sveta dinosaurov, lemurov, carnosaurov a ďalších prehistorických zvieracích postáv. Príbeh sa začína, keď sa jedno dinosaurie vajíčko vytratí zo svojho hniezda do vzdialenej krajiny lemurov, pričom zatúlanie sa deje veľmi napínavým spôsobom. Po počiatočnom strachu z cudzieho jedinca si lemury novorodeniatko nechajú, pretože okrem toho, že je krásne zívajúce a malá, je tiež bezbranné a osamotené. V ďalšom zábere je z dinosauríka už riadny dospelý jedinec, ktorého lemury nazvali Aladár. Aladár si s nimi napriek tomu, že sú oproti nemu neporovnateľne menší spokojne a veselo nažíva, až kým...
Na Zem dopadne nebezpečná ohnivá guľa - meteorit, ktorý všetko zničí a tak si musia hľadať nový domov. Na tejto ceste sa stretávajú s Aladárovými príbuznými, ktorí utekajú pred pohromou nebezpečných carnosaurov do vytúženej Krajiny hniezdenia. Na tejto ceste zažívajú veľa dobrodružstiev, počas ktorých sa Aladár prejaví ako rozumný a citlivý jedinec. A samozrejme, stretne dinosauriu "krásku" a zaľúbi sa...
V tomto dielku jednoducho nenájdete nič takého, čo by ste z dielne štúdií Walta Disneyho nemohli čakať. Walt Disney (1901 - 1966) začínal ako reklamný kreslič. Od roku 1926 pôsobil veľmi úspešne v Hollywoode, kde natočil prvý celovečerný kreslený film - Snehulienku a sedem trpaslíkov. Medzi jeho najvýznamnejšie filmy patria napr. Mickey Mouse, či Pinnocchio. Disney je tvorcom nezabudnuteľných kreslených postáv ako Káčer Donald, Goofy, Bugs Bunny či Pluto, ktoré milujú dnes už celé generácie divákov.
V roku 1955 založil prvý zábavný park Disneyland, ktorého modifikované verzie možno v súčasnosti navštíviť už na všetkých kontinentoch sveta. Počas svojej kariéry získal 29 Oscarov. Po najnovších snímkach ako Leví kráľ, Pocahontas, či Princ egyptský je Dinosaurus opäť veľkolepou animáciou nielen pre deti. Špeciálne digitálne efekty sa tu prelínajú s úžasnými zábermi živej prírody z kalifornského Údolia smrti, havajských ostrovov, Austrálie a Venezuely.
Snáď jedinou chybou scenára (John Harrison) je skutočnosť, že stretnutie dinosaurov a lemurov je z hľadiska vývoja nemožné, pretože ich delí približne 200 miliónov rokov. V každom prípade, dnes v ére fenomenálnych počítačov možno realizovať úplne všetko, a o filmových štúdiách Spojených štátov amerických to platí dvojnásobne. Prehliadku najlepších vizuálnych efektov sprevádzaných hudbou Jamesa Havarda sa určite oplatí vidieť.
Autor: Andrea Hrabinová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.