ukončením zaujímavého sna. Každodenný zápas s vlastnou lenivosťou, nazývaný ranné vstávanie, poznáte iste všetci. Je to síce neuveriteľné, no chladná náruč školy víťazí nad vyhriatou posteľou. Dôvod je pritom jednoduchý: Prvé, či dokonca nulté vyučovacie hodiny je lepšie stihnúť načas. Podľa výskumu nemeckých expertov však chodia žiaci do školy priskoro. Neskorší začiatok vyučovacieho procesu by deťom jednoznačne prospel. Z biologického hľadiska by bolo oveľa vhodnejšie, aby sa vyučovanie začínalo napríklad o deviatej hodine. Dôsledkom nesprávne načasovaného ranného vstávania totiž môžu byť najrôznejšie poruchy. Slovenská realita je však od najnovších výskumov na hony vzdialená. Podľa platných noriem sa má vyučovanie (teda prvá vyučovacia hodina) začínať v rozpätí siedmej až ôsmej hodiny rannej. Taký študent k tomu samozrejme potrebuje čas na hygienu, oblečenie, raňajky a určite nie nepodstatný čas na dopravu. V prípade dochádzajúceho študenta môže ísť až o hodiny. Samotné školy sa k problému nestíhajúcich študentov nestavajú dvakrát pozitívne. Veď ako by sa inak dala charakterizovať existencia nultých hodín? Naším cieľom určite nie je postaviť študentov do pozície jediných chudákov, ktorí musia ráno skoro vstávať. Z pohľadu študentského časopisu nás zaujímal názor majoritnej skupiny našich čitateľov. Niektorých z vás sme sa preto opýtali: Ako je to u teba s ranným vstávaním? Zobúdzaš sa dostatočne oddýchnutý? Kedy by sa podľa teba malo ráno začínať vyučovanie? Aké hodiny by si ráno privítal(a)?
Andrea (17): Ja som ranostajka, mne skoro ráno vstávať nevadí. Práve naopak, vtedy sa viem najlepšie naučiť. Myslím, že súčasný začiatok vyučovania je vyhovujúci. Vyučovanie by sa malo začínať ťažšími hodinami, kým sú študenti svieži. S blížiacim sa obedom to už každému akosi pomalšie myslí.
Martin (15): V septembri som začal chodiť na strednú školu. Tá je vzdialenejšia ako bola základka a preto som nútení skôr vstávať. Nedbal by som keby sa vyučovanie začínalo o nejakú polhodinu skôr. Určite však nie až okolo desiatej. Ráno by mal byť napríklad telesná, aby som sa prebral.
Miriam (18): V mojom prípade o oddýchnutom prebudení ani nemožno hovoriť. Som dochádzajúca a ak chcem stíhať vyučovanie musím ísť autobusom už o piatej. V Košiciach som preto už okolo siedmej. Nevadilo by mi, keby sa bola prvá hodina už o štvrť na sedem. Keďže vstávam veľmi skoro na prvej hodine som v stave, keď viem podať najlepší výkon. Prijala by som preto tie ťažšie hodiny.
Viktor (17): Ja som typ človeka, označovaný ako nočná sova. Skutočný život pre mňa začína až okolo desiatej večer, lenže o to je ráno strašnejšie. Svieži sa zobúdzam jedine cez víkendy aj to až skoro na poludnie. Podľa mňa by vyučovanie malo začínať podstatne neskôr a určite by mi nevadilo, keby napríklad pokračovalo aj po popoludní. Akými hodinami by malo začínať vyučovanie? Jednoznačne odpadnutými... (smiech)
Karol (17): Veľmi nerád sa prebúdzam, kým je ešte tma. Čo je teraz v zime vlastne stále. Ktosi mi poradil, že najlepšie na prebratie je ráno si zacvičiť: nejaké kliky, brušáky, drepy. A naozaj to pomáha. Podľa mňa by sa vyučovanie mohlo začínať predsa len trocha neskôr. Kdesi som čítal, že ideálny čas je až okolo deviatej. Ráno by to mohli byť nejaké oddychovky. Napríklad: telesná, triednická alebo povedzme noska (Náuka o spoločnosti - pozn. red.).
Lenka (18): Ja bývam veľmi blízko pri škole. Môžem si preto dovoliť vstávať neskôr ako moji spolužiaci. Aj tak to stále akosi podcením a už sa mi stalo, že som do školy utekala na poslednú chvíľu a bez raňajok. Osobne si myslím, že bez ohľadu na to, keby by sa vyučovanie začínalo aj tak by som ho nestíhala. Ráno? Určite nejakými voľnejšími. Ibaže teraz ich nemáme toľko ako sme ich mali v nižších ročníkoch.
Zuzana (17): Nepotrebujem veľa spánku. Z toho dôvodu bez ohľadu nato koľko spím, sa zobudím svieža. To kedy by malo začínať vyučovanie je dosť sporné. Každý má iný biologický rytmus. Niekomu to lepšie myslí ráno, inému poobede... Najlepšie by bolo, keby si každý mohol vybrať, kedy bude chodiť do školy. Napríklad ja by som chodila vtedy, kedy by tam nebol žiaden profesor. (smiech) A aké hodiny? Tak to by si tiež mohol každý vybrať sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.