovi Johnovi Howardovi blahoželali k výročiu lídri niekoľkých krajín, vrátane kubánskeho prezidenta Fidela Castra a amerického prezidenta Billa Clintona.

Azda najzaujímavejšie posolstvo Austrálčanom poslal španielsky premiér José María Aznar, ktorý sa neváhal v histórii vrátiť o 400 rokov do minulosti a spojiť s Austráliou historicky aj svoju krajinu. "Samotný názov tejto veľkej krajiny môžeme nájsť už u španielskeho navigátora Pedra Fernandeza de Quirosa, ktorý v roku 1606 pomenoval novoobjavené územia v južných moriach ako Austráliu," napísal Aznar.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťtisíce Austrálčanov v

nedeľu v Sydney sledovali veľkolepý ohňostroj, ktorým mesto privítalo nový rok 2001.

Približne 80.000 projektilov vyrážalo do vzduchu za neustáleho potlesku asi desať minút z jednej z dominánt Sydney - mostu Harbor Bridge. Niektorí z návštevníkov čakali na tomto mieste už od skorého rána, aby si obsadili čo najvýhodnejšie miesto.

Scéna v okolí Harbor Bridge a neďalekej svetoznámej Opera House, keď rodiny s deťmi, tínedžeri aj policajti sledovali paletu svetiel na rozžiarenej nočnej oblohe, pripomínala slávnostné chvíle, ktoré mesto len prednedávnom zažívalo pri letných olympijských hrách.

V prístave v Sydney sa pri príležitosti uvítania nového roka zhromaždili stovky lodí a člnov.

Najvychytenejšie miesta na sledovanie novoročnej show - schody v Opera House a okolitý komplex - sa čoskoro úplne zaplnili a museli byť uzavreté pre ďalších návštevníkov už niekoľko hodín pred polnocou.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších niekoľko tisíc ľudí sa medzitým zabávalo na šesť kilometrov vzdialenej pláži Bondi Beach, obľúbenej destinácii zahraničných cestovateľov.

Blízky východ sa rozlúčil s novým rokom presne tak, ako doň vstúpil - s ohrozenou nádejou na mier medzi Arabmi a Židmi. Vstup do nového milénia tu bol poznačený ďalšími násilnosťami, ktoré priniesli nové obete na životoch.

Masová svadba pri stenách Veľkého čínskeho múru

V Číne pri príležitosti začiatku nového roka zorganizovali laserovú show a masovú svadbu pri stenách Veľkého čínskeho múru. Prezident Ťiang Ce-min pri tejto príležitosti vyjadril nádej na opätovné zjednotenie s Taiwanom. Čínska komunistická strana súčasne opäť zdôraznila, že je jedinou silou, ktorá je schopná viesť krajinu.

Oslavy v južnej Ázii boli skromnejšie. India a Pakistan stále pokračujú v ozbrojenom konflikte, Srí Lanka vedie boj proti tamilským povstalcom a Afganistan sa zmieta v desaťročie trvajúcej občianskej vojne.

Viac ako 400 ľudí bolo zranených pri novoročných oslavách na Filipínach, kde obyvatelia vstupovali do nového roka paradoxne s nádejami na ukončenie násilností a politickej nestability.

Silvester sprevádzali v Turecku tregédie

Istanbul- Sedem zranených si vyžiadal explózia, ktorá v noci navčera otriasla centrom Istanbulu počas osláv Silvestra. Jedna žena utrpela pri výbuchu ťažké zranenia a museli ju operovať, oznámila agentúra Anatólia.

Ako informovala televízna stanica NTV, pravdepodobne rúrková bomba explodovala na námestí Taksim v európskej štvrti Beyoglu niekoľko minút po polnoci miestneho času (23.00 h SEČ). Na tomto mieste sa na Silvestra tradične zhromažďuje veľa ľudí. V minulosti sa atentáty v Istanbule pripisovali ľavicovým a pravicovým skupinám ako aj kurdským separatistom.

Už počas nedele zneškodnila polícia bombové nálože v istanbulskej štvrti Fatih a v meste Zonguldak na brehu Čierneho mora.

Pápež vyzval na mier a spravodlivosť

Vatikán (TASR) - Pápež Ján Pavol II. sa včera o polnoci na začiatku tretieho tisícročia pomodlil z okna svojho bytu vo Vatikáne za mier pre všetky krajiny na zemi. Nová kapitola v kresťanskom letopočte musí priniesť "historickú zmenu", povedal 80-ročný pápež k ľuďom, ktorí sa zhromaždili na Námestí svätého Petra.

Vzhľadom na nádeje a tragédie, radosť a utrpenie zostáva veriť, že Boh je s ľuďmi a pomáha im. Pápež vyslovil želanie, aby nové tisícročie prinieslo všetkým národom mier, spravodlivosť, bratstvo a blahobyt.

Nádejou budúcnosti je mládež. Ján Pavol II. vyzval mladých ľudí, aby slúžili pravde a dobru.

Svoje posolstvo zavŕšil pápež modlitbou pre ľudstvo, "ktoré ide do tretieho tisícročia neistým krokom". V modlitbe povedal, aby ľudstvo bolo bratskejšie a solidárnejšie.

Vystúpenie pápeža trvalo päť minút. Počas neho bolo z okolitých ulíc počuť hlučné oslavy nového roka. Ján Pavol II. bol viditeľne zoslabnutý a hovoril veľmi ticho. Oproti pôvodným správam neudelil požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu).

Vítanie v ČR hasičov a záchranárov príliš nezamestnalo

Praha - Bez väčších problémov a bez vážnejších zranení privítali občania Českej republiky príchod nového roku a nového milénia. Najviac oslavujúcich bolo v Prahe na Staromestskom a Václavskom námestí. Rekordný záujem o privítanie nového milénia v Prahe prejavili turisti z celého sveta - najatraktívnejším miestom bol Karlov most, kde sa okolo polnoci nedalo už ani pohybovať.

Podľa pracovníkov pražskej záchrannej služby, ošetrovať museli len menšie zranenia a drobnejšie popáleniny, pod ktoré sa podpísal alkohol a nesprávna manipulácia so zábavnou pyrotechnikou. Najčastejšie bolo poškodenie sluchu v dôsledku výbuchu petardy a v niekoľkých prípadoch aj poranenie očí. V Prahe došlo k 11 malým požiarom, ktorých celková škoda predstavuje 110.000 korún.

V Ostrave sa jeden z oslavujúcich na námestí popálil svetlicou. Najvážnejšie zranenia utrpel v jednej z mestských častí Ostravy opitý chodec, ktorého zrazilo auto.

Organizované ohňostroje sa konali v desiatkach miest - ten najväčší zažila Praha. Pre desaťminútový ohňostroj na Letnej bolo využitých niekoľko ton pyrotechnického materiálu a viac ako 400 druhov svetlíc, petárd, rakiet a delobuchov.

Nealkoholickým šumivým vínom oslávili príchod nového milénia na pracovisku asi štyri desiatky redaktorov, moderátorov a technikov redakcie spravodajstva Českej televízie (ČT), ktorí už niekoľko dní odmietajú akceptovať nové vedenie televízie a blokujú vysielacie pracovisko ČT. V budove spravodajstva ČT na Kavčích horách v Prahe došlo k veľmi neštandardnej situácii. Bezpečnostná služba generálneho riaditeľa ČT Jiřího Hodača zablokovala vchod do tzv. newsroomu a kto ho opustil, nemohol sa vrátiť späť. Rebelanti sa tak nemohli dostať ani na toalety.

Organizované ohňostroje sa konali v desiatkach českých miest. Ten najväčší zažila Praha. Pre desaťminútový ohňostroj na Letnej bolo využitých niekoľko ton pyrotechnického materiálu a viac ako 400 druhov svetlíc, petárd, rakiet a delobuchov.

Nealkoholickým šumivým vínom oslávili príchod nového milénia na pracovisku asi štyri desiatky redaktorov, moderátorov a technikov redakcie spravodajstva Českej televízie, ktorí už niekoľko dní odmietajú akceptovať nové vedenie televízie a blokujú vysielacie pracovisko ČT.

V budove spravodajstva ČT na Kavčích horách v Prahe došlo k veľmi neštandardnej situácii. Bezpečnostná služba generálneho riaditeľa ČT Jiřího Hodača zablokovala vchod do tzv. newsroomu a kto ho opustil, nemohol sa vrátiť späť. Rebelanti sa tak nemohli dostať ani na toalety.

Sympatizanti protestujúcich novinárov im poskytli suché chemické záchody a po lanách ich cez okná spravodajského velína dopravili do prvého poschodia. Českí občania svoju podporu rebelom v priebehu celej nedele vyjadrovali stovkami sviečok, ktoré zapálili pred budovou, ale aj potravinami a sladkosťami.

Chirac verí v užitočný rok 2001

Paríž - Francúzsky prezident Jacques Chirac dúfa, že rok 2001 bude užitočný pre jeho krajinu a celú Európu. "Verím v pokrok v ochrane životného prostredia, v našom každodennom živote a v kvalite života," povedal Chirac v tradičnom novoročnom príhovore, ktorý v nedeľu vysielala televízna stanica TF1.

V novom roku treba začať robiť reformy pre prípravu na budúcnosť, "ktoré mnohí naši susedia už vykonali". Chirac konkrétne spomenul zabezpečenie dôchodkov a daňovú reformu. "Vďaka súčasnej hospodárskej situácii máme potrebné finančné prostriedky, aby sme mohli konať," povedal francúzsky prezident.

Chirac sa vyjadril aj k často kritizovanému francúzskemu predsedníctvu v Európskej únii (EÚ), ktoré dnes o polnoci prechádza na Švédsko. Výsledkom polročného predsedníctva Paríža je podľa Chiraca "dobrá zmluva", ktorú sa podarilo dosiahnuť na decembrovom summite v Nice.

Pri oslavách v holandskom Volendame zahynulo päť ľudí

Volendam - Najmenej päť osôb včera prišlo o život a ďalších 130 bolo zranených pri požiari, ktorý vypukol krátko po polnoci počas novoročných osláv v trojpodlažnej budove v holandskom meste Volendam. V čase incidentu sa v objekte nachádzalo približne 700 ľudí.

Zabávajúci sa tínedžeri boli v snahe utiecť pred plameňmi nútení vyskočiť cez okno. Holandská polícia v tejto súvislosti vyšetruje, prečo boli v čase nehody zablokované okrem jedného všetky únikové východy.

Očití svedkovia tvrdili, že počuli explózie, čím vznikli obavy, že vnútri budovy mohla byť použitá zábavná pyrotechnika. Požiarnici museli po príchode na miesto nehody resuscitovať ľudí ležiacich v bezvedomí na strechách susedných budov.

Volendam je malé rybárske mestečko, ležiace 15 kilometrov severne od Amsterdamu. Holandská agentúra ANP oznámila, že volendamské úrady požiadali o lekársku pomoc okolité mestá.

2 sla 010919 jan 01

V Rusku privítali ako prví Nový rok obyvatelia Čukotky

Moskva - Rok 2001 privítali už aj na ruskom Ďalekom východe. Na severosibírskom polostrove Čukotka začalo nové storočie a tisícročie o 13.00 hod. SEČ. Najvýchodnejší bod ruskej hranice pred Aljaškou leží vzdialený od Moskvy približne 6.500 kilometrov a s deväťhodinovým časovým posunom.

S postupom príchodu nového roku cez niektoré z 11 časových pásem, v ktorých sa nachádza Ruská federácia,predvčerom ruský prezident Vladimir Putin vo svojom príhovore k obyvateľom poukázal na pokroky, ktoré ich krajina dosiahla. Zároveň však zdôraznil, že mnohé problémy majú ešte iba pred sebou.

"Lúčime sa s ďalším rokom, rokom šťastných aj tragických udalostí, rokom zložitých rozhodnutí. Ale veci, ktoré sa len prednedávnom zdali byť nemožné, sa pomaly stávajú realitou nášho života," povedal Putin.

Putin pripomenul, že aj počas týchto slávnostných chvíľ označujúcich začiatok nového roka nemá ani zďaleka každý obyvateľ jeho krajiny pred sebou štedré jedlo, a "mnohým rodinám chýba šťastie a úspech". Ako poznamenal, problémy možno prekonať len spoločným úsilím.

Rok 2001 bude rokom vys vetľovania a upokojovania

Belehrad - Rok 2001 bude podľa novoročného príhovoru juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu rokom "vysvetľovania a upokojovania". Koštunica vyzval občanov Juhoslávie, aby hľadali pospolitosť a dodržiavali dohody. Takéto dohody sa musia rodiť v parlamente, zdôraznil prezident v televíznom prejave.

Udržanie ústavného štátu, vybudovanie demokratických inštitúcií a nezávislého súdnictva považuje Koštunica za hlavné úlohy roku 2001. Ďalej treba modernizovať školstvo, novelizovať zákony, zlepšiť hospodársku, rozvojovú a sociálnu politiku a uskutočniť naozajstnú privatizáciu.

Atmosféru posledného dňa roku 2000 v prevažne pravoslávnom Srbsku skalila informácia agentúry Beta o únose šiestich Srbov v päťkilometrovej nárazníkovej zóne medzi južným Srbskom a provinciou Kosovo. Unesení Srbi smerovali z mesta Preševo do Gnjilane v Kosove.

Rio de Janeiro v karnevalovej atmosfére

Rio de Janeiro - V karnevalovej atmosfére vstúpili o polnoci do roku 2001 obyvatelia brazílskeho Rio de Janeira. Na svetoznámej pláži Copacabana vybuchovali ohňostroje a znela samba.

Počas búrlivých osláv bolo podľa brazílskej polície zranených 71 ľudí. Mnohí z nich utrpeli popáleniny, keď návštevníci luxusného hotela Meridien zo strechy zhadzovali pyrotechniku na zabávajúci sa dav.

Aj napriek daždivému a veternému počasiu novoročné oslavy prilákali približne 1,8 milióna ľudí. Polícia však uvádza, že nedošlo k žiadnym vážnym zločinom a počet zranení v dôsledku používania pyrotechniky bol menší než zvyčajne.

Tohtoročná rozlúčka so starým rokom bola v Riu de Janeiru financovaná sumou približne 666.000 dolárov. Úrady sa snažili prilákať hlavne turistov zo Spojených štátov, ktorí mali byť pre mesto počas osláv najväčším zdrojom príjmov.

Tradičný pád veľkej svetelnej lopty

New York - Ohňostrojmi a hlučnou zábavou privítali obyvatelia rôznych kútov sveta rok 2001, ktorý je zároveň aj začiatkom nového storočia a tisícročia.

Legenda svetového boxu Muhammad Ali sa zúčastnil na tradičnej rozlúčke so starým rokom na newyorskom námestí Times Square. Na námestí sa zhromaždilo približne polmilióna ľudí, aby sledovali tradičný pád veľkej svetelnej lopty vysiacej na stožiari vysoko nad najvyšším domom námestia, ako sa pomaly posúva každou sekundou k číslici 2001. Tlačidlo, ktorým sa začal pád svetelnej lopty, v tomto roku stlačil práve bývalý svetový šampión v ťažkej váhe.

Tradícia pádu veľkej svetelnej lopty na Nový rok sa v New Yorku datuje od roku 1907. Zatiaľ nikdy nič túto tradíciu nenarušilo. Ako poznamenal starosta najväčšieho mesta USA Rudolph Giuliani, New York zažíva každý rok čoraz väčšie novoročné oslavy.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu