jeho rozvoj má zvlášť región okolo rekreačnej oblasti Domaša, lenže aj tu turistika - a tým aj samotný región - napriek prírodným danostiam upadá. Čo s tým mienia robiť zodpovední činitelia? Opýtali sme sa na to vedúceho odboru životného prostredia Okresného úradu v Stropkove Michala Malinu.
- Sociálno-ekonomické problémy okresov Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou vyústili do takého rozsahu, že si vyžadujú priamu kontrolu a vyhodnocovanie úloh smerujúcich k riešeniu vládou SR. Vzhľadom na nevyhovujúci dopravný systém je náš región málo atraktívny pre ekonomické aktivity v oblasti priemyslu. Jednou z ciest oživenia regiónov je využitie ich špecifík. Špecifikom regiónu okolo Domaše je práve existencia vodnej nádrže, kde by v záujme budúceho ekonomického a sociálneho rozvoja spomínaných okresov bolo potrebné vytvoriť predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu a to vybudovaním nadradenej dopravy a technickej infraštruktúry. Lenže pri súčasných podmienkach to nie je možné bez pomoci štátu.
* Ako je známe, touto problematikou sa svojho času zaoberala aj vláda Slovenskej republiky.
V zmysle nariadenia vlády z roku 1998 je potrebné považovať Domašu za jeden z hlavných rekreačných krajinných celkov. Napriek tomu doteraz na tomto území platí stavebná uzávera a tento rozpor je potrebné riešiť komplexne pre celú oblasť Domaše, ktorá má nadregionálny, medzinárodný význam. K najsilnejším stránkam územia patrí atraktivita prírodného prostredia a klimatické pomery, neznečistená príroda ako aj bohatá flóra a fauna. Zázemie nádrže poskytuje podmienky pre turistiku a rekreačné športovanie. K dominujúcim patria vodné športy a športový rybolov.
* Na čo sa je potrebné sústrediť pri oživovaní turistiky v okolí Domaše?
- Medzi základné problémy a úlohy patrí doriešenie zásobovania pitnou vodou a zneškodnenie odpadových vôd. Bezpodmienečne bude potrebné posilniť energetickú infraštruktúru, doriešiť zber a likvidáciu odpadov a najmä uskutočniť prestavbu a dostavbu dopravnej siete vrátane parkovacích plôch a peších turistických chodníkov. Pre dosiahnutia tohoto cieľa je potrebné považovať Domašu za jeden z hlavných rekreačných krajinných celkov. To znamená, že nadradená územno-plánovacia dokumentácia Prešovského kraja potvrdzuje rekreáciu ako hlavnú funkciu na tomto území. Keďže stavebná uzávera má platnosť do 30. júna 2002, bolo by vhodné, aby ministerstvo pôdohospodárstva už neiniciovalo jej ďalšie predlžovanie a aby na základe komplexného prehodnotenia nákladov a existujúcich skutočností zamietlo vodárenské využitie Domaše. Vzhľadom na finančnú náročnosť, ale aj z dôvodu garancie, že budú dodržané záujmy štátu v oblasti životného prostredia, bolo by žiadúce, aby vypracovanie územno-plánovacej dokumentácie oblasti Veľká Domaša bolo financované zo štátneho rozpočtu.
* Čo potom, ak štát nebude schopný garantovať
financovanie dokumentácie?
- Potom musí byť obstarávateľom dokumentácie Regionálne združenie Veľká Domaša, ktoré vzniklo v roku 1999. Možnosti získania finančných prostriedkov sú zo Štátneho fondu životného prostredia, štrukturálnych fondov Európskej únie ako sú programy SAPARD alebo PHARE CBC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.